Sadece bir hafta içinde verimini iki katına çıkarmak için salatalığa bir şeyler eklemenin sadece bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Yemyeşil salatalık büyümesi için ayda bir kez ne ekleyeceğimizi bulalım!

Tebeşir ve bitkiler

Salatalık seviyorsanız ve yetiştirmek istiyorsanız, bitkinin muhteşem bir verimini elde etmek çok az zaman alır. Basit okul tebeşirleri ekleyerek büyümeyi iki katına çıkarabilir ve güzel taze tüketmek için çok daha fazla salatalık elde edebilirsiniz. Bu ürünü nasıl kullanacağınızı öğrenelim!

Hıyar

Alçı ne için kullanılır

Salatalık açık havada veya seralarda yetiştirilebilir, ancak seçimden bağımsız olarak tebeşirle sağlananlar gibi temel bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Aslında, bu madde toprağı sebze yetiştirmek için daha da uygun hale getirir, asitliği nötralize eder ve toprak yapısını iyileştirir.

Bileşiminde, alçıtaşı, sebzeleri beslemek için yararlı maddeler ve dolayısıyla salatalıkların büyümesi ve gelişmesi için büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu bir madde olan kalsiyum gibi salatalıklar içerir.

Bu nedenle, alçıtaşı içinde bulunan yüksek kalsiyum kaynağı,  mahsulün miktarını ve kalitesini artırmak  için gereklidir. Özellikle meyvelerin oluşumu sırasında, bereketli büyümeleri için gerekli kalsiyum eksikse, çürüme problemleri ortaya çıkabilir ve hasat küçülebilir ve bozulabilir.

Tebeşir zaten toprakta doğal olarak bulunur, ancak bazen salatalıklara muhteşem büyümelerini sağlamak için gerekli tüm kalsiyumu sağlamak yeterli değildir. Bu eksikliği sağlamak için, salatalıkları ve diğer sebzeleri, basit bir prosedürü izleyerek DIY ile hazırlanan bir alçı gübre ile sulayabilirsiniz. İşte nasıl.

Alçı gübre nasıl hazırlanır

Alçı gübre hazırlamak için birkaç malzemeye ihtiyacınız var, işte bunlar:

  • 200 gram alçıtaşı;
  • 10 litre ılık su.

Alçı kullanılmadan önce öğütülmelidir, bu da maddeyi suda tamamen çözmek ve toprağa eşit şekilde dağılmasını sağlamak için gerekli bir prosedürdür. Kalsiyuma ek olarak, çözünmüş alçı taşı da bitkilere sağlıklı büyüme için gerekli olan silikon ve magnezyum gibi çok önemli maddeler sağlayacaktır.

Tebeşiri öğütmek için fermuar kapaklı plastik bir torbaya koyun ve bir kesme tahtasına yerleştirin. Tahta bir çekiç veya et tokmak ile, toz haline getirilinceye kadar tebeşirin üzerine birçok kez kuvvetlice bastırın.

Tebeşir tozunu elde ettikten sonra, bir kaba koyduğunuz ılık suya dökün. Bunu, 50,2 litre ılık su başına 5 gram tebeşire ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurarak dozları azaltarak yapabilirsiniz.

Salatalık bitkisi

Salatalık için gübre nasıl kullanılır

Tebeşir tozu ılık suya yerleştirildikten sonra, çözeltiyi dikkatlice karıştırın ve 10 dakika dinlendirin. Bir süre sonra, tekrar karıştırın ve on dakika daha bekletin. Bu noktada, elde edilen sıvıyı sulama kabına koyun ve salatalık bitkilerini sulayın, böylece ürünün bitkinin yakınındaki zemine en iyi şekilde ulaşmasını sağlayın.

Bu çözelti ile su salatalıkları ayda bir kez, tercihen akşam saatlerinde ve hasatın sadece bir hafta sonra iki katına çıkarak bile daha bol olacağını göreceksiniz.

Tebeşirde bulunan besinler hemen etkinliklerini verecek ve diğer birçok sebzeyi mümkün olan en iyi şekilde yetiştirmenize, her zaman bol miktarda hasat ve masaya getirilecek sağlıklı ürünlere sahip olmanıza izin verecektir. Bu gübreyi açık havada veya seralarda yetişen salatalıklarda kullansanız da, sağlıklı büyümelerini engelleyen gri çürüklükten kurtulabilirsiniz.

Salatalıkları tebeşirle düzgün bir şekilde sularsanız, bu bitkilere gelişmek ve çoğalmak için gerekli besinleri vereceksiniz, çünkü toprak bu ürün için daha iyi hale getirilir. Aynı zamanda, tebeşir ekerken salatalıkları çok miktarda zararlıdan koruduğunu, bu nedenle onları bitkilerden uzak tuttuğunu ve tehlikeli saldırılardan koruduğunu bilmeniz gerekir.

ev