Lavabonuz, özellikle oraya yerleşebilecek yağ ve yemek artıkları nedeniyle düzenli olarak tıkanma eğilimindedir. Bununla birlikte, bir piston veya yılan kullanmadan veya uzman bir tesisatçı çağırmadan önce borularınızın tıkanmasını ve hatta tıkanmasını önlemek için etkili bir yöntem vardır.

Tıkanmış bir tahliye, özellikle tekrarlıyorsa gerçek bir rahatsızlık olabilir. Sağlıksız ve mide bulandırıcı, tamiri de pahalı olabilir. Günlük hayatınızı kolaylaştıracak ve sizi tıkanmış bir lavabodan kurtaracak hileyi keşfedin.

Düzenli bakım ile tıkanmış borular nasıl önlenir?

Atık ile tıkanmış boru

Lavabonuzdaki durgun suyun neden olduğu kötü kokular ve diğer tüm rahatsızlıklar sizi şaşkın ve çaresiz bırakabilir.  İşte basit bir hile ile zararlı kimyasallara başvurmadan bunu çok kolay bir şekilde nasıl  önleyebileceğiniz.

Borularınızın tıkanmasını önlemek için kabartma tozu

Kabartma tozu, günlük evinizde harikalar yaratabilecek temel bir ev ürünüdür. Doğal bir bileşime sahip olması, borularınızdaki yiyecek ve yağ birikintilerini çözmekle kalmaz, aynı zamanda burada yerleşebilecek bakteri ve kokuları da tedavi eder.

Bu olası rahatsızlıktan kaçınmak için, bir kovaya sıcak su doldurun ve bir yemek kaşığı deterjan ve bir bardak kabartma tozu ekleyin. Her şeyi karıştırın ve rezerve edin. Giderlere biraz bulaşık deterjanı dökün ve önceden hazırlanmış solüsyonu dökmeden önce birkaç dakika bekletin.

Düzenli olarak, en geç ayda bir kez borularınızı bu solüsyonla durulayın. Bu, giderlerinizin bakımına yardımcı olacak ve  borularınızda olası tıkanmaları önleyecektir.

Tıkanan giderleri açmak için diğer ipuçları

Yağ, yemek artıkları… Mutfak lavabonuzun giderinin tıkanmasına birçok faktör katkıda bulunur. Bu günlük rahatsızlığın üstesinden gelmek için bazı doğal ürünler yardımcınız olacaktır.

Sirke borularınızın bakımında çok etkili

Kabartma tozu ile birlikte sirke, giderlerinizde herhangi bir tıkanmayı önlemeye de yardımcı olur. Tek yapmanız gereken, giderinize yarım bardak kabartma tozu ve ardından yarım bardak sirke dökmek. Sonra yaklaşık bir saat oturmasına izin verin. Son olarak,   su temiz akana kadar gidere bir tencere kaynar su dökün.

Tuz, boraks ve sirke: Tıkanmış boruların önlenmesinde etkili bir kombinasyon

¼ su bardağı tuz, ¼ su bardağı boraks ve ½ su bardağı beyaz sirkeyi alın. Her şeyi bir tencere kaynar su ile gidere dökün. Bir saat etki etmesini bekleyin ve son olarak sıcak su akıtarak lavabonuzu durulayın. Tüm kalıntılar yok olmalı ve lavabonuz yeni gibi olacak.

Borularınızın bakımı için ipuçları?

Drenaj süzgeci

Borularınızı korumak için bir tahliye süzgeci yerleştirin

Lavaboya atılan yemek artıkları ve diğer kalıntılar, lavabonuzdaki hoş olmayan kokuların yanı sıra durgun sudan da sorumludur. Lavabonuza yerleştireceğiniz bir gider süzgeci alarak bunu önlemenin bir yolu var. Bu nesne, çoğumuzun günlük olarak kullandığı yumurta kabuğu, pirinç, makarna veya kahve telvesi gibi gıda atıklarını toplayacaktır. Bu süzgecin duş, küvet ve lavabo gibi evdeki diğer borularda da kullanılabileceğini ve böylece saç ve sabun artıklarının birikmesini engelleyebileceğini unutmayın.

Tıkanmış mutfak lavabosu

Yağı ve gresi kanalizasyona değil çöp kutusuna atın

Lavaboda gres ve yağı atmaktan kaçının çünkü zamanla tahliye kapanlarına yapışarak borularınızı tıkar, tıkanmaya neden olur ve istenmeyen haşereleri mutfağınıza çeker. Bunun yerine, sıvı veya katı yağ soğuduktan sonra tek kullanımlık bir kaba koyun ve çöp kutusuna atın.

Bu tavsiyelere uyarak, borularınızın tıkanmasını önleyecek ve bu nedenle sık sık tesisatçı çağıracaksınız.

ev