Ahşap mobilyalar, özellikle de antika iseler, sıklıkla güçlü bir eski koku yayarlar. Kötü kokuyu kalıcı olarak ortadan kaldıran bir çaredir.

Mobilyalardaki kötü kokular

Kaç kez gardıropları açtınız ve kıyafetler ve çekmeceler için parfümcülere rağmen hoş olmayan “eski” bir koku algıladınız? Çoğunlukla giysilere yapışan bayat bir koku. Çok gözenekli bir malzeme olan ahşabın emilmesi tipik bir özelliği olduğundan, bu kadar nahoş olmasa özellikle zararlı hiçbir şey yoktur . ancak aşılamayacak bir sorun değil, aslında birkaç küçük numarayı kullanmak sorunu çözmek için yeterli.

Dolaplardaki kötü kokulara büyükannenin çaresi

Konu temizlik olduğunda büyükannenin çözümlerinin her zaman en etkili olduğunu biliyoruz. Piyasada belirli ürünlerin bulunmaması ve ailelerin kullanabileceği az sayıda ekonomik kaynak sayesinde, geçmişin ev kadınları evle ilgili sorunları ellerindeki imkanlarla nasıl çözeceklerini çok iyi biliyorlardı. Çoğu durumda çareler normalde mutfakta kullanılan, ancak diğer alanlarda da çok faydalı olan malzemeleri içeriyordu.

Kokan gardırop

Ahşap dolaplar söz konusu olduğunda, kötü kokuları önlemek için büyükannelere yönelik en iyi çareler, herkesin evinde bulunan çok popüler bir temizlik maddesinin kullanılmasını içerir . Diğer bileşenlerle birleştiğinde bizi hoş olmayan kokulardan kurtarabilecek beyaz sirkeden bahsediyoruz.

Çok çeşitli çözümler için yaygın olarak kullanılan sirkenin gardıropların içinde bize nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Son zamanlarda sirkenin ne kadar faydalı olduğunu hem evde hem de sofralarımızda yeniden keşfediyoruz. Temizlik, çamaşır, zemin ve kötü kokular arasında sirke piyasadaki birçok üründen daha etkili gibi görünüyor. Özellikle kokular konusunda kullanımları sizi şaşırtacak.

Sirke, “büyükannelerin” en iyi müttefiki

İlk yöntem için yapmanız gereken tek şey, 200 ml sirke ve 2 yemek kaşığı bikarbonatı karıştırmanız gereken bir leğen ılık su almaktır . Çözelti homojen hale geldikten sonra yumuşak bir bez kullanarak devam edebilirsiniz. Daldırın, biraz sıkın ve etkilenen bölgelere etki etmesine izin verin, hafifçe vurun ve nemlendirin. Yaklaşık 15 dakika sonra, ileride küf ve nem oluşmasını önlemek için her şeyi suyla nemlendirilmiş bir bezle temizleyip iyice kurulayın.

Kötü kokulara karşı sirke

Sirke ile de alternatif bir şekilde hareket edebilirsiniz. Bu durumda birkaç gazete kağıdına ihtiyacımız olacak (gazetelerden mat ve emici olanlar daha iyi, dergilerden parlak olanlar değil).
Bir leğene 1 litre sıcak su ve 200 ml beyaz sirke dökün.

Bu noktada gazete sayfalarını alın ve solüsyona batırın. Kağıt çözeltiyi iyice emdikten sonra süzülmesini bekleyin ve ahşapla doğrudan temas etmeyecek şekilde bir tabağa yerleştirin. Köşelere, hatta boşluklar büyükse birden fazla gazete kağıdı koymakta fayda var.

Başka bir çözüm ise tencere kullanmayı içerir. Bu doğru! Bir tencereye ılık su ve yarım bardak sirke doldurmanız gerekiyor . Bu durumda ek malzeme limon suyudur, karışıma yarım bardak eklemeniz gerekecektir. Daha sonra solüsyonun bulunduğu kabı dolabın içine yerleştirebilir ve her şeyi en az 12 saat kapalı bırakabilirsiniz . Bu yöntem sadece hoş olmayan kokuları kapatmak için değil, aynı zamanda ve her şeyden önce küf oluşumunu ortadan kaldırmak için de mükemmeldir.

ev