Birkaç kullanımdan sonra katı sabun çok küçülür ve neredeyse kullanılamaz hale gelir. Onları lavabonun üzerinde ya da küvetin kenarında yatarken gördüğümüzde, çoğu zaman onları çöp kutusuna atmaya başlarız. Ancak, sorumlu tüketim ve sıfır atık için artık sabunu geri dönüştürmek mümkündür.

Zaman veya bakım eksikliği nedeniyle, sabunlukta küçük sabun parçaları kolayca birikebilir. Yeterince sahipseniz, daha sonra tekrar kullanmak için kuru bir yerde toplamak mümkündür. İşte size çok faydalı olacak bazı atık önleme ipuçları.

Artık sabun nasıl yeniden kullanılır?

Aşağıdaki ipuçları, küçük sabun kalıntılarına ikinci bir hayat verebilir ve böylece israfı önleyebilir.  Bu dahiyane çözümleri  keşfetmekle hiç şüphesiz ilgileneceksiniz  .

  • Sabun yapmak için artıkları kullanın

el yapımı sabun

Sabun yapmak için  artıkları biraz su, çok az miktarda süt veya sıvı çay ile karıştırarak benmaride veya tavada  eritmek yeterlidir, amaç sadece sabunu yakmadan eritmektir. . Daha sonra sıvıyı içine dökmek için çeşitli şekillerde kalıplar kullanın. Yepyeni sabunlar elde etmeden önce kalıptan çıkarmadan önce kurumasını ve sertleşmesini bekleyin. Sıvı bir ürün yapmak için artık sabunu rendeleyip suda eritmek de mümkündür. Kokuyu değiştirmek için gliserin ve seçtiğiniz bir uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Sonra her şeyi bir pompa şişesine dökün.

  • Artık sabunla peeling keseleri oluşturun

Bu ikinci ipucu, bahçe meraklıları için çok yararlıdır. Bir parça sabunu bir parça bükülmüş taytın içine koymaktan ibarettir  . Bunu yaparak, bir bahçıvanlık seansından sonra veya hatta mutfakta uzun saatler geçirdikten sonra bile çok kirli elleri yıkamak pratik olacaktır. Parmaklarda ve avuç içlerinde biriken tüm kir ve yiyecek kalıntılarını temizlemek için kumaşı nemlendirin ve cildi birkaç saniye ovalayın  . Cildi pul pul dökmek ve dokunuşa yumuşak hale getirmek için uçucu yağlar ve yulaf ezmesi eklemek mümkündür.

  • Kumaşları artık sabunla işaretleyin

Bir parça sabunla kumaşı işaretleyin

Bu diğer numara şüphesiz dikiş meraklılarına hitap edecek. Tebeşir veya suyla silinebilir kumaş kalemleri satın almak yerine, alternatif olarak artık sabunu tercih edebilirsiniz. Pratik ve ekonomik olan ince sabunun sonu, kumaşlara zarar vermeden çizgiler çizmenize yardımcı olacaktır.  Tabii ki, düz çizgiler veya hassas açılarla kusursuz bir dikiş işaretlemesi yapmak için emrinizde bir cetvel veya kare bulundurmak her zaman yararlıdır.

  • Artık sabunla kendiliğinden köpüren bir sünger yapın

Şaşırtıcı değil mi? Bir sünger, sadece artık sabun kullanarak kolayca kendi kendine köpürür. Bunu başarmak için süngerin bir tarafında küçük bir kesim yapın, böylece küçük bir sabun parçası verebilirsiniz.  Bir kez ıslandığında, köpürebilecek ve sabunu sürekli bırakabilecektir.  Bu hile temizlik, bulaşık yıkama veya sıhhi tesislerin bakımı için çok kullanışlıdır.

  • Kalan sabunu dolabın içine koyun

Dolapta katlanmış giysiler

Sabahları giyinirken kıyafetlerinizde taze ve hoş bir  koku koklamak için  sabun gibisi yoktur. Tıpkı lavanta veya ev kokuları gibi, küçük sabun kalıntılarını dolaba veya gardıroba koymak tatlı bir koku bırakır. Çok ince bir beze sarılarak dolabın arkasına ya da çamaşırların lekelenmesini önlemek için bir cebe yerleştirebilirsiniz.

Sabun artıklarını geri dönüştürmek için bu dahiyane fikirlerle, onlara ikinci bir hayat verir ve israfı önlersiniz!

ev