Evden çıkarken anahtarı içeride unutarak kapıyı kapattım. Kapıyı benim için açan bir çilingir çağırdım ama şimdi benden 600 € istiyor! Teklifin isteğe bağlı olduğunu iddia ediyor. Ödemem gerekiyor mu ve bir dahaki sefere dolandırılmamak için ne yapmalıyım?

Anahtarı içeride unutursak ne yapmalıyız?

 • Çilingir, müdahalesinin maliyeti 150 €’yu aştığında, sizin huzurunuzda bir tahmin yapmakla yükümlüdür.
 • Bu, yalnızca mutlak bir acil durumda gerçekleştirilen onarımlar için, kişilerin güvenliği veya binaların bütünlüğü için açık bir tehlikeye son vermekle sınırlı olduğu sürece isteğe bağlıdır. Ancak bu durumda dahi, müdahaleden önce envanteri belirten bir onarım siparişi düzenlenerek tüketiciye verilmelidir.
 • Claude basitçe dışarıda kilitliydi, bu yüzden onun veya barındığı yerin güvenliği için herhangi bir tehdit yoktu. Bu nedenle, derhal çilingir şirketine, mağduru olduğu dolandırıcılığın koşullarını ayrıntılı olarak belirten ve kötüye kullanıma yol açan tüm koşulları belirten alındı ​​belgesini içeren taahhütlü bir mektup göndermelidir: arama zamanı, müdahale zamanı, tarafından yapılan yorumlar. telefon, tamirci tarafından sitede yapılan yorumlar vb.
 • Sulh yoluyla anlaşma sağlanamaması durumunda ise Rekabet ve Dolandırıcılığı Önleme Genel Müdürlüğü’ne (DG CCRF) bilgi verebilir ve hatta evinin yakınındaki karakola suç işleyen şirket hakkında suç duyurusunda bulunabilir. .
çilingir kapıyı aç

Bir çilingir tarafından dolandırılmamak için ipuçları

 • Posta kutularında dağıtılan broşürlerin çilingirlerini aramayın. Yolculuğun çok düşük arama fiyatı, genellikle sahadaki çok pahalı yedek parçaların maliyetlerini gizler.
 • Profesyonel, durumu incelemeden önce kilidin değiştirilmesini önerirse tetikte olun.
 • Güvenilir bir profesyonelin, kilidi hemen değiştirmeyi değil, onarmayı ve bir katalog fiyat çizelgesi sunmayı isteyip istemediğini anlayabilirsiniz. Fiyat kilit tipine göre değişir, tek bir fiyat kırmızı bayrak olmalıdır.
 • İlan edilen son teslim tarihlerine saygı duymak güven verici bir unsur olabilir ve ciddi bir profesyonelle iş yaptığınızı gösterebilir.
 • Çilingirin ekipmanla ortaya çıkması, kilidi onarmaya veya acil durum geçici kilidi takmaya istekli olduklarını gösterir.
 • Her halükarda, inişte sıkışıp kaldığınızı fark ettiğinizde ilk yapacağınız refleks sigortacınızı aramaktır. Ve sözleşmenin iletişim bilgilerine ve referanslarına sahip olma şansınızı optimize etmek için, bunları akıllı telefonunuza kaydetmekten veya sigortacınızın uygulamasını indirmekten daha iyi bir şey olamaz.
 • Kapı sadece çarpılmışsa ve kilitlenmemiş veya kırılmamışsa, bir röntgen kullanarak açmak mümkündür. Bir komşu kesinlikle size bir tane sağlayabilir. Yapamıyorsanız, profesyonel bir çilingir, kilidi değiştirmek zorunda kalmadan bunu yapabilmelidir. Çarpan kapının açılması gün içinde ve hafta içi vergiler dahil 130 €’yu geçmemelidir.
çilingir faturası

Kanun ne diyor?

Tüketici Kanununun L. 121-1 Maddesi

Ticari bir uygulama, yanlış veya yanıltıcı olabilecek göstergelere veya sunumlara dayandığında yanıltıcıdır… Bu hüküm, özellikle “fiyat veya fiyat hesaplama yöntemi” ile “nitelikler, beceriler ve profesyonellerin nitelikleri” için geçerlidir. Haklar.

Ceza Kanununun 433-17. Maddesi

Kamu otoritesi tarafından düzenlenen bir mesleğe bağlı bir unvanın izinsiz kullanımı 1 yıl hapis ve 1.500 € para cezası ile cezalandırılır.

Tüketici Kanunu Madde L 122-8

Bir kimsenin acizliğinden veya bilgisizliğinden yararlanarak, ev ziyaretleri, nakit veya kredi veya herhangi bir şekilde taahhütte bulunmak suretiyle kendisine abone olan kişi, 5 yıl hapis ve 9,000 € para cezası ile cezalandırılır veya bu iki cezadan sadece biri.

ev