Nasıl yeniden kullanılacağını okursanız artık karpuz kabuklarını atmazsınız: bu şekilde altın değerindedirler. Bu yüzden artık onları çöp kutusuna atmamalısınız.

Karpuz kabukları nasıl yeniden kullanılır?

Karpuz kabuğunun bile işe yarayabileceğini biliyor muydunuz ? İnanmıyor musun? O zaman tavsiyemizi okuyun. Bunları akıllıca nasıl yeniden kullanacağınızı size göstereceğiz . Atıkları yararlı şeylere dönüştürmek için bazı örnekler.

Evsel atıkların akıllı yeniden kullanımı

Evimizde veya etrafımızda sahip olduğumuz her şeyi akıllıca yeniden kullanmak gerçekten mümkün mü ? Bu sorunun cevabı evet ya da en azından hemen hemen her şey geri dönüştürülebilir.

Hiçbir şeyi asla atmayın. İşe yaramadığına veya mahvolduğuna inandığınız şeyler bile yeni bir hayat kazanabilir. Örneğin, plastik şişelerin ofis kalemliklerine dönüşebileceğini biliyor muydunuz ? Veya asma saksılar yapabilir ve bunları tırmanıcı bitkilerle süsleyebilirsiniz.

Plastik şişelerle asılı saksılar

İçmek için kullandığımız pipetler bile yararlı bir şeye dönüşebilir. Örneğin onlarla renkli ve yaratıcı bir vazo oluşturabilirsiniz . Delikli çorap ve gömleklerden bahsetmiyorum bile . Sadece onları yamamakla kalmayıp, küçükleri kesinlikle eğlendirecek kuklalara veya kuklalara hayat vermeyi de düşünebilirsiniz .

Hatta mutfakta ya da yemekte bulundurduğumuz bazı ürünler çeşitli durumlarda işimize yarayabilir. Örneğin yumurta kabuğu harika bir gübredir .  Onları doğrayın veya birçok küçük parçaya bölün ve bitkilerinizin  zeminine yayın : yeşil mücevherlerinizin sağlıklı ve güçlü büyüdüğünü göreceksiniz.

Bu tekniği meyve vermeyi hızlandırmak için de kullanabilirsiniz . Besinlerden bahsetmişken, bugün neden karpuz kabuklarını atmamanız gerektiğini açıklamak istiyoruz . İşte sizi suskun bırakacak bazı zekice fikirler.

Karpuz kabuklarını bu şekilde yeniden kullanmayı öğrenirseniz bir daha çöpe atmazsınız.

Karpuz kabukları ile ne yapabilirsiniz ? Gerçekten işe yarayabilirler mi? Bu soruların cevabı evettir. En yaratıcı olanlar , özel bir gün için masada sergilemek üzere meyve sepetleri yaparak hayal güçlerini açığa çıkararak eğlenebilirler .

Karpuz kabuğu ile kreasyon

Ama bugün sizlerle karpuz kabuklarının bazı sağlık problemlerini veya cilt lekelerini çözmenize yardımcı olacak spesifik özelliklerinden detaylı olarak bahsetmek istiyoruz .

Örneğin karpuzun lif ve mineral tuzlar açısından zengin bir meyve olduğunu biliyor muydunuz ? Kabuğuyla reçel, smoothie yapabilir ya da rendeleyerek tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Kabuğu ayrıca likopen gibi birçok güçlü antioksidan içerir.

Epidermise dolgunlaştırıcı bir etki vermek ve erken yaşlanmayı önlemek için bu meyvenin kabuğunu cildinize veya yüzünüze sürebilirsiniz . Ayrıca karpuz kabuğunun güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Size güneş yanığının acısını da hafiflettiklerini söylesek , bize inanır mıydınız? Bu ürün sizde yoksa güneş sonrası süt yerine kullanabilirsiniz. Sonuçlar anında, etkili ve garantilidir.

Güneş yanığı için karpuz kabuğu

Güneş yanığı rahatsızlığını gidermek için karpuz kabuğu kullanırsanız 10 saniyeden daha kısa sürede sorunun çözüleceğini göreceksiniz . Tüm bunlar , epidermisin hızlı bir şekilde yeniden inşa edilmesine ve yenilenmesine yardımcı olan kabukta bulunan vitaminler sayesindedir .

Karpuz kabukları ayrıca kardiyovasküler sistemi koruyarak kalbe etki eden bir amino asit olan L-sitrulin içerir . Ayrıca, hipertansiyondan muzdarip olanlar için mükemmeldir , aslında kan basıncını düşürürler. Uykusuzluk probleminiz varsa veya uykunuz bölünüyorsa karpuz kabuğunu bitki çayı veya smoothie yaparak tüketmelisiniz.

Kabuk, uykusuzluğa, kaygıya ve strese karşı etkili olan karbon polisakkaritler açısından zengindir . Bunun yerine kas rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, karpuz kabukları kas atrofisinin şiddetlenmesini önleyerek size yardımcı olabilir .

Onlarla ayrıca bitkileri gübrelemek için doğal bir kompost yapabilir veya onları seven domuz, tavşan veya tavuk gibi çiftlik hayvanlarınız için yiyecek olarak kullanabilirsiniz . Bu yiyecek onlar için zehirli olduğundan, yalnızca köpeklere karşı dikkatli olun. Karpuz kabuğunun ne kadar çok şey için kullanılabileceğini gördünüz mü ? Artık tüm bu mülkleri keşfettiğinize göre, onları bir daha atmayacağınızdan eminiz.