Ahşap mobilyalarımızı bir çizik bile mahvetmez. Sığ izler, çizikler veya diğer yüzeysel çizikler olsun, birkaç DIY numarasıyla tamir edilebilirler. Sunulan tavsiye ve çözümlerin, derin çiziklerden çok yüzeysel çizikler üzerinde işe yaradığına dikkat edilmelidir.

Zamanla, ahşap mobilyalar yıpranır. Yine de ondan kurtulmaya gerek yok! Yüzeyini veya bitişini bozmuş olabilecek herhangi bir şeyi çıkarmak için birden fazla ipucu vardır. Bunlar, küçük kusurları ve çizikleri kapatacak ve mobilyalarınızın harika görünmesini sağlayacak hızlı düzeltmelerdir.

Çizik ahşap yüzey

Ahşap mobilyalardaki çizikler nasıl giderilir?

Doğru ürün ve malzemelerle küçük çizikler kolayca ortadan kalkabilir. Yeni gibi bir sonuç elde etmek için aşağıdaki adımları takip etmek önemlidir:

– Bir ahşap temizleme solüsyonu hazırlayın

Yapılacak ilk şey, ilgili yüzeyi uygun şekilde temizlemek olacaktır. 3 litre ılık su dolu bir kovada, bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını seyreltin ve her şeyi iyice karıştırın. Temiz, havsız bir bezi içine batırın ve çizilen bölgeyi nemlendirmek için ihtiyaç duyacağınız kadar sıkın. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey bezi çizilmelere ve çizilmelere karşı ovmaktır. Ağaçlık yüzeyi daha fazla bozmamak için bezi her zaman iyice yıkayıp sıktığınızdan emin olun.

Onarımlara başlamadan önce deterjanın ahşap mobilyanıza etkisini göstermesi için biraz bekleyin ve ardından süngerle durulayın . Ardından birkaç dakika kurumasını bekleyin.

Ancak ahşabın  asla kabartma tozu ile temizlenmemesi gereken yüzeylerden biri olduğunu unutmayın.

 

– Ahşap mobilyaların restorasyonuna gidin

Siyah çay poşeti

Mobilyalar temizlendikten sonra , odunsu tonları desteklemek için kullanılacak bir fincan siyah çay hazırlayacaksınız. Bunu yapmak için siyah bir çay poşetini kaynar suda birkaç dakika demleyin. Ayrıca, mobilyanızın gölgesi özellikle koyuysa, uygun rengi elde etmek için çay poşetini daha uzun süre ıslatmanız gerektiğini unutmayın.

Ardından, bir pamuklu çubuk alın, siyah çaya batırın ve ardından çizilmeye ve çizilmeye meyilli alanı silin. Ayrıca bölgenin gereğinden fazla renk almasını önlemek için siyah çayın çizilen bölgenin çevresine girmesine izin vermeyin . Bu durumda, karışımı hemen silmelisiniz.

Ahşap Mobilya Çizikleri için Diğer Ev Çözümleri

– Limon kullanarak küçük ahşap çizikleri cilalayın

Küçük yüzey çizikleri için limon suyu ve zeytinyağını sığ bir kapta karıştırın ve içine yumuşak bir bez batırın. Çizik kaybolana kadar bunu bölgeye sürün.

Tatlı badem yağı ve beyaz sirke, ahşap mobilyaların parlatılması için başka bir harika kombinasyondur.

– Ahşabın çiziklerini renklendirin

Ahşabı lekeleyen ancak parmak uçlarınızla hissedemediğiniz çiziklerle uğraşıyorsanız, bunları kahve telvesi, iyot veya keçeli kalem gibi malzemelerle renklendirebilirsiniz:

– Ahşabı renklendirmek için kahve telvesi

Kahve telvesi 7

Siyah çayda olduğu gibi , kahve telvesi de koyu renkli mobilyalarınız için ihtiyacınız olan tonu sağlar . Nemli kahve telvesine bir pamuğa batırın ve ardından çiziklerin üzerinden geçirin. Malzemeyi 15 dakika veya daha fazla beklettikten sonra alanı kuru bir bezle kurulayın.

– Ahşap mobilyaları korumak için iyot

Maun cilalı mobilyaları korumak için, bir pamuğu iyotla ıslatın, ardından çizik bölgelere sürtün. Açık renkli bir ahşapsa, pamuklu çubuğu eşit miktarda alkol ve iyot karışımına batırın ve ardından işaretler tamamen kaybolana kadar bölgeye sürün.

Artık ahşap mobilyalardaki küçük çiziklerden nasıl kurtulacağınızı keşfettiğinize göre,  çizgisiz ve çiziksiz cam uç   muhtemelen ilginizi çekecektir.

ev