Dört inciri topraklı bir tencereye gömerek güzel incir fideleri elde edilir.

yerdeki incir

Lezzetli meyveler üreten bir süs bitkisi olan incir ağacı, çeşitli şekillerde ekilebilir ve çoğaltılabilir. İncir çok takdir edilen meyvelerdir, hoş kokulu ve faydalı maddeler bakımından zengindir. Bu meyve ağaçları saksılarda veya bahçede, ancak her zaman tam güneşte ve korunaklı yerlerde yetiştirilmelidir.

Güzel incir ağaçlarının nasıl elde edileceğini bilmek için, tencereye 4 incir gömerek, buradaki prosedürü çok dikkatli bir şekilde izlemenizi öneririm.

İncir ağacının özellikleri

Moraceae familyasına ait incir veya incir ağacı, doğrudan ışığı tercih eden bir bitkidir, ancak yüksek sıcaklıklardan kaçınmak önemlidir, bu nedenle korunaklı yerlere yerleştirmek daha iyidir. Birçok incir çeşidi vardır, koyu tenli olanlar taze yenmek veya reçel yapmak için yetiştirilenlerdir.

Budistler için gerçeğin sembolü olan incir, hem taze hem de kurutulmuş olarak yenebilir. İncirlerin mineral tuzları, vitaminler ve lif bakımından zengin olduğu söylenmelidir. Kalorilere gelince, taze incirlerin az kaloriye sahip olduğu, kurutulmuş olanların ise daha kalorili olduğu belirtilmelidir.

meyve incir

Bitkinin meyveleri Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşır, ancak Ekim ayının sonlarında da vardır. İncirler dokunuşa yumuşak geldiğinde, tüketilebilirler. Ürettikleri beyaz özsu ile temas etmemek için hasat için eldiven kullanmanın daha iyi olduğu belirtilmelidir. Bunlar mineral bakımından zengin ve büyük enerji gücüne sahip meyvelerdir. Meyveler buzdolabında saklanmalı ve çeşitli tarifler için kullanılabilir.

İncir ağaçlarının dikimi ve bakımı için ipuçları

İncir bitkisi, yılda birkaç kez meyve veren çok uzun ömürlü bir ağaç olan çok kolay bir şekilde ekilebilir. Akdeniz havzasında yaygın olarak yayılmış rustik bir bitkidir.

Saksılarda incir ağaçları yetiştirmeye karar verirseniz, nemli toprağı sevmediğinden, uygun drenaj için dibinde delikler bulunan en az 60 santimetre genişliğinde saksılar kullanmak daha iyidir. Müreffeh büyümesini sağlamak için, soğuktan korunaklı bir yere yerleştirilmesi önemlidir. Bu güzel  Akdeniz bitkisi,  meyveleri çürüten yağmura karşı çok az direnç gösterir. Yaklaşık yirmi beş ve otuz derecelik bir sıcaklıkta iyi gelişir ve soğuğa karşı çok az direnç gösterir.

Incir

Bunlar, yüksekliği 5 metreye ulaşabilen ılık ve güneşli bir iklime ihtiyaç duyan bitkilerdir. İncir ağacını yetiştirmek için en iyi toprak kesinlikle verimli olanıdır, ancak kurak topraklarda bile iyi direnir. İlkbahar veya sonbaharda yapılacak greftlerden veya kesimlerden başlayarak yetiştirilebilir.

Bir tencereye dört incir gömerek incir ağacını çoğaltın

Bir incir ağacını yaymak için, toprakla dolu bir tencereye yerleştirilecek dört incir ile başlayabilirsiniz. İlk olarak, bir mutfak bıçağı kullanarak dört incirin üst kısımlarını kesmeniz gerekir. Bundan sonra, dört incir, toprağın üzerinde eşit uzaklıkta oluşturulan küçük oluklara yerleştirilmelidir.

Bu noktada, incirleri toprakla kapladıktan sonra, toprağı iyice düzleştirmek ve suyla sulamak gerekir. Bundan sonra, gömülü incir içeren toprak tencere, plastik bir kapla kaplanmalıdır. Birkaç hafta içinde küçük incir fideleri filizlenecektir.

İncir fideleri geliştikten sonra, dört güzel incir fidanı elde etmek için onları tencereden sökmek, kökleri biraz kesmek ve ayrı saksılara dikmek gerekir. Birkaç hafta içinde, incir ağacı gür bir görünüm alacaktır.

Küçük incir ağaçlarının meyve vermesini ve gelişmesini sağlamak için, bitkileri balkon veya bahçenin bir alanında, iyi güneşli ama korunaklı tutmak önemlidir. Ek olarak, incir ağacını düzenli olarak sulamak ve sadece yılın ilk altı ayında gübrelemek gerekir.

ev