Biz mutfakta kullanmaya alışkınız ama kekiği ayağınızda kullanmayı hiç denediniz mi? İşte olanlar:

Kekiğin özellikleri

Çoğu zaman mutfakta kullandığımız malzemelerin aynı zamanda vücudumuzun bakımı için de geçerli müttefikler olduğu ortaya çıkar. Bu, daha az bilinen tedavi yöntemlerinden biri olan ancak ayaklar için mükemmel olan kekik için geçerlidir. Neden ve nasıl kullanılacağını görelim.

Kekiğin özellikleri

Ağırlıklı olarak yemek pişirmede kullanılan, Akdeniz kökenli aromatik bir bitki olan kekiğin tıp alanında da birçok kullanım alanı vardır . Eski Mısırlılar ve Antik Yunanlılar zamanında barış ve mutluluğun sembolü olarak görüldüğü için düğünlerde gelin ve damadın süslenmesinde yaygın olarak kullanılmıştır.

Başlıca özelliği hiç şüphesiz kuruduktan sonra bile devam eden aromasıdır.

Çalıların en çok kullanılan kısmı, hem şifa alanında hem de kozmetik ve tıbbi esansiyel yağların üretiminde kullanılan sindirim özellikleriyle de bilinen yapraklarıdır. Peki kişisel bakım için özellikleri nelerdir? Kekiği güzellik alanında kullanmanın mükemmel bir yolu var ; kötü kokuları gidermek ve olası mantar ve bakterileri uzak tutmak için ayaklarınızda haftalık rutin olarak kullanın. Nasıl kullanılacağını görelim.

Ayaktaki kekik: faydaları nelerdir?

Vücuduna hedefe yönelik rutinlerle bakım yapanlar kekik kullanımını zaten biliyorlardır. Daha önce de belirtildiği gibi, diğer bileşenlerin de yardımıyla etkisi, mantar veya bakterilerin ayaklarınızdan uzak tutulmasına yardımcı olacaktır.
Çözümün kullanımı oldukça basit ve malzemeler evde kolayca bulunabiliyor.
Ana bileşen elbette kekiktir ve buna su, beyaz şarap sirkesi ve sodyum bikarbonatın eşlik etmesi gerekir .

Prosedür, beş yemek kaşığı toz kekiğin bir tencereye konulmasını içerir. Toz olanı tercih edilir, ancak parçalar halinde alırsanız da sorun olmaz, yine de işe yarayacaktır. Kekiğin ardından bir buçuk bardak su ekleyip tencereyi ocağa alıp ara sıra karıştırarak her şeyi kaynatmanız gerekiyor . Karışım kaynamaya başlayınca ocağı kapatın ve soğumasını bekleyin.

kurutulmuş kekik

Çözelti oda sıcaklığına ulaştığında ve artık sıcak olmadığında, kalıntıları ve topakları gidermek için süzgeç kullanarak başka bir kaba dökün ve ardından bir bardak beyaz şarap sirkesi ekleyin. Sirke bu çözümde mükemmel bir müttefik olacaktır çünkü özellikleri bakteri ve mantarların uzaklaştırılmasına daha da fazla yardımcı olacaktır.

Başka bir kaba 5 yemek kaşığı sodyum bikarbonat dökün : beyazlatıcı ve antiseptik özellikleriyle bilinen çok önemli bir bileşen daha. Ayrıca soğuk havalar geldiğinde ayaklar için ideal olan mükemmel bir eksfoliyanttır.

Ayaklarınızı boş bir leğene koyup kekikli karışımı dökmenin zamanı geldi . Daha sonra kabartma tozunu dökün ve ayaklarınızı beş ila on dakika suda bekletin. Bu sürenin sonunda ayaklarınızı çıkarın ve 5/10 dakika daha açık havada kurumasını bekleyin.

Pedikür

Kötü ayak kokusuyla mücadele etmek, mantar ve bakterileri uzak tutmak için bu rutini haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz . Ayakların sana teşekkür edecek.

ev