Orkideyi gür hale getirmenin birkaç yolu vardır ancak bahsedeceğimiz yöntem şüphesiz hepsinden en etkili olanıdır.

Orkide

Orkideler dünyanın her yerindeki evlerde her yerde bulunan botanik bir  varlıktır. Abartısız zarafeti, her türlü iç dekorasyon şemasını kolay bir şekilde tamamlarken, atmosferi canlandıran yeşil bir dokunuş sağlar.

Acemi bahçıvanlar bile   orkidelerin ilgisini çeker, çünkü basit görünümlerinin kolay bakım anlamına geldiğini varsayarlar.

Genellikle çeşitli vesilelerle hediyelik olarak kullanılan bu bitkiler göründüğünden daha fazla bakım gerektirebilir.

Onların gelişmesini sağlamak için  yumurta kabuklarını kullanmak  yararlı bir kaynak olabilir. Bu fidelerin bakımının nasıl yapılacağına daha yakından bakalım.

Orkide bakımı için yumurta kabukları

“Orkide” teriminin çok çeşitli güzel çiçekleri kapsayan geniş bir isim olduğunu söylemeye gerek yok. Bunlar arasında Paphiopedilum özel olarak anılmayı hak ediyor   .

Bu çeşit özellikle güzel yapraklarıyla bilinir   ve genellikle çeşitli renklerde bir veya iki büyük, uzun ömürlü çiçek üretir.

Bir çiçeğin ömrü tercihinize göre uzayabilir ya da kısalabilir. Uygun koşullar altında iki aya kadar çiçek açabilirler.

Doğru sulama çok önemlidir ve bu bitkiler aşırı ışığa ihtiyaç duymasa da   tutarlı sulama çok önemlidir.

Kışın bakımı azaltmayı düşünmelisiniz, yazın ise daha yüksek sıcaklıklarla birlikte  yüksek bir bakım rutinini sürdürmek çok önemlidir  .

Yumurta kabukları orkide meraklıları için oyunun kurallarını değiştirebilir. Orkideler asidik yüzeyler konusunda seçici olma eğilimindedirler   ve yumurta kabuklarının kullanışlı olduğu yer burasıdır.

yumurta kabukları

Bu nedenle, mükemmel bir kalsiyum kaynağı olduğundan  ve asitliği nötralize etmeye yardımcı olabileceğinden , kullanılmış yumurta kabuklarını atmaktan kaçının  .

Orkidelerin optimum şekilde büyümesini sağlamak için kabukları ince bir toz haline gelinceye kadar öğütün ve   alt tabakanın litresi başına yedi gram ekleyin.

Orkideniz için gübre nasıl yapılır?

Yöntemlerden biri  yumurta kabuklarını  doğal gübre olarak geri dönüştürmek, ufalayıp bitkilerin altına dağıtmaktır.

Yavaş yavaş çözündükçe toprak, bitki büyümesi için faydalı olan kalsiyumla dolacaktır.

Bitkiyi rahatsız eden sümüklü böcekleri uzaklaştırmak için, ezilmiş yumurta kabukları orkidenin tabanına serpilebilir  .

Başka bir seçenek de yumurta kabuklarını havada kurutmak ve daha sonra ince bir toz haline getirmektir.

Yumurta kabuğu gübresinin bu çeşidi  doğrudan  orkidelerin etrafına serpilebilir veya ekim sırasında toprağa eklenebilir.

Etkinliği özellikle saksı bitkileri söz konusu olduğunda belirgindir.

Yumurta kabuğundan gübre elde etmenin bir diğer alternatif yöntemi ise bitkilerimizi sulamak için uygun bir solüsyon oluşturmaktır.

su orkideleri

Bunu yapmak için  yumurta kabuklarının üzerine kaynar su dökün  ve karışımı ara sıra karıştırarak yaklaşık bir saat bekletin.

Yumurta kabukları eridikten sonra  sıvı gübre kullanıma hazırlanır. Uygulamadan önce, uygun karışımın sağlanması için çözeltinin çalkalanması tavsiye edilir.

En iyi sonuçları elde etmek için, yumurta kabuğu gübresini doğrudan bitkinin etrafındaki toprağa uygulayın veya   elde edilen karışımı orkidelerinize püskürtün .

ev