Akşamları çamaşır yıkar mısın? Yanlış: nedenini öğrenin ve alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz

Çamaşır makinesini akşamları da çalıştırıyor musunuz? Çamaşır makinesini akşamları uyurken çalışır durumda bırakırsanız ciddi bir hata yaparsınız. Aslında, bu ailelerde oldukça yaygın bir alışkanlıktır, ancak tamamen doğru değildir. Bu yüzden çamaşırları akşamları yıkamak yanlıştır.

Akşamları çamaşır yıkar mısın? Yanlış: nedenini öğrenin ve alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz

Genellikle, çoğu evde, yıkama akşam saatlerinde yapılır ve genellikle çamaşırları bütün gece içeride bırakır. En uygun çözüm gibi görünse de, gerçekte doğru bir alışkanlık değildir. Esas olarak, faturanızda çok tasarruf etmek ve elektrik tüketimini azaltmak için çamaşırlarınızı akşamları çamaşır makinesinde yıkamaya karar veriyorsunuz.

Gerçekte, herkes bu cihazı akşamları çalıştırmanın, ıslak giysileri bütün gece içeride bırakmanın çok yanlış bir eylem olduğunu bilmiyor. Aslında çamaşırlar çamaşır makinesinin içinde çok uzun süre kalmamalı, yıkama programı biter bitmez çıkarılmalıdır. Nedenini bulalım.

Bu neden yanlış?

Çamaşırları gece boyunca çamaşır makinesinde bırakmanın doğru olmamasının nedenlerinden biri de nem ile ilgilidir. Cihazı yatmadan önce çalıştırırsanız, siz uyurken yıkama kesinlikle sona erecek ve çamaşırları çıkaramayacaksınız. Ertesi sabah çamaşırlarınızı bulaşık makinesinden çıkarabileceksiniz ve bu kesinlikle çamaşırlarınız için iyi olmayacaktır.

Aslında tüm bezler çok nemli bir ortamda saatlerce kalacaktır ve bu da bakterilerin çoğalmasını teşvik edebilir. Bildiğiniz gibi çok nemli ortamlar küf oluşumuna yatkındır ve bu durumda çamaşırlarınız tehlikeye girer. En belirgin belirtilerden biri, çamaşırların çamaşır makinesinde birkaç saat kapalı kaldıktan sonra yaydığı kötü kokudur. Sepetten kokulu olarak çıkmayacaklar ama çok hoş olmayan ve rahatsız edici bir kokuya sahip olacaklar.

Tam da bu nedenlerden dolayı, çamaşır makinesinin gün boyunca çalıştırılması tercih edilir. Bu şekilde, ayarlanan yıkama programı biter bitmez çamaşırları güvenle çıkarabilir ve dışarıya asabilirsiniz. Bu sayede kıyafetleriniz yüksek düzeyde neme maruz kalmayacak ve küf ve tehlikeli bakteri oluşumu riskinden kaçınacaksınız. Ayrıca çamaşırlarınızı hemen çamaşır makinesinden çıkararak ne kadar yumuşak ve hoş kokulu çıkacağını fark edeceksiniz.

Şu andan itibaren, artık bu hatayı yapmamanızı ve artık akşamları çamaşırlarınızı yıkamamanızı tavsiye ederiz.

ev