Bahçeyi ve terası her aksesuarla donatmanın zamanı geldi: bahçe sandalyelerini ve ihtiyacınız olan her şeyi çıkaralım.

Ama önce evimizdeki her oda için yaptığımız gibi dış ortamı da iyi temizleyelim. Zemini biçiyoruz, yaprakları topluyoruz, köşeleri renk sıçramaları ve çiçekli bitkilerle zenginleştiriyoruz, korkulukların üzerinden geçiyoruz, belki pas bir süredir sıvayı aşındırmışsa boyarız. Fayansların arasındaki ve duvarlardaki yabani otları ve yosunları temizleyelim, perdeleri veya şemsiyeleri pompa ile yıkayalım, kısacası dış mekanımıza özenle ama yorulmadan, adım adım özen gösterelim.

Ve her şey iyi düzenlenmiş gibi göründüğünde, masa ve sandalyeler de ayarlayabiliriz. Ancak burada, mobilyalar da kirlendiğinde hemen göze çarpıyor!

Özellikle plastikten yapılmışlarsa, sanki kış yüzeylerde grilik patinası bırakmış gibi toz, nem, aşınma nedeniyle sararır veya kararırlar.

Cesaretimiz kırılmasın, her şeyin bir çaresi var!

Tavsiyemizi adım adım takip edin ve çok kısa bir süre içinde gözlerimizi kamaştırmak için geri dönecekler!

Bahçe sandalyelerimi temizledim ve arkadaşlarımın gözleri kamaştı!

Bahçe sandalyelerimi temizledim ve arkadaşlarımın gözleri kamaştı!

Plastik sandalyeler ve masalar, terasları ve bahçeleri dekore etmek için mükemmeldir: yapıldıkları malzeme ucuzdur, taşınması hafif ve dayanıklıdır. Ancak, ne yazık ki, kimyasal gözeneklilik, toz ve kir nedeniyle emer. Çok paniğe kapılmayalım, çünkü gerçekte çok az bakımla onları yenisine geri getirebileceğiz.

Kimyasallardan gerçekten vazgeçemiyorsak, onları çamaşır suyu ve yağ çözücü karışımıyla temizleyebiliriz. Ancak sağlığımız, çevre ve mobilyaların daha iyi korunması için doğal malzemeler kullanmak daha iyi olacaktır. Aslında çamaşır suyu, uzun vadede plastiği tehlikeye atabilecek ve daha verimli hale getirebilecek aşındırıcı bir güce sahiptir.

Öyleyse büyükannelerin ilaçlarına başvuralım ve bize öğrettikleri gibi, ilk iş olarak en belirgin kiri çıkarmak için yüzeyleri iyice tozluyoruz.

Nemli bir mikrofiber bez kullanın ve çatlakların arasında bile iyice silin.

Şimdi biraz kabartma tozu alalım: hafif aşındırıcı etkisi, yüzeyleri çizmeden kabuklanmaları gidermemizi sağlar. Ek olarak, iyi bilinen beyazlatma özelliklerine sahiptir.

Yine de tek başına kullanmayalım. Klasik bulaşık deterjanı, belki de yağ ve gres lekeleri açısından en iyi yağ çözücü ile birleştirmek daha iyidir. İki çay kaşığı kabartma tozu eklemek için sadece birkaç damla yeterlidir. Yoğun ve dolgun bir macun elde etmek için iyice karıştırın. Şimdi sandalyelere ve masaya koyalım. En az yarım saat bekletin, ardından süngerle silin. Zor kabuklanmalar varsa, bir fırça ile fırçalayabilir veya istenen sonuç elde edilene kadar işlemi tekrarlayabiliriz.

Güneşte kurumasını bekleyin ve sonucun tadını çıkarın.

Ancak bundan sonra, onları tekrar alma zamanı gelene kadar, mobilyalarla uğraşalım ve her on günde bir sıcak su ve Marsilya sabunu ile temizleyelim!

Onları her zaman tertemiz tutmak ve arkadaşlarınızı hayrete düşürmek çok fazla zaman almaz!

ev