Press ESC to close

Artık orkideleri suyla sulamanıza gerek yok: muhteşem bir çiçeklenme için onları bununla sulayın

Orkideler, iç mekanlarda yetiştirilmesi kolay olan ve 25.000’den fazla türü bulunan çok yönlü çiçekli bitkilerdir. En iyi bilinen ticari çeşit, güve orkidesi olarak da adlandırılan Phalaenopsis orkidesidir. İç mekanınızı parlak renkli orkidelerle aydınlatmak için, çiçeklenmelerini teşvik etmek için onları neyle sulayacağınızı öğrenin.

Orkideler çiçeklenmelerini teşvik etmek için ne ile sulanabilir?

Pencere kenarındaki orkideler

Su bitkiler için vazgeçilmez bir elementtir.  Bitkileri nemlendirmeye ek olarak,  besin maddelerinin topraktan bitki hücrelerine taşınmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, terleme olgusunun neden olduğu suyun buharlaşması, bitkilerin sıcaklığını düzenlemeye ve soğutmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, su bitkiler için hayati öneme sahip  olsa da, büyümeleri sırasında onları sıvı bir gübre ile sulamayı seçebilirsiniz  . Orkidelerin muhteşem çiçek açmasının tadını çıkarmak için onları yeşil çay ile sulayabilirsiniz.

 Yeşil çay, orkidelerin çiçeklenmesini teşvik etmek ve onları sağlıklı tutmak için çok etkili bir gübredir. Aslında   azot, fosfor ve potasyum gibi bitkilerin büyümesi için gerekli elementler açısından zengindir . Bu doğal gübreyi kullanmak için birkaç yeşil çay yaprağını sıcak suda demleyin ve bu infüzyonu soğumaya bırakın. Ardından orkideleri sulamak için solüsyonu kullanın .  Bu sıvı gübre ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir kez kullanılabilir. Ayrıca, bu gübreyi idareli kullanın, çünkü fazlalık  çiçek ve yaprakların düşmesine neden olabilir.  

Orkidelerinizi yeşil çay ile sulamanın yanı sıra yeşil çay poşetlerini alıp  içeriğini saksı orkide toprağının üzerine serpebilirsiniz.

Orkidelerin çiçek açmasına yardımcı olacak başka hangi gübreler var?

Orkideleri yeşil çay infüzyonuyla sulamaya ek olarak, bu sıvı gübreleri  çiçeklenmelerini artırmak için kullanabilirsiniz.

  • Orkidelerin yeniden çiçek açması için yumurta pişirme suyu

Yumurta pişirme suyu

Haşlanmış yumurtaları haşladıktan sonra pişirme suyunu saklayın. Soğumaya bırakın, ardından orkidelerinizi sulamak için kullanın. Yumurta kabuğu iyi bir kalsiyum, magnezyum, karbonat ve fosfor içeriğine sahiptir. Bu mineraller yumurtaların pişirme suyuna geçerek bitkileri döllemek için kullanılır.

  • Orkidelerin çiçeklenmesini teşvik etmek için muz kabukları

Muz kabukları potasyum ve nitrojen açısından zengindir. Orkidelerinizin yeniden çiçek açması için  organik muz kabuklarını suyla karıştırın.  24 saat bekletin, ardından bu sıvıyı orkideleri sulamak için kullanın.

  •  Orkidelerin çiçeklenmesini hızlandırmak için pirinç pişirme suyu

pirinç pişirme suyu

Pirinç suyu bitkiler için iyi bir gübredir.  Bu doğal gübre nişasta, azot, fosfor ve potasyum açısından zengindir. Bitki büyümesini teşvik etmenin yanı sıra,  fotosentez sürecini iyileştirir  ve toprakta iyi bakterilerin büyümesini uyarır. Orkidelerin çiçek açmasını teşvik etmek için bu suyu toplayın, soğumaya bırakın ve ardından orkidelerinizi sulamak için kullanın. Bitkiler için tek faydalı sıvı gübrenin pirinç pişirme suyunun olmadığını unutmayın. Patates veya makarna gibi nişastalı yiyeceklerden pişirme suyu da bitkileriniz için yararlı olabilir.

Bu doğal gübreler, orkidelerinizi nemlendirirken muhteşem bir çiçeklenme elde etmenizi sağlar.