Beş diş sarımsağı bir bardak suya batırmak birçok insan arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Optimum vücut fonksiyonlarını sürdürmek için olağanüstü çare olan sarımsaklara başvurabilirsiniz. Sıcaklıklar 30 derecenin üzerine çıktığında vücudumuzda yorgunluk ve bitkinlik meydana gelebiliyor. Bazıları kendilerini canlandırmak için çeşitli takviyelere yönelirken, bazı mutfak temelleri sağlığımız için etkili iksirler görevi görüyor. Bunlar arasında, yemeklerin lezzetini arttırdığı bilinen ve her yerde bulunan bir içerik olan sarımsak öne çıkıyor.

Sarımsak, mutfakta kullanımının ötesinde çok sayıda fayda sunar. Allisinoidlere atfedilen kendine özgü aroması, terapötik özelliklerinin çoğunu bünyesinde barındırır. Sarımsak mükemmel bir antibakteriyel, antiviral ve antifungal ajan görevi görür ve enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirir, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Tibet nüfusu sıklıkla sarımsağı tıbbi amaçlar için kullanıyor ve bu çok yönlü sebzeyi merkeze alan geleneksel bir ilaç yaratıyor. Bu preparatta 311 gram sarımsak kökü toz haline getirilip suyu buharlaşana kadar kaynatılır. Yak tereyağı (yaklaşık 600 gram) daha sonra tahılla birlikte birleştirilir ve üç hafta boyunca bir kavanozda fermente edilir. Soğutulduktan sonra, maksimum etkinlik için çözelti yemeklerden yirmi dakika önce alınır.

Bu ilaç antioksidanlar ve antiinflamatuar özellikler açısından zengindir ve doğru şekilde alındığında kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Antibakteriyel ve antiviral etkileri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonları önler. Ayrıca mide-bağırsak geçişini ve sindirimi destekler, stresi azaltır ve olumlu bir ruh halini destekler.