Aloe çiçeği belirli elverişli koşullar altında doğar. Bakalım hangileri.

Aloe, süs bitkisi olarak da çok popüler olan bir bitkidir. Yeşil, geniş ve kalın yaprakları ile karakterizedir, ancak bazı koşullarda eşit derecede güzel bir çiçek de üretebilir.

Öyleyse aloe çiçek açmadığında ne yapacağımızı ve bunun gerçekleşmesi için koşulların neler olduğunu görelim.

  1. Bitkinin yaşı: tüm bitkiler çiçek açmaz, ancak sadece en olgun Aloe bitkileri (4 yaşın üzerinde).
  2. Mevsim: Tüm bitkilerde olduğu gibi, aloe için bile mevsimselliğine saygı duymak önemlidir. Aslında, aloe tüm yıl boyunca çiçek üretmez, ancak sadece kış ve ilkbahar sonu arasında geçen belirli bir süre içinde çiçek üretir.
  3. Olumsuz koşullar: aloe’nun çiçek açması için en uygun koşullarda olması için, kendisine uygun bir ortama yerleştirilmesi gerekir. Çok fazla gölge ve nem yardımcı olmaz, ayrıca çok küçük bir tencerede büyümek bile çiçeklenmeyi engelleyebilir.
  4. Yer: Aloe bitkisinin çiçek açması için çok fazla güneş ışığına ihtiyacı vardır. Aslında, en sıcak aylarda dışarıya yerleştirilmelidir: 20 derecenin üzerindeki sıcaklıklara bile dayanabilir.
  5. Gübre: Aloe’nuzu barındıran toprağı gübrelemek, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, özellikle erken ilkbahar ve yaz aylarında düzenli olarak doğal bir gübre verin.
  6. Dekantasyon: Saksıyı ve toprağı tamamen değiştirmek bile bitkinin daha iyi büyümesine yardımcı olabilir. Aloe durumunda, bunu yapmak için en iyi zaman, muhtemelen bir kil tencere ve uygun büyüklükte ilkbahardır.
  7. Çiçeği kesin: kesinlikle gerekli değildir, ancak çiçeklenme bitkiyi zayıflatabilecek veya zorlayabilecek bir işlemdir. Bu durumlarda, tabanda temiz bir kesim yaparak kesilmesi tercih edilir.