Ateşböcekleri, böcek ailesine ait böceklerdir. Bu ateş böcekleri karınları sayesinde ışık yayma özelliğine sahiptir. Bu biyo-ışıldayan böcekler daha sonra geceleri gerçek bir ışık gösterisi sunar. Ve hepsi bu kadar değil, ateşböceklerinin parazit ve haşerelere karşı savaşma avantajı da var. Bununla birlikte, bu numara sayesinde ateşböceklerini bahçenize nasıl çekeceğinizi öğrenin ve gerçek bir ışık gösterisinin tadını çıkarın.

Doğu Pireneler’de sayıları giderek artan ateşböcekleri, ışık sinyalleri yayan böceklerdir. Bu biyolüminesans, erkek ve dişi ateşböceklerinin birbirleriyle iletişim kurmasını ve dolayısıyla çiftleşmesini sağlar. Bu güzel ışık gösterisine ek olarak, ateş böceği larvaları haşerelerle beslenir ve bu nedenle bahçe için faydalıdır.

Ateşböceklerini bahçeye çekmenin hilesi nedir?

ateş böceği

Ateş böcekleri nemli yerleri sever. Onları bahçenize çekmek için onlara küçük bir gölet inşa etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca, bu böcekler  ıslak alanlarda,  özellikle akan veya durgun suların yakınında gelişir ve çiftleşir. Bununla birlikte, nemin   sivrisinekler gibi istenmeyen böcekleri de çektiğini unutmayın. 

Eğer gölet yapmak istemiyorsanız, bahçenizde bir yığın odun bulundurmayı tercih edebilirsiniz. Bu, ateşböceklerine yumurtalarını bırakabilecekleri nemli ve karanlık bir yer  sağlar.  Ateşböceği larvaları ayrıca nemli odun yığınında toplanan sümüklü böcek, salyangoz ve solucanlarla da beslenebilir. Ayrıca bu karındanbacaklılar  ateş böceği larvalarının en sevdiği yiyecekler arasındadır.  Bu nedenle, bu etçil böceklere lezzetli bir yemek sunmak ve onları yeşil alanınıza çekmek için bahçenizde larva, salyangoz, sümüklü böcek ve solucan bırakmanız önerilir.

Ateşböceklerini bahçeye çekmek için başka ipuçları nelerdir?

Ateşböceklerini çekmek için bahçenizde nemli bir ortam yaratmanın yanı sıra, işte bu ateşböceklerini çekmek ve güzel bir ışık gösterisinin tadını çıkarmak için 4 basit ve etkili hile.

  • Ateşböceklerini çekmek için ışıkları kapalı tutun

Ateş böcekleri karanlığı tercih eder. Dış mekan ışıkları aslında  onların kendi ışıklarını üretmelerini engelleyebilir. Dahası, ateş böcekleri ya avcılarını korkutmak ya da türdeşlerini ve çiftleşmelerini çekmek için ışık yayarlar. Bu, bahçenizi karanlığa daldırmakla ilgili  değil, en azından çok parlak ışıklardan kaçınmakla ilgili.

ateş böcekleri ışık

  • Ateşböceklerini çekmek için çimlerin büyümesine izin verin

Ateşböcekleri, gündüzleri sık otların ve bitkilerin arasında saklanmayı  seven gece böcekleridir  . Bununla birlikte, bahçenizi sevdikleri bir yere dönüştürmek için uzun otları budamayı geciktirin. Bununla birlikte, uzun otların    pire ve kenelerin çoğalmasına elverişli olduğunu unutmayın.

  • Ateşböceklerini çekmek için çiçek yetiştirin

Ateş böcekleri polen ve nektar gibi. Onları çekmek için bahçenizde veya evinizin çevresinde çeşitli yerel çiçekler yetiştirmeniz yeterlidir.

  • Ateş böceklerini çekmek için böcek ilacı kullanmayın

Ateşböcekleri azalıyorsa, bunun nedeni özellikle pestisitlerin, aynı zamanda herbisitlerin ve diğer kimyasal ürünlerin kullanımıdır. Bu ışıklı böcekleri çekmek için floraya ve faunaya da zararlı bu ürünlerin kullanımından kaçının. Bu kimyasalları   evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal pestisitlerle değiştirebilirsiniz.

Bu ipuçları sayesinde, bu biyolüminesans böcekleri bahçenize çekebileceksiniz. Ancak, onları bir kavanoza sıkıştırmamaya dikkat edin. Onları yakalamak, kavanozdaki oksijen eksikliği nedeniyle onları öldürmek anlamına gelir, kanatlarının zarar görebileceğinden bahsetmiyorum bile. Üstelik, hayatta kalmak için yeterli yiyecekleri olmayacak.