Diğer birçok aromatik bitki gibi, defne sadece bahçede süs değeri taşımaz, aynı zamanda özellikle mutfak ve tıbbi faydaları ile ünlüdür. Bitki çayında iyi sindirimi teşvik eder, toksinleri yok eder ve iştahı uyarır. Bununla birlikte, bu bitki, baş döndürücü aromasıyla yemeklerimizi tatlandırmanın yanı sıra, özellikle çeşitli beklenmedik kullanımlar için yararlıdır. Örneğin kokusunun evdeki birçok böceği kovduğunu biliyor muydunuz? Harika bir terapötik etki için hala yaprakları yakabilirsiniz. Defnenin güçlü bir koku giderici etkiye sahip olduğundan bahsetmiyorum bile. Buzdolabına koymanın neden yararlı olduğunu öğrenin.

Mükemmel hijyenik bir buzdolabı tutmak günlük bir zorluktur. Sıvı dökülmeleri, uyarı vermeden çürüyen unutulmuş yiyecekler ve güçlü kokulu peynir parçaları arasında, cihazda genellikle pek hoş olmayan kokuların bir karışımı bulunur. Buzdolabınızı zamanında temizlemeden ortalıkta bir şeyler bırakırsanız, bu kokular sadece daha fazla birikecektir. Ve elbette, kokan bir buzdolabı, yiyeceklerinizin geri kalanını etkileyebilir. Bunu düzeltmek için, ipucumuz cihazı yenilemek ve binadaki kokuyu gidermek için bekliyoruz.

Defne, bahçeden mutfağa

Akdeniz kökenli olan defne, hem tatlı hem de hafif baharatlı aromalarıyla ayırt edilen kokulu yaprakları olan koyu yeşil bir çalıdır. Bu bitki, mutfakta çeşitli yemekleri tatlandırmak için çok popülerdir. Farklı tatlara sahip çeşitli yiyeceklerle iyi gittiği için baharat veya çeşni olarak yaygın olarak kullanılır. Bir bonus olarak, defne sağlık için muazzam özelliklere sahip olduğundan, dünyanın dört bir yanındaki aşçılar onu bir dizi yemek tariflerine dahil etmekten çekinmiyorlar.

Bu aromatik bitkinin özellikleri ve erdemleri

Defne  asil bir bitki olarak kabul edilir   ve bu nedenle vücuda birçok faydası vardır: sindirim sorunlarını giderir, asitliği önler, gaz ve şişkinliği azaltır, iştahı artırır. Ayrıca grip, öksürük, bronşit ve farenjit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olan özellikler de kazanır. İnfüzyonda böbrekleri temizlemek ve idrar yolu enfeksiyonlarını yatıştırmak için önemli bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirir, ağrıyı giderir ve eklem iltihabını azaltır.

Defne, sıvıların atılmasını teşvik ettiği için zayıflama diyetlerinde de önerilir. Uçucu yağda bu bitkinin inanılmaz rahatlatıcı bir etkisi vardır: stres ve kaygıyla savaşır.
Ayrıca defne yaprağı saç derisini güçlendirmeye, canlandırmaya ve yenilemeye yardımcı olduğu için saç tedavilerinde de kullanılır, böylece saç dökülmesini durdurur.

Defne yaprağı nasıl kurutulur?

Defne yaprakları

Defne yaprağını kullanmadan önce, özelliklerini birkaç ay koruyabilmeleri için kurutulmaları gerekir. Ama bahçeden taze yapraklarınız varsa ve hemen kullanmak istiyorsanız bu küçük ev yapımı hileyi kullanabilirsiniz.

