Yumuşatıcı kullanmak birçok fayda sağlar. Yumuşaklık ve esneklik sağlamasının yanı sıra yeni yıkanmış çamaşırlarda tatlı bir koku bırakır. Ancak bu tür endüstriyel ürünlerin zararlı etkilerini bildiğimizde çoğu zaman doğal, basit ve ucuz alternatiflerle değiştirmeyi düşünüyoruz. Sadece 2 malzemeyle kendi yumuşatıcınızı hazırlamanız için size bir tüyo veriyoruz.

Evi temizlemek veya çamaşırların bakımını yapmak için günlük olarak birçok ürün kullanılmaktadır. Genellikle aklımıza beyaz sirke, kabartma tozu veya limon gibi doğal malzemeler gelir. Bazı kimyasalları zararlı etkilerle mükemmel bir şekilde değiştirirler. Çamaşırları yumuşatmak için günlük ve ucuz malzemelerle basit bir çare yapmak mümkün!

Basit ve ucuz bir ev yapımı yumuşatıcı elde etmek için hangi ürünleri birleştirmeli?

İki basit malzemeyi birleştirerek hafif, hoş kokulu bir yumuşatıcı yapabilirsiniz. Bunlardan biri genellikle ketenleri korumak için kullanılır ve ona aşırı yumuşaklık ve esneklik verir.

  • Beyaz sirke ve saç kremi: beklenmedik bir yumuşatıcı

Ev yapımı çamaşır yıkama çözümü

Biliyor musun ? Bu ürün kombinasyonu, mükemmel kumaş yumuşatma ve koku giderme özelliklerine sahip olabilir. Sadece aşağıdaki malzemeleri karıştırın:

  • 370 ml beyaz sirke
  • 250 ml seçtiğiniz saç kremi
  • 750 ml sıcak su

Büyük bir kapta  ,  kremi   ılık suyla karıştırın. Ardından, çözeltiyi yumuşatıcı bölmesine dökmeden önce beyaz sirkeyi ekleyin. Gerisini bir sonraki makine yıkamalarınız için saklayın.

Bu sıvı solüsyon sayesinde çamaşırlarınız yumuşacık olacak, ütülenmesi daha kolay ve güzel kokacak. Bir yandan  beyaz sirke  , suyu ve çamaşırları doğal olarak yumuşatan kireç önleyici etkisi ile kumaşa daha fazla esneklik kazandıracaktır . Saç kremi ise şampuan gibi köpürmez. Daha sonra giysilerin liflerine etki ederek onlara yumuşaklık ve hoş bir koku verir.

Bu numaranın küçük bir bonusu: Uzun vadede beyaz sirke, çamaşır makinesinin kanallarını ve kazanını korumanıza yardımcı olacaktır.

Basit ve doğal bir yumuşatıcı yapmak için diğer ipuçları

Beyaz sirke ve saç kreminin yanı sıra, günlük çamaşırları yumuşatmak için kullanılabilecek başka birçok bileşen vardır. Ucuz ve her şeyden önce çok etkilidirler, ev yapımı çözümler yapmak için idealdirler. İşte alışkanlıklarınızı değiştirecek bazı ipuçları.

  • Mükemmel bir yumuşatıcı yapmak için kabartma tozu ve kaba tuz kullanın

Karbonat

 Yumuşak ve kokulu bir çamaşır elde etmek için  başka bir numara .   Beyaz sirke gibi tuz da suyu yumuşatarak daha az kireçli hale getirir. Kabartma tozu, pH üzerindeki tamponlama etkisi ile çamaşırlarda kalan kokuları nötralize edecektir.  Bu çözümü hazırlamak için ihtiyacınız olan her şey:

  • 65 gr kabartma tozu
  • 250 gr kaba tuz
  • 10 damla seçtiğiniz esansiyel yağ

Bir cam kavanoza limon, lavanta veya greyfurt esansiyel yağını tuz tarafından emilene kadar ekleyerek tuzu dökün. Daha sonra karışımı sallayın ve kabartma tozunu ekleyin. Tek yapmanız gereken bu karışımdan 2 yemek kaşığı durulama tepsisine dökmek. Çözelti hava geçirmez bir kavanozda birkaç ay saklanabilir.

  • Aloe vera jelini kaba giysiler üzerinde doğal bir yumuşatıcı olarak test etme

Aloe vera jeli , cilt ve saç için yumuşatıcı gücünün yanı sıra  kumaşları esnek tutmada ve kaba giysileri yumuşatmada özellikle etkili olabilir. Bir litre suya bir yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. Her şeyi bir leğende karıştırın ve yumuşaması için çarşafı daldırın ve en az iki saat dinlenmeye bırakın. Ardından çamaşırları makinede yıkayın. Giysileriniz yumuşacık ve esnek olacak!

  • Çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak limon suyu ekleyin

Çamaşır makinesinde limon suyu

Kireç taşını çözmek için limon harika bir müttefiktir. Yumuşak ve taze bir çamaşır elde etmek için limon suyunu doğrudan çamaşır makinesinin yumuşatıcısı için ayrılmış bölmeye dökün. Ardından normal bir yıkama döngüsü çalıştırın. Beyaz keten gibi hassas çamaşırlar için mükemmel bir yumuşatıcı olmasının yanı sıra bu narenciye hoş bir koku getirir. 

Anlayacağınız gibi , kendi ev yapımı yumuşatıcınızı yapmak için  birkaç ürünü birleştirmek mümkündür  .  Ekonomik ve ekolojik olmasının yanı sıra bu alternatifler sizleri memnun edecektir. Daha fazla gecikmeden test edilecek.

ev