Bahçenizdeki böceklere sonsuza kadar veda etmek ister misiniz? İşte kimyasal böcek ilaçlarından kurtulmanın çözümü. Bu malzemeleri almanız gerekiyor.

Bahçe böceklerinden kurtulmanın püf noktası

Tahtakurular, bitkilere saldıran ve bazen onarılamaz hasarlara neden olan çok sinir bozucu böceklerdir. Ondan kalıcı olarak nasıl kurtuluruz? Bu doğal formül sayesinde böcek ilacı satın almanıza gerek kalmaz.

Bahçede artık böcek yok: Bitkilerinizin bakımı nasıl yapılır

Özellikle kırsal kesimde yaşıyorsak yaz aylarında bile evlerimizi istila eden yeşil böcekler kesinlikle iğrenç bir görüntüdür ancak sağlığımız için tehdit oluşturmazlar.

Öte yandan bitkilere ve doğaya hiç de zararsız değiller. Küçük, yeşil renktedirler ve ezildiklerinde hoş olmayan bir koku yayarlar. Yapraklara yapışırlar ve sadece bitki özsuyunu emmekle kalmazlar, aynı zamanda ciddi bitki hastalıklarına neden olan bakteri ve virüsler için vektör görevi görürler.

İkincisi, bir türün büyümesini değiştirebilir, meyve vermesini veya çiçeklenmesini engelleyebilir ve en kötü durumda, bir bitkinin yaşam döngüsünü bile sonlandırabilir.

Nezare viridülleri, bilimsel adından da anlaşılacağı gibi, onları diğer böceklerden ayıran ve tespit edilmelerini zorlaştıran yeşil renkleri nedeniyle genellikle kendilerini yapraklarla kamufle ederler.

Düz, basık gövdeleri, bitkinin herhangi bir yerine gizlice saklanmalarını sağlar. Bu böceklerin bahçemizdeki bitkilere verebileceği zarar gözden kaçmaz.

Tarımda tahtakuruları kontrol edilmesi gereken zararsız zararlılar olarak kabul edilir. Soruna son vermek için çeşitli çareler var. Pek çok böcek ilacı bahçe merkezlerinde veya özel mağazalarda mevcuttur, ancak bunlar genellikle kimyasal madde içerir.

Bugün sizlere sunacağımız teknik ile çok basit bir tarif hazırlayabilirsiniz. Bu 2 malzemeyle bahçenizdeki pis böceklerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Tahtakurulardan kurtulmanın doğal tarifi

Yatak böcekleri bitkilerinizi istila ettiğinde, bu gerçekten ciddi bir sorundur. Bu böceklerin bitkilerimiz için oluşturduğu tehlike çoğu zaman hafife alınmaktadır. Sizi en çok endişelendirmesi gereken şey, oldukça güçlü pestisitlere ve böcek ilaçlarına karşı da dirençli olmalarıdır.

Peki bahçemizdeki bitkilere böcekler saldırdığında ne yapmalıyız? Evde kontrol daha kolay olsa da meyve bahçesinde veya yeşil alanda durum daha da karmaşıklaşıyor.

Neyse ki bahçenizdeki pis böceklerden tamamen kurtulmanıza yardımcı olacak doğal çözümler var. Kendi kimyasal olmayan böcek ilacınızı yapmak için yalnızca iki malzemeye ihtiyacınız vardır: kabartma tozu ve su.

Bir litre suya bir paket karbonat ekleyin. İki element arasındaki reaksiyonun tamamlanmasını bekleyin ve çözeltiyi bir sprey şişesine dökün. Mayanın suda tamamen çözündüğünden emin olun.

Yatak böcekleri için kabartma tozu

Artık bu karışımı bahçe bitkilerinizin yapraklarına ve toprağına püskürtebilirsiniz: zararlılar tamamen ortadan kaybolacaktır. Bu ilaçla bitkilerinizi bu tehlikeli böceklerin saldırılarına karşı koruyabilirsiniz.

Ancak tahtakurularını uyutup bahçenize geri dönmelerini engelleyen doğal bir yeteneğe sahip olan maya, bu sorunun tek doğal çözümü değildir.

Bu böcekleri kovmanın diğer ekolojik yolları

Tahtakuru istilasıyla diğer tamamen doğal bileşenlerle de mücadele edilebilir. Örneğin sarımsağı ekolojik böcek ilacı yapımında da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

  • Bir karanfili bir litre kaynar suyla karıştırın ve karışımı bir hafta boyunca buzdolabında bekletin. Daha sonra 7 gün sonra solüsyonu bir sprey şişesine süzün ve bitkilerinizi bu karışımla nemlendirin: Sarımsak kokusu böcekler için o kadar rahatsız edicidir ki, bahçenizden hemen uçup giderler.
  • Peki diyatomlu toprağı hiç duydunuz mu? Bunları bahçe malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Doz, mücadele edilecek istilaya bağlı olarak değişir. Bu %100 doğal ürünün küçük bir miktarı genellikle tahtakurularını öldürmek için yeterlidir.
  • Tahtakurularıyla mücadelede çok faydalı bir ipucu daha: güçlü ve delici kokulara tahammül etmezler. Bu nedenle biberiye, fesleğen veya adaçayı bazlı çözümler hazırlayabilirsiniz. Bu, tahtakurularının bir daha bahçenize yaklaşmamasını sağlayacaktır.
  • Artık doğal biyoböcek öldürücülerin nasıl yapıldığını öğrendiğinize göre, bahçenizdeki tahtakurularına sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz. Bitkilerinizin bu böceklerin saldırısına uğradığını fark ederseniz yukarıda belirtilen ürünlerden birine ek olarak başka bir müdahale yapmanız gerekecektir. Hangi ?
  • Hasta, kemirilmiş yaprakları veya görünümü ve rengi değişen yaprakları hemen kesmeye başlamak gerekir. Ayrıca, bitkinizi çevreleyeceğinden emin olduğunuz çürüyen organik maddelerin toprağını temizleyin.