Optimum dinginlik için evde iyi hissetmek çok önemlidir ve bu aynı zamanda etrafımızı saran kokuları da içerir. Gerçekten de, koku alma faktörü, kişinin yaşam ortamını iyileştirmenin yanı sıra refah için de gereklidir. Ne yazık ki, günlük aktivitelerin iç mekan ortamımız üzerinde bazı etkileri olabilir. Yemek kokuları, pipolar, sigara dumanı, havada ve kumaşlarımızda oyalanabilecek pek çok hoş olmayan koku. Ondan kurtulmak için çözüm henüz elinizin altında. Size daha fazlasını anlatıyoruz.

Kötü kokularla mücadele genellikle günlük bir savaştır. Gerçekten de, eğer onları önlemek için hiçbir şey yapmazsak, bunlar birikme ve içimize yerleşme eğilimindedir. Bu amaçla birçok kişi süpermarketlerde satılan oda spreylerini kullanır. Tek sorun: genellikle aşırı sağlığa veya çevreye zararlı olabilecek kimyasallar içerirler.

Sistematik olarak buna başvurmaktan kaçınmak için daha sağlıklı ve ekolojik alternatiflere yönelmek çok faydalı olabilir. Ve bunlar size sunacağımız numara kadar basit olduğunda, kendinizi onlardan mahrum bırakmak kesinlikle ayıp olur!

Basit ve erişilebilir malzemeleri bir araya getirerek (bu ipucu için yaklaşık 0,20 Euro’luk malzemeyi sayın), size en uygun kokuyu seçmek için deodorant spreyinizi kişiselleştirmenize olanak tanır. Ayrıca , evinize yerleşmiş olabilecek kötü kokuları ortadan kaldırarak evinizin tazeliğini yeniden canlandırmanızı sağlayacak ince bir temizlik kokusu yayar .

koku önleyici sprey

Ev yapımı spreyinizi nasıl hazırlarsınız?

Mağazalarda satılan ürünlerle ilgili ekstra maliyetlerden kaçınmak için ideal olan bu hoş kokulu karışım, iç mekanınıza bakmak için size daha ekonomik bir alternatif sunmanın yanı sıra duyularınızı da memnun edecektir. Hazırlamak için daha basit bir şey yoktur. Sadece aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

  • 3 bardak ılık su
  • 2 yemek kaşığı yumuşatıcı (seçtiğiniz koku)
  • 1 yemek kaşığı  kabartma tozu
  • 1 temiz sprey şişesi
  • Seçtiğiniz birkaç damla uçucu yağ (isteğe bağlı)

Hazırlık ipuçları:

Ev yapımı spreyinizi hazırlamak için yumuşatıcıyı şişenize dökerek başlayın. %100 doğal bir karışım elde etmek için organik bir ürün tercih edilmesi tercih edilir. Ardından oda sıcaklığındaki suyu ekleyin ve her şeyi kuvvetlice çalkalayarak karıştırın.

Homojen bir sıvı elde ettikten sonra bir yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve tekrar karıştırın.

Son olarak, bu müstahzara dahil etmek istiyorsanız, size en uygun uçucu yağdan 5 ila 6 damla ekleyin. Narin ve yatıştırıcı bir koku için en çok tavsiye edilen uçucu yağlar arasında  lavanta  ve limon standı listenin başında yer alıyor.

Ardından şişenizi kapatın ve tüm malzemeleri iyice çalkalayın. Bu, karışımınızı püskürtürken kumaşlarda leke bırakmanızı önleyecektir.

Sprey kullanıma hazır olduğunda, evinizin kötü koku birikme olasılığı en yüksek alanlarını ve köşelerini hedefleyin ve ardından harekete geçin!

Evde kötü kokularla mücadele için diğer ipuçları:

karbonat

1. Su ve kabartma tozu

Kötü kokuları emmek için müthiş olan su ve kabartma tozu karışımı, optimum verimlilik için mutfakta veya banyoda kullanılabilir. Bundan yararlanmak için, suyla dolu bir tencereye bu beyaz tozdan bir bardak dökün ve ardından hepsini kaynatın. Daha sonra bu karışımı bir kaba doldurun ve kötü kokan yerlere koyun.

limon kabuğu rendesi

2. Limon kabuğu rendesi

Mutfak için ideal olan narenciye kabuğunun mide bulandırıcı kokuları yok ettiği bilinmektedir. Fırın, buzdolabı, çöp tenekesi, hoş ve taze bir koku bulmak için yerleştirebileceğiniz pek çok yer.

3. Su, portakal ve tarçın

Bu müstahzar, içeriğinin gösterdiğinin aksine, tüketilecek bir içecek değil, kötü kokuları uzaklaştıran güçlü bir karışımdır. Faydaları için portakal kabuğu rendesi ve bir çubuk tarçını kaynar suya koyun ve birkaç dakika demlenmesine izin verin. Tüm komşularınızı kıskandıracak kadar ince bir koku evin her tarafına yayılacak!

ev