Press ESC to close

10 dakikada çizik yapışmaz tavalar nasıl düzeltilir? Bu çok kolay

Yapışmaz tavalar günlük yemek pişirmek için çok pratik olsa da zamanla ve yıprandığında maalesef çizilmeye eğilimlidirler. Bunları değiştirmek için herhangi bir tesadüfi masraf yapmanıza gerek yok, bu sorunu çözmek için paranızı harcamanıza gerek yok. Kabartma tozu ve beyaz sirke gibi özellikle uygun doğal ürünler kullanarak bunları onarmanın çeşitli yolları vardır. Sadece birkaç dakika içinde yapışmaz tavalarınıza ikinci bir hayat verebilirsiniz. İpuçlarımızı keşfedin.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen, bir gün ya da başka bir gün yapışmaz tavanız çizilecek ve bozulacaktır. Mutfaktaki birçok aleti etkileyen bu rahatsızlıktan kurtulmak zordur: yapışmaz kaplama, özellikle metal spatulalar veya keskin bıçaklarla sürekli olarak saldırıya uğrarsa zamanla bozulma eğilimi gösterir. Ancak eski çizilmiş kızartma tavanızı çöpe atmadan önce   aşağıdaki çözümleri deneyin. Doğru temizlik maddelerini uygulayarak her zaman günü kurtarabilirsiniz.

Çizik yapışmaz tavalar nasıl onarılır?

Kirli ve çizik bir kızartma tavası

Kirli ve çizik bir tava – spm

Tavalarınızdaki yapışmaz kaplama, günlük aşınma ve yıpranma, uygun bakım eksikliği veya genellikle sert malzemelerle temizlik nedeniyle zamanla solabilir.

Fark ettiğiniz gibi, yemek pişirirken maruz kalan alanlarda küçük yiyecek parçacıkları birikmeye başlar. Bu, yanmış yiyeceklerin alete yapışması etkisi yaratır. Bu yiyecek kalıntılarını gidermek için hemen bir bıçak veya spatula ile kuvvetlice kazıma eğilimindeyiz. Sorun, dikkat etmeden tavaya veya tencereye zarar vererek çirkin çiziklere neden oluyoruz.

Bulaşıklarınızı korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, yemek artığı sorununu çözecek ve ileride oluşabilecek çizikleri önleyecek doğal, sert olmayan malzemeler kullanmaktır. Bu, tavanın yüzeyini kaplamak için kabartma tozu, beyaz sirke ve bitkisel yağ kullanarak birkaç basit adımda yapılabilir.

Not: kabartma tozu ve beyaz sirke, güçlü yağ giderme ve dezenfekte etme özelliklerine sahip doğal temizlik ürünleridir. Mutfak gereçlerinizi zahmetsizce ve en ufak bir çizik olmadan temizlemenize yardımcı olacaklar!

Tencereyi veya tavayı ocağa koyarak ve aşağıdaki malzemelerle doldurarak başlayın:

BİR bARDAK sU

İki yemek kaşığı  kabartma  tozu

Yarım su bardağı beyaz sirke

Çözeltiyi kaynamaya başlayana kadar tavada ısıtın ve 10 dakika bekletin. Tüm kalıntıların kolayca soyulduğunu fark edeceksiniz. Daha sonra lavaboya dökün ve her zamanki gibi eşyanızı ılık su, bulaşık deterjanı ile yıkayın ve yumuşak bir süngerle ovalayın. Tava yüzeyinde ısının bir kısmını tutmak için ılık su kullanmak önemlidir.

Tava temiz, kuru ve hala biraz sıcak olduğunda, yapışmaz kaplama alanına bitkisel yağı sürmeye başlayın. Bunu, aletin derinliğine bağlı olarak temiz bir bezle veya çıplak elinizle yapabilirsiniz. Bu adım, tepsinin gelecekte yapışmasını önlemek için çok önemlidir. Pişirmeden önce tavada tereyağı veya sıvı yağı erittiğinizde bile, yapışmaz kaplama eskisi kadar işlevsel değilse, yanıkları ve yiyecek artıklarını önlemenin yeterli olmayacağını unutmayın.

Bilmekte fayda var: Çizilmeleri önlemek için tüm metal aksesuarları (kaşık, spatula veya bıçak) çıkarmalısınız. Bunun yerine ahşap veya silikon malzemeleri tercih edin.

Yapışmaz tavalarınızın bakımını nasıl düzgün yaparsınız?

Bir soba bakımı

Soba bakımı – spm

Artık hasarlı yapışmaz tavalarınızı onarmak için etkili bir evde çareniz var. Ancak buna geçmeden önce, doğru temizleme ve saklama tekniklerini kullanarak bu çizik sorununu önlemenin birkaç yolu var.

Burda biraz var :

Tencere ve tavalarınızı aşırı ısıtmaktan kaçının

Yapışmaz tavanızı iyi durumda tutmak ve ömrünü uzatmak için üzerinde pişirdiğiniz alevin gücünü hafife almamalısınız. Kaplamanın daha hızlı bozulmasına neden olabileceğinden, yiyecekleri yüksek ısıda kızartmaktan kaçının. Uzmanlar, pürüzsüz bir yüzey elde etmek ve aletin ömrünü korumak için düşük ila orta dereceli ısı kullanılmasını tavsiye ediyor.

· Yapışmaz kaplamayı korumak için kağıt tabaklar kullanın

Yapışmaz tencere ve  tavalarınızı  bir dolaba veya çekmeceye koyarsanız zamanla zarar görebilirler. Önlem olarak, onları korumak ve uzun süre iyi durumda tutmak için birkaç kağıt tabak kullanmak daha iyidir. Çizilmeyi önlemek için kağıt halkaları yapışmaz yüzeye yerleştirmeniz yeterlidir.

Pişirme spreylerinden kaçının

Bir uzmana göre, emülsifiye spreyler hızla yapışmaz pişirme kaplarının ömrünü kısaltabilecek bir kalıntı oluşturur. Bu nedenle, yağın aerosol içinde yalnızca tavayı önceden ısıtmak veya örneğin bir barbekünün yüzeylerini kaplamak için kullanılması daha mantıklı olacaktır. Bir tarif pişirmek için kullanmamak daha iyidir.

· Asla aşındırıcı temizlik ürünleri kullanmayın

Son olarak, bazı sert ve aşındırıcı süngerler yapışmaz kaplamayı anında kolayca çizebilir. Bunun yerine, zamanından önce zarar vermemek için ocağınızın yüzeyini nazikçe temizlemek için yumuşak süngerler veya mikrofiber bezlere güvenin.

ev