Orkide bakım rutininize karbonatı dahil etmeniz için 4 ilgi çekici neden Orkidelerinize kabartma tozu eklemenin neden oyunun kurallarını değiştirdiğini keşfedin. Eğer siz de benim gibiyseniz ve orkidelerinizin bakımı konusunda tutkuluysanız, bu bilgiler sizde de yankı uyandıracaktır. Kabartma tozunun orkideler için faydalarının açığa çıkması güvendiğim çocuk odası uzmanımdan geldi. Piyasaya sürülmesinden bu yana, değişiklik dikkat çekici olmaktan başka bir şey değildi. Orkide bakımınıza kabartma tozu eklemeniz için dört önemli neden:
  1. Kabartma tozu orkide çiçeğini tutuşturur
Orkideler şaşırtıcı derecede çiçek açabilirler, ancak solduktan sonra çekiciliğini korumak zorlaşır. Çiçeklenme sürecini canlandırmak zor olabilir ama bir çözüm var: karbonat. Bambu, phalaenopsis veya cambria gibi orkidelerin çiçek açmasını teşvik etmek için şu karışımı hazırlayın:
  • 1 yemek kaşığı karbonatı 1 litre oda sıcaklığındaki suya karıştırın.
  • İyice karıştırın ve çiçekler solduktan yaklaşık bir ay sonra tercihen püskürterek bitki tabanına uygulayın.
Bazıları uyum için bulaşık sabunu eklemeyi tavsiye etse de ben kişisel olarak daha doğal bir yaklaşımı tercih ediyorum.
  1. Doğal bir gübreleme yöntemi olarak hizmet eder
Enfes çiçeklerine rağmen, orkideler temelde bitkidir ve gelişmek için ara sıra besin takviyesine ihtiyaç duyarlar. Litre suya 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp bitkiye vererek tam da bunu başarabilirsiniz. Bu tedavi çiçeklenmeden yaklaşık bir ay sonra arka arkaya üç ila dört kez yapılmalı ve gerekirse yıllık olarak tekrarlanmalıdır. Kabartma tozu doğal bir gübre görevi görür, ancak ölçülü olmak çok önemlidir. Artık gübre muhafaza edilmeli ve her şeyden önce bitkinin tomurcuklanma veya çiçeklenme döneminde kaçınılmalıdır.
  1. Orkidelerin ömrünü uzatır
Herhangi bir gübreye benzer şekilde kabartma tozu, başta sodyum ve karbon olmak üzere geçimleri için hayati önem taşıyan temel besinleri sağlayarak bitkilerin ömrünü uzatır. Bu tedavinin yılda bir veya iki kez uygulanmasının özellikle çiçeklenme dönemi dışında son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
  1. Substratın pH’ını düzenler
Aynı derecede önemli bir fayda da kabartma tozunun saksı toprağının veya alt katmanın pH’ını düzenlemeye veya düzeltmeye yardımcı olmasıdır – orkide bakımında önemli bir faktör. PH aralığı 5 ila 6 olan hafif asidik ortamlara olan yakınlıkları nedeniyle, optimum pH dengesinin korunması orkide sağlığı için çok önemlidir. Sulama için kullanılan musluk suyunun fazla asitli veya alkali olması, orkideleri olumsuz etkileyecek bir pH dengesizliğine neden olabilir. Şeritler kullanarak suyunuzun pH testini yapın; Seviye çok düşükse, dengeyi sağlamak için sulamaya kabartma tozu ekleyin. Optimum etkinlik için, kabartma tozunun gece boyunca çözülebilmesi için sulama suyunun önceden hazırlanması önerilir.