Yöntem çok basittir, sadece fırını düşük sıcaklıkta (40°) kullanın. İzlenecek adımlar şunlardır:

  • Yaprakları birbirinden uzak bir şekilde tabağa yerleştirin.
  • 30 dakika kurumaya bırakın. Sonra onları ters çevirin ve 30 dakika daha bırakın.
  • Yaprakların durumunu kontrol etmek için ara sıra göz atmayı unutmayın. Yanmamalarına dikkat edin.
  • Yeterince kuru olup olmadıklarını anlamanın en iyi yolu, onlara dokunmaktır: eğer kolayca parçalanırlarsa, işi bitmiştir.
  • Ardından fırını kapatın ve tabakaları en az bir saat soğumaya bırakın.
  • Soğuduktan sonra hava geçirmez bir kapta saklayın.

Başka bir ipucu  : Defne yapraklarını kurutmanın klasik yolu, onları serin ve kuru bir yere asmaktır. Yapmanız gereken tek şey bahçeden veya saksıdan biraz kesmek, iyice yıkamak ve kağıt havluyla kurutmak. Ardından, karanlık ve havadar bir alanda baş aşağı asacağınız bir buket yapmak için onları bağlayın. 15 gün bu şekilde bekletin. Bu süreden sonra tabakalar tamamen kuru ve kullanıma hazır olacaktır.

Defne yaprağı ile buzdolabı kokusu nasıl giderilir?

buzdolabı gıda

Kaçmak zordur: Buzdolabına   sıvı döküldüğünde   veya belirli yiyecekler bozulmaya başladığında ve buzdolabı sık sık temizlenmezse, içerisi kötü kokmaya başlar. Ayrıca, güçlü ve kalıcı kokuların birbirine bağlanması için soğan veya sarımsakların hava geçirmez bir kapta saklanmaması yeterlidir. Çözüm ? Defne yaprağının koku giderici gücü. Artık kuru ve çalışır durumda olduklarına göre, buzdolabında hoş olmayan kokuları nötralize etmek için istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Defne böylece buzdolabınız için mükemmel bir koku giderici görevi görür: Cihazın çeşitli raflarına yalnızca bir avuç kuru yaprak dağıtmanız yeterli olacaktır. Ve işte! Akşam yatmadan önce yapmanızı tavsiye ederiz. Ertesi sabah, buzdolabınızın bir önceki günden çok daha soğuk olduğunu fark edeceksiniz. Bunu birkaç gün tekrarlayın, kötü kokular tamamen kaybolacaktır!

Bilmekte  fayda var : Örneğin karnabahar gibi güçlü kokulu bazı yiyecekleri pişirirken, pişirme suyuna birkaç yaprak eklemeyi unutmayın. Rahatsız edici koku anında buharlaşır!

Defne yaprağı, güçlü bir hamamböceği kovucu

Sıcaklıklar bir çentik arttığından, evlerimizdeki böceklerin istilası farkedilmeden gitmedi. Günlük hayatınızı zehirleyen tüm o küçük yaratıklarla, özellikle de aniden ortaya çıkan iğrenç hamamböcekleriyle yaşamak çok zor. Panik yapmayın, bu istila uzun sürmeyecek. Onları evinizden uzak tutmak için ideal bir yöntemimiz var. Evet, diğer aromatik bitkiler gibi hamamböceklerini mutfaktan uzak tutmak ve yayılmalarını önlemek için defne şiddetle tavsiye edilir.

 Defne yaprağı, buzdolabındaki kötü kokuları  ortadan kaldırmanın yanı sıra  narin ve rahatlatıcı bir örtü ile iç mekanınızı güzelleştirebilir. Ancak bu koku size çok iyi gelecekse herkesin damak tadına uygun olmayacaktır. Ve çok daha iyi, çünkü bütün bir sinek, karınca, sivrisinek, güve, yaprak biti ve hamamböceği kolonisini etkili bir şekilde uzaklaştıracaktır.

Nasıl devam edilir? Bir toz elde etmek için defne yapraklarını öğütün veya çok küçük parçalar halinde kesin. Ardından, tek yapmanız gereken onları hamamböceği ve diğer rahatsız edici böceklerin varlığını sıklıkla tespit ettiğiniz alanlara dağıtmaktır.

ev