Akarlar sessiz, mikroskobik fakat problemli parazitlerdir.

En hassas veya yatkın kişilerde astım, egzama ve rinit gibi ciddi alerjik formlara neden olabilirler.

İstilalarını önlemek veya bunlarla mücadele etmek için, içinde yaşadığımız çevreyi iyileştirmek gerekir.

Doğal yaşam alanları sıcak ve nemlidir ve yumuşak oyuncakların, kanepelerin, koltukların ve şiltelerin veya yastıkların lifleri arasında sürünürler. Onları tanımlamak hiç de kolay değil, boyutları milimetrenin 200 ila 400 binde biri arasında. Kısacası, çıplak gözle neredeyse görünmezler.

Peki, kendi dört duvarımızın içinde olup olmadıklarını nasıl anlayabiliriz? Basit, sebepsiz yere hapşırırsak, damak, boğaz ve cilt kaşıntısı, gözler sulanırsa, o zaman tüm bu rahatsızlıklara neden olanın onların şirketi olması çok muhtemeldir.

Ortalama iki buçuk ay yaşarlar ama ne yazık ki hızlı ürerler.

Alerjiye neden olan kendileri değil, örneğin salgıları, dışkıları ve yumurtalarıdır.

Çoğalmalarıyla ilgili herhangi bir periyodiklik yoktur, aşağıdakiler gibi uygun yaşam koşulları bulurlarsa yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilirler: karanlık yerler, sıcaklıklar 22°’nin üzerinde ve nem oranı %60’tır.

Elbette ticari pestisitler kullanarak onlardan kurtulabiliriz, ancak pahalıdırlar ve potansiyel olarak toksik ve kirletici maddeler içerirler. Akarlara sonsuza dek veda etmeyi, ovalamadan ve çaba harcamadan kolaylaştıracak yanılmaz bir doğal ilaç var.

Bakalım neyle ilgili.

Akarları şiltelerden, koltuklardan ve doldurulmuş hayvanlardan tek bir doğal ilaçla ve ovalamadan yok ediyorum

Evimden akarlardan bu şekilde kurtuluyorum.

Akarları duvarlarımızdan çıkarmak için kilere gidelim ve kabartma tozuna güvenelim.

Meyve ve sebzelerden sıhhi tesisata ve evdeki çoğu yüzeye kadar sanitasyon açısından değerli kullanımlarını zaten biliyoruz. Ancak belki de herkes bu sessiz ve görünmez zararlılara karşı mücadelede ne kadar değerli olduğunu bilmiyor.

Ayakkabı rafı ile başlayalım: Ayakkabıların getirdiği bakteri ve kir burada gizleniyor. İçeride bir paket kabartma tozu açık bırakıyoruz; Çevrenin kokusunu giderecek ve bizim için zahmetsizce sterilize edecektir.

Gardıroba geçelim, boşaltalım ve 500 ml sıcak su ve 2 yemek kaşığı kabartma tozundan oluşan bir çözeltiyi her yerde buharlaştırarak temizleyelim. Kuruması için temiz bir kurulama bezi ile siliyoruz ve kıyafetlerimizi saklamadan önce kapıları yarım saat açık bırakıyoruz.

Şilteler ve yastıklar, kilimler ve doldurulmuş hayvanlar ise belirli miktarda saf toz serpilmelidir. Aşırıya kaçmaktan korkmayın. İki ila üç saat bekletin, ardından her şeyi çıkarmak için elektrikli süpürge kullanın.

Ve son olarak, size her zaman bu önemli bileşenin kullanımıyla ilgili bir tavsiye daha veriyoruz. Evinizi toplama ve yenileme sürecindeyseniz ve duvarlarda ve masalarda mürekkep lekeleri fark ederseniz (çocuğu olanlar neden bahsettiğimizi bilir!!), bir süngeri nemlendirin, bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve hafifçe ovalayın. Her iz güneşte kar gibi kaybolacak!

ev