Ayda bir kez kullanılan bu madde, bitkilerinizin kök ve çiçeklerinin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Konu bu. 

Tüm yıl boyunca çiçek açan sağlıklı bitkiler elde etmek, birçok amatör bahçıvan ve bitki meraklısıiçin bir dilektir. Neyse ki, bitkilerin tam potansiyellerine ulaşmalarınayardımcı olacak çeşitli teknikler ve doğal ilaçlar var . Böyle bir doğal çare havuç suyudur. Bu yazıda, özellikle orkide söz konusu olduğunda, yıl boyunca çiçek ve bitkiyetiştirmek için havuç suyunun nasıl kullanılacağını keşfedeceğiz.

Bu içerikle yemyeşil kökler ve çiçekler

Doğal gübremizi oluşturmak için tek bir bileşene ihtiyacımız var ve adımlar gerçekten basit ve hızlı . Yaklaşık 30 g’lık küçük bir havucu parçalara ayıracağız ve ardından bir litre suyla birlikte miksere koyacağız .

Her şeyi karıştırdıktan sonra , bir bardakta elde edilen suyu bir elekten geçirip bir leğene dökerek bir litre su daha ekliyoruz . Havuç gübremiz hazır : nasıl kullanacağız? En az 3 şekilde .

Havuçlar

Havuç suyunu kullanmanın ilk yöntemi, bir bardak havuç suyuna bir pamuklu ped batırmak ve ardından arkası da dahil olmak üzere bitkinin yapraklarına silmektir . Bu ilaç, böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur ve bitkinin stomalarını açar.

Orkideler özellikle yapraklarından beslenirler , bu nedenle bu havuç suyunun kullanılması bitkinin metabolizmasına da yardımcı olabilir . İşlemi ayda bir veya iki kez tekrarlıyoruz.

Havuç gübresi kullanmanın 2 yolu daha

İkinci kullanım yöntemi ise bitkiyi sulamak için havuç suyu kullanmaktır Havuç suyu , orkideler için beta karoten , potasyum , magnezyum ve fosfor gibi vitaminler ve mineraller içeren bir besin kaynağıdır .

Ek olarak, havuç suyu asidiktir , bu da saksı bitkisinin bulunduğu toprağın pH’ını düzenlemeye yardımcı olur ve orkidenin besinleri emme yeteneğini geliştirir .

Sulama yaparken saksının altına leğen koymaya özen gösteriyoruz ki dışarı çıkan havuç suyu leğende biriksin . Bu noktada, fideyi yaklaşık yirmi dakika bekletin . Bu tedaviyi ayda bir veya iki kez tekrarlayabiliriz .

Havuç suyu

Son yöntem, havuç suyunun bir sprey difüzörü olan bir kaba boşaltılması ve bitkinin yapraklarına ve köklerine püskürtülmesini içeren yöntemdir . Havuç suyunu yaprakların arkasına da bolca serpiyoruz .

Ancak bitkinin suyu emmek için kullandığı yolları tıkayabileceğinden bitkiyi bu havuç suyuyla çok fazla nemlendirmemeye dikkat etmeliyiz . Ayrıca çiçekleri sulamamak önemlidir çünkü devrileceklerdir .

Çünkü havuç kökler ve çiçekler üzerinde çok etkilidir.

Peki bu doğal çözüm neden bu kadar iyi çalışıyor? Havuç suyu, bitkiler için gerekli besin maddeleri açısından zengin doğal bir gübredir . Özellikle orkideler, kökleri güçlendirmeye ve büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olan potasyum , fosfor ve kalsiyum içeriği nedeniyle havuç suyundan büyük fayda sağlar .

Ayrıca havuç , fotosentezi destekleyen klorofil üretimi için önemli olan bir folik asit kaynağıdır . Havuç suyunun genel olarak bitkilere gübre olarak uygulanmasıyla , bitkilerin hastalık ve zararlılara karşı direnci artırılarak sağlıklı ve güçlü bir büyüme sağlanabilir .