Tuvaleti temizlemek göz korkutucu bir iş olabilir, ancak özellikle çok kireçli bir klozetiniz varsa ve kullanımdan dolayı sararmış bir klozetiniz varsa bu kaçınılmazdır. Ancak parlak beyaz klozetleri kısa sürede ve fazla çaba harcamadan bulmak mümkündür. Bu 3 doğal ve ekonomik ürün ile kasenin dibindeki sarı lekelerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Zamanla ve kullanımla, tuvaletler büyür. Kasenin alt kısmı, kötü kokuları da teşvik edebilen hoş olmayan sarı veya kahverengi lekelerle kaplıdır.  Bununla birlikte, tuvaleti temizlemek ve klozeti her zaman temiz ve beyaz tutmak için basit ve etkili ipuçları vardır  .

giriş çanağı

Küvetin altı neden sararır?

Tuvalet suyu, sert su olarak da adlandırılan sert sudur. Gerçekten de kireçtaşı oluşumundan sorumlu kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu su kasede durgunlaştığında, kireç oluşumunu teşvik eder. Bu hoş olmayan sarı veya kahverengi lekeler daha sonra kireç tortularıdır.

Kireç sadece tuvaletlerimizi değil, aynı zamanda sert su kullanan tüm ev aletlerimizi de istila eder. Kireç tortuları , göze hoş görünmemesine ek olarak,  aşırı enerji tüketimine yol açar.

Beyaz bir kase nasıl bulunur?

Kasenin duvarlarını kaplayan sarı lekelerden kurtulmak için 3 malzeme devreye giriyor: kabartma tozu, beyaz sirke ve tuz.

İhtiyacın olacak:

  • 4 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 3 yemek kaşığı tuz
  • 1 bardak beyaz sirke

Bu hazırlığın maliyeti bir avrodan azdır ve bir aya kadar kullanılabilir.

kase temizleme bikarbonat

Kabartma tozunu kasenin yanlarına ve dibine cömertçe serpin. Daha sonra kabartma tozu ile kaplı aynı yüzeylere tuzu serpin. Birkaç dakika bekletin ve beyaz sirkeyi lekeli alanların üzerine dökün. Karışımın tartar birikintileri üzerinde daha iyi etki göstermesi için bir saat bekletin. Ardından sarı lekeleri tuvalet fırçasıyla ovalayın ve tuvaleti yıkayın.

kaseyi fırçala

Bu ürünlerin temizleme özellikleri nelerdir?

Kabartma tozu:  Bu çok amaçlı ürün, temizleme, yağdan arındırma ve kötü kokuları nötralize etmede etkilidir. Aynı zamanda  beyazlatma özelliklerine sahip doğal bir leke çıkarıcıdır . Bu nedenle kabartma tozu, klozeti temizlemenize ve beyazlatmanıza izin verecek doğal bir ağartma maddesidir  .

Beyaz sirke:  Mutfakta salataları baharatlamak için kullanılan beyaz sirke, temizlikte de oldukça etkilidir. Gerçekten de, ona temizleme ve dezenfektan gücü veren asetik asitten oluşur. Sirke asiditesi ayrıca bakterileri öldürmeye ve kir, yağ ve tortu birikintilerini çözmeye yardımcı olur. Bu nedenle beyaz sirke,  doğal bir kireç sökücüdür, kasenin dibindeki kireçten kurtulmak için faydalıdır.

sünger sirke

Tuz:  Evin bakımında da görev alır. Gerçekten de yüzeyleri temizlemek, yağdan arındırmak ve aynı zamanda tanelerinin aşındırıcı etkisi sayesinde kabuklaşmış lekeleri çıkarmak için  kullanılır.

Başka hangi yüzeyler temizlenebilir?

Bu 3 ürün, kireci söküp sarıyı klozetten çıkarmanın yanı sıra tüm tuvalet  ve banyo yüzeylerini de temizlemenizi sağlayacak.

Klozet kapağı:  Tıpkı çanak gibi, oturak da sararmaya eğilimlidir. Parlatmak için lekelerin üzerine kabartma tozu serpin ve hafifçe nemlendirilmiş bir mikrofiber süngerle ovalayın. Kabartma tozunun aşındırıcı kristalleri sarı lekeleri çözecektir. Ardından, temiz bir bezi biraz beyaz sirkeye batırın ve dezenfekte etmek için çerçevenin üzerinden geçirin.

Musluklar ve lavabolar: Musluk ve lavabolardaki  beyaz kireç kalıntılarını gidermek için üzerlerine kabartma tozu serpin. Ardından, bir süngeri Marsilya sabunu ve tuzuna batırın ve parlamaları için muslukları ve lavaboları ovalayın.

Duşakabin:  Kireç lekeleri ve sabun kalıntıları duş perdesini hızla kirletir. Duş kabininizi temizlemek için bir bardak kabartma tozunu biraz su ile karıştırarak kabinin duvarlarına yayacağınız bir macun oluşturun. Birkaç dakika bekletin ve  süngerle ovalayın . Ardından kalan tartar izlerini gidermek için duvarları beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin. Lekeleri çıkarmak daha zorsa, daha aşındırıcı hale getirmek için kabartma tozu macununuza biraz tuz ekleyin.

Bu 3 doğal ve kolay ulaşılabilen ürün, sadece klozetinizi değil, tüm banyonuzu temizlemenize, beyazlığına ve parlaklığına kavuşmanıza olanak sağlar.

ev