Evinizdeki bir kavanoz Vazelin bahçenizde harikalar yaratabilir! İşte Vazelin’in gerçekten işe yarayan bazı harika kullanımları ve ipuçları!

Topikal kullanım için evinizde küçük bir kavanoz Vazelin bulundurmalısınız, ancak bunu bahçenizde de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bahçenizde çok işinize yarayacak Vazelin’in bazı kullanımlarını ve ipuçlarını keşfedin!

  1. Aletlerinizi paslanmaya karşı koruyun

Vazelin ile bahçe aletlerinizi en iyi durumda tutun. Aletlerle çalıştıktan sonra, paslanmayı önlemek için bıçaklara ve kenarlara bir kat Vazelin uygulayın.

  1. karıncalardan kurtulmak

Vazelin kalın, yapışkan dokusu sayesinde karıncaları ve onlara benzeyen diğer böcekleri kontrol etmede etkilidir. Evinizde veya bahçenizde karınca istilasıyla karşı karşıyaysanız giriş noktalarına, saklanma yerlerine ve yollara bir miktar Vazelin sürün.

  1. Sincapları besleyicilerden ve kuş besleyicilerinden uzak tutun.

Bu, Vazelinin bu listedeki en ilginç kullanımlarından biridir. İşte sincapları kuş besleyicilerinden veya olmalarını istemediğiniz diğer yerlerden uzak tutmak için doğal, güvenli ve kimyasal içermeyen bir ipucu: Kuş besleyici direğini Vazelin ile kaplayın.

  1. Bahçe işlerinden sonra ellerinize Vazelin uygulayın.

Bahçe toprağını işledikten sonra nemli tutmak için ellerinize Vazelin uygulayın. Dermatologlar kuru cilt ve egzama için Vazelini önermektedir. Kimyasal içermez ve uygun maliyetlidir.

  1. Yapay bitkileri temiz ve parlak hale getirin.

Gerçek bitkilerin yapraklarını vazelinle ovalamak zararlı olabilir. Ancak yapay bitkilerinizi bir miktar Vazelin ile ovarak parlak, doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  1. Böcekleri ağaçlara tırmanmaktan caydırın

Vazelin, bahçenizdeki tırmanıcı bitki ve ağaçlardaki böcekleri, özellikle de yaprak bitleri ve unlubitleri ürettiği bilinen karıncaları caydırmak açısından çok yararlı olabilir.

Ağacın gövdesine, gövdesine veya tabanına kalın bir şerit halinde Vazelin uygulayın (Vazelinin bitkinin yapraklarına yayılmasından kaçının). Bu, karıncaları tuzağa düşürür ve onların trafiğini durdurur.

Not: Vazelini 3 veya 4 gün sonra tekrar uygulamanız gerekir!

  1. Bahçedeki gıcırdayan kapıları veya salıncakları onarın.

İstenmeyen gürültüyü önlemek için gıcırdayan kapı menteşelerine veya bahçe salıncaklarına bir kat Vazelin uygulayın.

  1. Böcek ısırıklarını hafifletir