Salatalığa bir şey eklemenin verimini sadece bir hafta içinde ikiye katlayabileceğini biliyor muydunuz? Yemyeşil salatalık büyümesi için ayda bir ne ekleyeceğinizi öğrenelim!

alçı ve bitkiler

Salatalığı seviyorsanız ve onu yetiştirmek istiyorsanız, bitkiden muhteşem bir verim almak çok az zaman alır. Basit okul tebeşiri ekleyerek büyümeyi ikiye katlayabilir ve taze yemek için daha fazla salatalık elde edebilirsiniz. Gelin bu ürünü nasıl kullanacağınızı öğrenelim!

Salatalık

Alçı ne için kullanılır?

Salatalık açık havada veya seralarda yetiştirilebilir, ancak seçimden bağımsız olarak, tebeşirle sağlananlar gibi temel beslenmeye ihtiyaçları vardır. Aslında bu madde toprağı sebze yetiştirmek için daha da uygun hale getirir, asitliği nötralize eder ve toprak yapısını iyileştirir .

Bileşiminde alçı taşı, sebzeleri ve dolayısıyla salatalıkları beslemek için yararlı maddeler içerir, örneğin salatalıkların büyümesi ve gelişmesi için büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu bir madde olan kalsiyum gibi.

Alçı taşında bulunan yüksek kalsiyum kaynağı bu nedenle mahsulün miktarını ve kalitesini iyileştirmek  için gereklidir Özellikle meyve oluşumu sırasında, bereketli büyümeleri için gereken kalsiyum eksikse, çürüme sorunları ortaya çıkabilir ve ürün küçülüp kötüleşebilir.

Alçı zaten toprakta doğal olarak bulunur, ancak bazen hıyarlara muhteşem bir büyüme sağlamak için ihtiyaç duydukları tüm kalsiyumu sağlamak yeterli olmaz. Bu eksikliği gidermek için salatalık ve diğer sebzeleri ev yapımı tebeşir gübresi ile basit bir prosedürle sulayabilirsiniz. İşte nasıl.

tebeşir gübresi nasıl yapılır

Tebeşir gübresini hazırlamak için birkaç malzemeye ihtiyacınız var, işte bunlar:

  • 200 gram tebeşir;
  • 10 litre ılık su.

Alçı kullanılmadan önce öğütülmelidir, bu, maddeyi suda tamamen çözmek ve zeminde eşit olarak dağıtmak için gerekli bir prosedürdür . Kalsiyuma ek olarak, çözünmüş alçı da bitkilere sağlıklı büyüme için gerekli olan silikon ve magnezyum gibi çok önemli maddeleri sağlayacaktır.

Alçıyı öğütmek için, fermuarlı bir plastik torbaya koyun ve bir kesme tahtası üzerine yerleştirin. Tahta çekiç veya et yumuşatıcı ile sıvayı toz haline gelene kadar birçok kez sertçe bastırın.

Tebeşir tozunu elde ettikten sonra bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine dökün . 2,5 litre ılık su için 50 gram tebeşir gerektiğini göz önünde bulundurarak bu işlemi dozları azaltarak gerçekleştirebilirsiniz .

salatalık bitkisi

salatalık gübresi nasıl kullanılır

Tebeşir tozunu ılık suya attıktan sonra solüsyonu dikkatlice karıştırın ve 10 dakika dinlendirin. Süre dolduğunda tekrar karıştırın ve on dakika daha dinlendirin . Bu noktada elde edilen sıvıyı sulama kabına koyun ve hıyar bitkisini sulayarak ürünün bitkiye yakın toprağa en iyi şekilde ulaşmasını sağlayın.

Salatalıkları bu solüsyonla ayda bir , tercihen akşamları sulayın ve hasatın daha bol olduğunu, hatta bir hafta sonra ikiye katlandığını göreceksiniz .

Tebeşirde bulunan besinler etkisini hemen gösterecek ve diğer birçok sebzeyi en iyi şekilde yetiştirmenize, her zaman bol hasatlara ve sofraya getirecek sağlıklı ürünlere sahip olmanıza olanak sağlayacaktır. Bu gübreyi ister açık havada ister serada yetiştirilen hıyarlarda kullanın, onları sağlıklı büyümelerini engelleyen gri çürüklükten kurtarabileceksiniz.

Salatalıklarınızı doğru bir şekilde tebeşirle sularsanız, toprak bu mahsul için daha iyi hale getirildiği için bu bitkilere gelişmeleri ve çoğalmaları için ihtiyaç duydukları besini vermiş olursunuz . Aynı zamanda bilmelisiniz ki ekim yaparken tebeşir salatalıkları çok sayıda haşereden koruyarak bitkilerden uzak tutar ve tehlikeli saldırılardan korur.

ev