Banyoda küflenmeye kimse dayanamaz. Evin her yerinde, tavanlarda, köşelerde, derzlerde hatta fayanslarda oluşan bu karanlık tabaka.

Küf sporları salındığında çok zahmetli alerjilere neden olabilirler. Bu nedenle evde bulunmalarından kaçınmak çok önemlidir.

Küf, ışığın az olduğu, nemli, havalandırması yetersiz yerlerde kolayca üreyen bir mantardır. Özellikle banyoda olduğu gibi evin en nemli yeri. İyice temizlemez ve sık sık kurutmazsak her yerde küf oluşacaktır.

İşte banyodaki küften etkili bir şekilde kurtulmak için bazı ev ilaçları.

banyo kalıbı

Gereksiz masraflara girmeye gerek yok. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak yemek pişirmede düzenli olarak kullandığınız birçok ürün, küfü yok etmede harikadır.

Beyaz sirke, kabartma tozu ve sıcak su

Bu üçlü küfe karşı yanılmaz. Bir şişede bir litre sıcak su, üç litre beyaz sirke ve iki yemek kaşığı kabartma tozu karıştırın. Malzemeler iyice karışana kadar çalkalayın. Daha sonra bu karışımı doğrudan küf lekelerine uygulayın. Bu karışımı daha da güçlü hale getirmek istiyorsanız, birkaç damla limon da ekleyebilirsiniz .

Bir diş fırçası kullanarak küf lekelerini ovmaya başlayın. Tüm çizgiler kaybolduğunda, ılık suyla durulayın ve nem kalıntısı bırakmamak için hafifçe kurulayın.

Hidrojen peroksit ve kabartma tozu

Bu çare, banyolardaki   küften kurtulmak için gerçekten kendini kanıtlamıştır  . Yarım bardak hidrojen peroksit, iki yemek kaşığı karbonat, bir bardak su ve deterjanı karıştırın. Karışımı kalıp lekelerine uygulayın ve çıkarmak için bir fırça kullanın.

banyo temizliği

Beyaz sirke

Ayrıca bir sprey şişesine biraz beyaz sirke döküp küf lekelerinin üzerine püskürtebilirsiniz. Bir saat bekletin, sonra bir diş fırçası ile ovalayın. Asidik özellikleri nedeniyle sirke, banyolardan ve evin diğer alanlarından küfü çıkarmak için gerçek bir şampiyondur.
Yüzeyleri ılık su ve bir bezle kurulayın.

banyo temizlendi

çay ağacı yağı

Bunun hakkında daha az düşünüyoruz, ancak çay ağacı yağı banyolardaki küflenmeye karşı radikal etkisiyle de bilinir. 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı ve 2 su bardağı suyu karıştırmanız yeterli. Bir püskürtücü kullanarak küf lekelerinin üzerine püskürtün. Lekeyi daha hızlı çıkarmak için bir fırça kullanabilirsiniz.

hidrojen peroksit

İşte muhtemelen evde sahip olduğunuz ve bu görevde size yardımcı olabilecek başka bir ürün. Sadece kalıba hidrojen peroksit uygulayın ve bir fırça ile ovalayın. Diğer bileşenlerden daha az etkili olabilir, ancak antimikrobiyal gücü çok yardımcı olabilir.

ev