Kendin yap deterjan, paradan tasarruf etmek ve çevreyi düşünmek için mükemmel bir fikirdir. Bir yıl için nasıl hazırlanacağını görelim. 

Evde kendi deterjanınızı yapmak, bir yıllık çamaşır makinesi için sadece on avro harcamanıza izin verecektir.

Kendin yap deterjan: avantajlar

Süpermarketten satın alınmasına ek olarak, deterjan evde de yapılabilir ve önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlanır. Kendi deterjanınızı yapmak , çevreye ve bizim için çok değerli olan insanların sağlığına saygı duymanızı da sağlayacaktır . Aslında, çoğu zaman, süpermarkette satılan deterjanlar, uzun vadede vücut üzerinde zararlı etkileri olabilecek yüzey aktif maddeler veya kimyasal maddeler içerir.

Çevre üzerindeki tehlikeli etkileri unutmadan. Ayrıca, ev yapımı deterjan hipoalerjeniktir ve koruyucu madde içermez.

Örneğin Fransız ailelerin yılda ortalama 220 yıkama olmak üzere haftada ortalama 5 kez çamaşır makinesinde yıkama yaptıkları kanıtlanmıştır . Bu yıkamalarda 26 litre sıvı deterjan ve 40 kilo toz deterjan kullanılıyor.

deterjan

Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde yıkamak için bile tüm deterjanları evde üretebilirsiniz. Sadece iki malzeme kullanarak ve on avrodan daha az (litre başına yaklaşık 0,35 sent) harcayarak bir yıllık çamaşır yıkama için nasıl üretileceğini görelim .

Üretim süreci

Bir yıllık çamaşır yıkamak için ihtiyaç duyacağınız sıvı deterjanı hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekildedir:

  • Marsilya sabun pulları , 60 gram (ortalama maliyet, yaklaşık 0,40 sent)
  • sodyum perkarbonat , 15 gram (ortalama maliyet 0,15 sent)
  • bikarbonat , 30 gram (ortalama maliyet 0,10 sent)
  • uçucu yağ , birkaç damla (yaklaşık 0,05 sent).
  • 1 litre sıcak su
  • 1 litre soğuk su

İlk önce bir litre suyu ısıtmanız gerekir. İçeride, Marsilya sabununun pulları dahil edilmelidir. Cipsler iyice karıştırılmalıdır.

Ateş kapalıyken soda perkarbonat ve ardından bikarbonat dökülmelidir. Daha sonra, bir blender yardımıyla her şeyi karıştırmaya devam edebilirsiniz. Amaç, bileşiği mümkün olduğu kadar homojen hale getirmektir.

deterjan

Bundan sonra karışım soğutulmalı ve yaklaşık bir gün bekletilmelidir. Bu noktada, deterjanın çok kompakt hale gelmesi gerekir, ancak bu normaldir. Bir sonraki aşama , bir litre soğuk su ekleyerek her şeyi karıştırmaktır . Yine amaç, karışımı homojen ve pürüzsüz hale getirmektir.

Kavanozlara ihtiyacınız olacak, önceden durulanmış ve kurutulmuş klasik sıvı deterjanlarınkiler iyi ama aynı zamanda basit plastik şişelerdir. Dilerseniz cam kavanoz tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz uçucu yağdan birkaç damla deterjana eklenmelidir. Çamaşırlara parfüm vermek için kullanılacaktır. Lavanta ve limon buna bir örnektir.

Az bir harcama ile çamaşırlarınızı beyazlatan, dezenfekte eden ve lekeleri çıkaran bir sıvı deterjan elde etmiş olacaksınız . Bu özellikler ona doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen bir ürün olan bikarbonat tarafından verilmektedir. Ayrıca yumuşatıcı ve deodorant görevi görebilir.

Sodyum perkarbonat ise dezenfekte eder ve leke yapar. Marsilya sabunu ise, nazikçe temizleyen, biyolojik olarak parçalanabilen ve anti-alerjik bir üründür.