Uçan böceklerin ortaya çıkması, özellikle yaz aylarında yaygın bir sorundur. Örneğin, sivrisinekler yiyeceklere, solmuş bitkilere veya döküntülere çekilir. Neyse ki, onları kolayca yakalamanın güvenli ve uygulaması kolay bir yolu var. Daha sonra bu makalede size zorlu bir tuzak yapmanın adımlarını veriyoruz.

Evi istila eden tatarcıklardan kurtulmak için çeşitli çözümler mevcuttur. Böcek öldürücülerin kullanımı sorunu çözebilir, ancak refahınız üzerinde sonuçları olmadan olmayacaktır. Bu nedenle kimyasal kullanmak yerine basit ve hatasız bir yöntem tercih edin.

Kolayca sivrisinek kapanı nasıl yapılır?

Sivrisinekler  günlük olarak çok can sıkıcı olabilir. Tehlikeli olmasalar da, özellikle mutfağı istila edip yemeğinize girdiklerinde bunlar can sıkıcı olabilir.

  • Basit bir plastik bardaktan sivrisinek kapanı yapın

Plastik bardak

Bir tatarcık tuzağı oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey plastik bir kaptır (bir bardak da kullanabilirsiniz). Elma sirkesi ve şekerden yapılmış tatlı bir solüsyona dökün. Ardından bardağı streç film ile sarın. Filmi bir lastik bantla tutarken bir çatal veya kalem ucu kullanarak küçük delikler oluşturmak için yüzeyi delin. Ardından tuzağınızı bir pencerenin yanına veya sivrisineklerin tercih ettiği bir yere yerleştirin. Karışımın çekimine kapılan sivrisinekler bardağa sızar ve orada boğulur.

Evde tatarcık tuzağı yapmanın diğer yolları

 Basit ve pratik teknikleri benimseyerek   başka tatarcık tuzakları  da oluşturabilirsiniz . Bir öncekinde olduğu gibi, bunlara bu küçük canavarları etkili bir şekilde çekmek için uygun bir karışım eşlik etmelidir.

  • Plastik bir şişeden sivrisinek kapanı yapın

sivrisinek tuzağı

Basit bir plastik şişe kullanarak sinek kapanı yapmak mümkündür. Başlamadan önce, şişeyi sıcak suyla durulayın ve kapağı çıkarın. Daha sonra bir bıçak veya makas kullanarak şişeyi ortadan ikiye kesin. Ardından üst kısmı bir tür huni oluşturacak şekilde çevirin ve şişenin daha büyük olması gereken ikinci kısmına takın.  Her şeyi su geçirmez bantla sabitleyin. Sivrisinekleri çekmek için şişenin dibine kırmızı şarap veya balzamik sirke dökün. Kokudan etkilenecekler ve içeride sıkışıp kalacaklar.

  • Açık bir cam şişe ile bir sivrisinek tuzağı oluşturun

Bu diğer numaranın kurulumu kolaydır ve yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Sadece bir cam şişeye  dökün  ,  şurup (şişenin duvarlarını emprenye ettiğinizden emin olun). Sonra onu evin stratejik bir yerine yerleştirin. Bunu yaparak, tatarcıklar da kokuya çekilecek ve kabın içine girdikten sonra kaçmakta zorluk çekeceklerdir. Bu basit ve ekolojik numara, bu uçan böcekleri yakalamayı kolaylaştırıyor.

  • Sivrisinekleri yakalamak için yapıştırılmış şeritler asın

Sinek kapanları

Sivrisinek ve sinek gibi uçan böcekleri tuzağa düşürmek için piyasada birçok çözüm bulunmaktadır. Bunlar arasında etkili olan ancak insanlara zarar verebilecek sinek bantları bulunmaktadır. Bu nedenle kendi şeritlerinizi doğal bir şekilde oluşturmanız tercih edilir. Bunun için  yeterli miktarda şeker ve balı bir tencereye dökün ve iki malzemeyi yapışkan bir kıvam alana kadar karıştırın.  Ardından, bir yaprağın her iki tarafına   geniş delikler açın,  böylece ipleri içlerinden geçirebilirsiniz. Şeridi soğuduktan sonra karışıma batırın ve ardından kapanı kuru olduğundan emin olarak doğru yerlere asın.

Artık kendi tatarcık tuzağınızı yaparak bu hileleri test edebilirsiniz. Ancak, bunları etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için sorunun kaynağını önceden belirlemek önemlidir.

ev