Gümüş böceği evlerde çok yaygın böceklerdir. İnsanlara zararlı değildirler, ancak bir şeyleri, özellikle de kitap veya döşeme gibi nişasta veya şeker kalıntısı içerebilecek kağıt veya tekstil ürünlerini çiğnemeyi severler. Bu nedenle, önemli eşyaları mahvetmeden önce onlardan kurtulmalısınız.

Küvette veya duş teknesinde akan gümüş böceğini kaç kez fark ettiniz? Bu küçük parazitler aslında Lepisma saccharina olarak adlandırılır ve açıkça balık değildir, ancak hareket ettiklerinde onları çok andıran bir şekle ve renge sahiptirler. Dikkatli olun, tehlikeli değiller, sokmuyorlar, ısırmıyorlar ve bildiğiniz kadarıyla hastalık taşımıyorlar. Bununla birlikte, bakmaları tatsızdır ve muhtemelen onları banyoda veya kitaplıkta kovalamak zorunda kalmamayı tercih edersiniz.

Kitap tutkalı, halı lifleri, ev tutkalı, boyalar, tekstiller ve hatta mobilyalar gibi birçok ev eşyasında bulunan şekerli maddeler (polisakkaritler) için açgözlü olduklarını bilmelisiniz. Bu, insanlara zarar vermedikleri anlamına gelir, ancak zamanla birçok şeyi mahvedebilirler. Ayrıca, diğer birçok haşere gibi, nemi severler. İyi yerleşirlerse 8 yıla kadar yaşayabileceklerini ve yumurtalarını ortalıkta bırakabileceklerini düşünüyor. Ondan nasıl kurtulurum?

Gümüş Balığına Karşı Doğal Çözümler

Nişasta tuzağı

Sakin kavanoz nasıl yapılır

Bir cam kaba yiyecek veya nişastalı bir madde koyun ve dışını bantla sarın. Bu şekilde, gümüş böceği bandın pürüzlü yüzeyine tırmanarak kavanoza girebilir, ancak geri gelemezler.

Tarçın

Tarçın, narin ve hoş kokusuyla bilinir. Ama neyse ki, bu rahatsız edici küçük parazitler buna tahammül etmiyor. Bir yöntem, çalışma odası, banyo, mutfak dolapları, çekmeceler vb. gibi istila edilmiş alanlara tarçın çubukları koymaktır. Öğütülmüş tarçınlı poşet yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Rulo gazete

Eski bir gazete alın ve ıslatın, böylece gümüş böceği içeri girip kendi evlerini yaratacaktır. Birkaç gün sonra, orada kalan gümüş böceğinden kurtulmak için gazeteyi atın veya şöminede yakın.

Sedir yağı

Sedir yağını su ve sedir yağı ile dolu bir difüzör veya sprey şişesinde kullanabilirsiniz. Minnows, sedir ağacındaki yoğun kokulu feromonlardan nefret eder, bu yüzden büyük bir caydırıcıdır.

Laurel

Kurutulmuş defne yapraklarını evin her tarafına yayın. Gümüş böceği ve diğer böcekler yağları tarafından püskürtülür. Defne yaprağı zehirli olabileceğinden, çocuklarınız varsa dikkatli olun.

Hıyar

Salatalık kabukları, gümüş böceğini çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Sedir ve tarçınla aynı şekilde çalışırlar. Tek yapmanız gereken salatalığı soymak ve kabukları normalde eve girebilecekleri yerlere yerleştirmek. Ya da bu kabukları genellikle gördüğünüz yerlere yerleştirebilirsiniz.

Sofra tuzu

Tuz, gümüş böceğinden doğal olarak kurtulmak için kullanabileceğiniz başka bir ev ilacıdır. Bu nasıl çalışır? Bu böcekler genellikle tuza karşı koyamazlar ve yavaş yavaş dehidrasyondan ölürler. Bu ev ilacı ile onları öldürmek biraz zaman alabilir, ancak bunu yapmakta çok etkili olduğu bilinmektedir.

Karanfil

Karanfil, böceklerden ve ev zararlılarından kurtulmak için  böcek ilacı olarak yaygın olarak kullanılan  öjenol içerir. Bu nasıl kullanılır? Zemindeki çatlak ve yarıklar, karanlık ve rutubetli yerler, delikler ve oluklar gibi yerlere çivi çakın. Karanfil kokusu bu zararlıları uzaklaştırır.

Diyatomlu toprak

Diyatomlu toprak toksik değildir ve diatom adı verilen organizmaların fosil kalıntılarından elde edilen silika içeren ufalanmış tortul kayalardan oluşur. Gümüş böceği ve diğer birçok ev zararlısına karşı etkilidir. En önemlisi, doğru kullanıldığında insanlar veya evcil hayvanlar için tehlikeli değildir. Bu tozu süpürgeliklerin etrafına, cihazların arkasına ve lavaboların altına hafifçe serpin.

Lavanta

Gümüş böceği lavanta kokusunu sevmez. Esansiyel yağını temizlik için veya  ev parfümü olarak  kullanmak, onları uzak tutmanın harika bir yoludur. Bir temizleyiciye birkaç damla eklemeyi deneyin ve mutfak ve banyo dolaplarına, lavaboların altına ve süpürgeliklerin etrafına püskürtün.