Hepimizin evde bir yerlerde bir rulo alüminyum folyo var. Ve mutfakta kullanımını iyi biliyorsak, genellikle günlük DIY için gerçek bir pratik varlık olduğunu ve evde ve bahçede çözümler sağladığını görmezden geliriz. İşte alüminyum folyonun hayatınızı değiştirecek 10 şaşırtıcı kullanımı.

Bugün mutfakta alüminyum folyo kullanımını sınırlandırma   eğilimindeysek , birden fazla kullanımı olduğu için hala evde kesinlikle bulunması gereken bir malzemedir. Size şüphelenmediğiniz tüm ipuçlarını veriyoruz…

Alüminyum folyoyu evde kullanmak için 5 ipucu

Alüminyum folyo ile makası keskinleştirin

Alüminyum folyo sadece gıda ürünlerinizi sarmak için kullanılmaz, kimsenin bilmediği birçok kullanım alanı vardır.

1- Makası bileyin : makasınız artık çok iyi kesmiyor, panik yapmayın! Tek yapmanız gereken bir parça alüminyum folyo alıp 4’e katlamak ve makasla birkaç kez kesmek. Tüm üstünlüklerini yeniden kazanacaklar.

2- Temiz tabak ve tavalar : Yanmış yemek artıkları bulaşıklarınızın ve tavalarınızın dibine mi yoksa mangalınızın ızgaralarına mı yapıştı? Bir parça alüminyum folyo alın ve fırçalamak için bir topun içine yuvarlayın. Bu aşındırıcı kağıt topu, çelik yünü ile aynı kullanıma sahiptir ve  her şeyi temizlemenize  yardımcı olur . Uyarı: Hassas bulaşıklarda kullanmayınız.

3- Ütülemeyi kolaylaştırın : Muhtemelen bilmiyorsunuz ama ütü masanızın kapağının altına yerleştirilen bir alüminyum folyo yaprağı ütünün ısısını giysinin arkasına yayacaktır. Böylece her iki tarafı da aynı anda ütülersiniz, ne zaman kazandırır!

4- Gümüşleri parlatın : Bir kaba alüminyum folyo serin, soğuk suyla doldurun ve 2 çay kaşığı kaba tuz dökün. Gümüş eşyalarınızı içine yerleştirin, birkaç dakika hareket etmesine izin verin ve sihri, daha doğrusu kimyanın işleyişini izleyin! Tek yapmanız gereken yumuşak bir bezle parlamak. Aynı zamanda mücevherleriniz için de çalışır.

5- Wifi yayınını iyileştirin : Wifi sinyalinizi almakta sorun mu yaşıyorsunuz? İnternet kutunuz muhtemelen bir köşeye veya duvara kötü bir şekilde yerleştirilmiştir. Sinyali daha iyi yayınlamak için bir parça karton alın, alüminyum folyo ile kaplayın ve yönlendiricinizin arkasına yerleştirin ve işiniz bitti!

Alüminyum folyo ile wifi sinyalini iyileştirin

Bahçede alüminyum folyo kullanmak için 5 ipucu

Isıtma ve yansıtma özellikleri sayesinde alüminyum folyo da bahçede mükemmel bir müttefiktir. Sizin için neler yapabileceğini görelim:

1- Bitkileri zararlılardan koruyun : Salyangozlar veya kemirgenler bazen gelip tarlalarınızı yiyip bitirir. Bunu önlemek için, bitkilerin tabanına veya çalıların gövdesine bir parça ev tipi alüminyum folyo sarın. Bu küçük zırh , kimyasal ürünlere başvurmaya gerek kalmadan  en pervasızlarının cesaretini kırıyor .

Bitkileri alüminyum folyo ile koruyun

2- Kuşları uzak tutun : ağaçların dallarına veya sebze bahçesine asılmış birkaç parça alüminyum ve daha fazla kuş gelip tohumlarınızı yemeye cesaret edemez.

3- Fidelerinizin çimlenmesini hızlandırın : Bir kutuyu alüminyum folyo ile kaplayın, folyoyu kenarlardan 5 cm yukarıda bırakın (parlak taraf dışta). Saksı toprağınızı koyun ve tohumlarınızı ekin, su tahliyesi ve sulama için altta delikler açtığınızdan emin olun. Isıyı absorbe etme ve ışığı yansıtma özelliğiyle alüminyum, ekimlerinize bir adım önde başlamanızı sağlar.

4- Dış mekan aydınlatmanızı iyileştirin : Bahçeniz veya terasınız aydınlatmadan sonra bile biraz karanlık mı? İşte basit bir numara. Ampullerinizin arkasına ışık reflektörü olarak bir alüminyum folyo tabakası yerleştirin, bu, aydınlatma armatürlerinizin kapasitesini optimize edecektir.

5- Bahçe ekipmanlarınızı koruyun: aletlerinizdeki veya biçme makinenizdeki paslardan kurtulmak için bir alüminyum folyo alın, katlayın ve koka-kolaya batırın ve paslı metal kısımları ovalamak için kullanın. Bu teknik özellikle krom üzerinde çalışır.

Artık tüm bunları bildiğinize göre, alüminyum folyoya asla aynı gözle bakmayacaksınız ve onsuz yaşayamazsınız. Yani rulolarınıza!

 

ev