Demir, bakır veya çinkonun aksine altın oksitlenmez. Altın takılarınız aşınma nedeniyle paslanmayacak olsa da zamanla kirlenebilir. Çünkü bu malzeme bile kirliliğe, toza ve kire karşı bağışık değildir. Bazı eski parçaların yıllar içinde karardığını fark ederseniz panik yapmayın. Çok basit evde uygulama yöntemleri sayesinde onları eski ihtişamına kolayca geri döndürebilirsiniz. Onları keşfedin!

Altın takılarda zamanla oluşan kararma kaçınılmaz değildir. Derin, nazik bir temizlik her şeyi değiştirebilir. Bir bonus olarak, mücevherinizin güzel yaldızını ve parlaklığını yeniden kazanması için muhtemelen ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz… kilerinizde!

Altın bir yüzüğü temizleyin

Kabartma tozu ile köpüklü mücevher 

Kolyeleriniz, yüzükleriniz ve tokalarınız bir süredir üzgün mü görünüyor? Bu yüzden parlak ve parlak görünmeleri için kabartma tozuna güvenin. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bu doğal ürün temizleme, leke çıkarma ve beyazlatma özellikleriyle ünlüdür. Nasıl doğru kullanılacağını bilirseniz, tüm altın takılarınıza yeni bir soluk getirecek!

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: İlk olarak, temizlerken takı yüzeyini çizmemek için yalnızca yumuşak bezler ve yumuşak kıllı fırçalar kullandığınızdan emin olun. Uygun ekipmana sahip olduğunuzda,  bu beyaz tozu bir çay kaşığı biraz suyla karıştırarak bir kabartma tozu macunu hazırlayın .   Macun elde edildikten sonra, değerli mücevherlerinizi nazikçe ovalamak için fırçayı içine batırın. Temiz su ile durulayın ve temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

Güçlü ikili: limon suyu ve beyaz sirke

Kabartma tozu gibi, mücevherlerinizi yenilemek için beyaz sirke ve limonun temizleme performansına da güvenebilirsiniz. Bir araya geldiklerinde altın paralarınıza çok güzel bir parlaklık getirecekler.

İşte nasıl yapılacağı: Bir kaşık limon suyunu başka bir beyaz sirke ile karıştırın. Zincirlerinizi, bileziklerinizi ve yüzüklerinizi titizlikle temizlemek için yumuşak bir bez alın ve bu solüsyona batırın. Mücevherinizin bu karışımı bir saat kadar emmesine izin verin. Bu süreden sonra temiz suyla durulayın ve temiz bir bezle dikkatlice kurulayın.

Not  : Bulaşık deterjanı da iyi bir alternatiftir. Bir sıcak su kabına birkaç damla ürün dökün. Altın takılarınızın gece boyunca ıslanmasına izin verin. Ertesi gün temiz suyla durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Kaynar su: altını temizlemek için yanılmaz bir silah

Çok kirli altın nesneleri temizlemek için   ısıl işlem en iyi çözümdür.

İşte nasıl:

  • Bir tencerede su kaynatın.
  • Kaynar suyu bir kaba dökün. Altın takılarınızı içine daldırın. Tamamen su ile kaplanmaları gerekir.
  • Su tamamen soğuyana kadar bir süre bekletin.
  • Kaptaki suyun kirli ve karanlık göründüğünü fark ederseniz, hile işe yarıyor.
  • Mücevherlerinizi sudan çıkarın.
  • Yumuşak bir bezle kurulayın veya kurumaya bırakın.

Genel olarak, altın çok kirli olduğunda, onu temizlemek için kaynar su yeterlidir. Ancak dikkatli olun, eğer mücevherleriniz inci veya mercan gibi narin taşlar içeriyorsa, bu çok sıcak sudan kaçınmalısınız, çünkü bu onlara zarar verebilir ve parlaklıklarını değiştirebilir. Öte yandan elmas, kaynayan sudan zarar görme riski taşımaz.

Mücevher kutusu

Altının kirlenmemesi için ne yapılmalı? 

Bu temizleme yöntemlerinden birini denediniz mi ve sonuçtan memnun musunuz? Şimdi altın takılarınızı uygun şekilde saklayarak kirlenmeyi önlemek iyi olacaktır. Bu, sorunun çok hızlı bir şekilde tekrarlanmasını önleyecektir. Bu nedenle değerli eşyalarınızı bez torbalarda veya özel kutularda saklamanız daha akıllıca olacaktır.

Bir daha yapmama hatası: Banyo yaparken veya ev işleri sırasında takılarınızı takmaktan kaçının. Onlara zarar verme veya kolayca kirlenme riskini en aza indirmek için bunları çıkarmak iyi olacaktır.

ev