Bahçenizde kaldırım taşları ve kaldırım taşları arasında yetişen yabani otlar çok istilacı olabilir. Günümüzde bahçıvanlar bu istenmeyen bitkileri yabani bitkiler veya yabani otlar olarak adlandırma eğilimindedir. Ve bunun iyi bir nedeni var: Çimlerde, bahçede veya verandada yabani otların büyümesi çok can sıkıcı olabilir. Bu makalede, çevre dostu ürünler seçerek yabani otları yok etmenin en akıllı 9 yolunu keşfedin.

Bir çapa veya yabani ot temizleme makinesi kullanın, kimyasal, mekanik veya termal yabani otları temizlemeyi tercih edin… Bahçenizdeki yabani otları temizlemenin ve çimlerinizde büyüyen yabani otları yok etmenin farklı yolları vardır. Yabancı otları kimyasal kullanmadan kontrol edebilmeniz için etkili ve çevre dostu 9 ürün sunuyoruz.

1. Kabartma tozu

Kabartma tozu, bahçe ve terasta yetişen yabani otlara karşı oldukça etkili olan ekolojik bir tozdur. Sağlığa zararsız ve biyolojik çeşitliliğe saygılı olan bu toz, döşeme aralarında, çakıl yollarda veya teras kaldırım taşlarında kullanılabilir. Herbisiti uygulamak için yabani otların üzerine kabartma tozu serpin ve bekletin.

2. tuz

Tuz, yıllık yabancı otlara karşı etkili bir çözüm olabilir. Bahçenizdeki yabani otları temizlemek için kaba tuz veya ince tuz kullanabilirsiniz. Bir litre suyu kaynatın ve karışıma bir bardak tuz ekleyin. Daha sonra yabani ot tohumlarını kontrol etmek için suyu çimlerin üzerine dökün.

3. Alkol

Alkol esrara karşı güçlü bir müttefik olarak kabul edilir. Bir bardak votka ile iki bardak suyu karıştırıp bulaşık deterjanı ekleyin. Daha sonra karışımı bir sprey şişesine dökün ve bu karışımı yabani otlara püskürtün.

4. Beyaz sirke

Beyaz sirke tüm evin temizliğinde kullanılır ve birçok işlevi vardır. Yabani otları öldürmek istiyorsanız sirkeyi hem küçük hem de geniş alanlardaki yabani otları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir bardak sirke, bir bardak tuz, birkaç damla narenciye esansiyel yağı ve bir miktar bulaşık sabununu karıştırarak bitki ilacınızı hazırlayın. İstenmeyen yabani otların ele geçmesini önlemek için karışımı bitkilerinize püskürtün.

5. mısır unu

Mısır unu ayrıca yabani ot büyümesini de önleyebilir. Bahçenizi yabancı ot istilasından korumak için bitkilerinizin etrafına mısır unu serpin.

6. Gazete

Bu az bilinen ipucu yabani otlardan kurtulmanın harika bir yoludur. Bu çirkin yabani otların yetiştiği alana ışık girmesini önlemek için, yabani otların yetiştiği alanların üzerine dört sayfa gazete yerleştirin. Gazetenin uçup gitmesini önlemek için malç kullanın.

7. Plantasyonlar

Bazı bitkiler herbisit olarak kabul edilir ve yabani otların büyümesine neden olan ışığı engeller. Bu durum çok yıllık sardunyalar, kutsal çimenler ve hatta ardıçlar için de geçerlidir. Yabani otların yetiştiği bölgelerdeki bitkilerinizi korumak için bu bitkileri kurun.

8. Elle ayıklama

Elle ayıklama etkilidir ve yabani otları ortadan kaldırır. En yüksek verim için yabani otların ayıklanması, göze hoş görünmeyen topaklanmalar oluşmadan önce yapılmalıdır. Çimlenmeyi yavaşlatmak ve yabani otları önlemek için toprağı düzenli olarak kazmayı unutmayın. Yabani otları çıkarmadan önce bahçenizi sulayın ve yabani ot sökücüyle yabani otları kökünden temizleyin.

9. Suyu kaynatın

Yabani otları kontrol etmek için çok eski ve korkunç bir yöntem var. Sebzeleri haşlayın ve yabani otların mümkün olduğu kadar çabuk yok olmasını sağlamak için pişirme suyunu yabani otların üzerine dökün.

Bu ipuçlarıyla bahçenizde veya verandanızda dolaşan yabani otlara veda edebilirsiniz.