Bahçenizde çeşitli böceklerin varlığını fark ettiniz mi? Bu böcekleri korkutup bitki ve meyvelere yönelik tehlikeleri önlemek için 4 doğal çözümü keşfedelim.

Bahçe böcekleri

Bahçede ve meyve bahçesinde böceklerin varlığı çok   can sıkıcı olabilir ve en kötü durumda bitkilerimize ve onlarla ilişkili tüm meyvelere zarar verebilir. Dış alanımızda yer alan bahçemizden mümkün olduğunca uzak tutulması gereken birçok böcek ve parazit bulunmaktadır.

Bu zararlı böceklerin varlığı aslında  bitkilerin düzenli büyümesini tehlikeye atabilir  ve bahçeye çok fazla zarar verebilir. Her zaman olduğu gibi tavsiyemiz   böcekleri, parazitleri ve tahtakurularını uzaklaştırmak için asla böcek ilacı veya diğer kimyasalları kullanmamanız olacaktır.

Ayrıca bu böcekler kimyasallara karşı da oldukça dirençlidir. Bu tür ürünleri satın almaktan ve bunları bitki ve meyvelere yaymaktan kaçınmak için bir neden daha. Aslında böcek ilaçları uzun vadede bahçenize ve tüm dış ortama zarar verecektir.  Bu nedenle daha etkili, daha güvenli ve çevreyi koruyucu doğal yöntemlerin kullanılması daha uygun olacaktır  .

Tahtakurular bitki dokularındaki özsuyuyla beslenirler  ve uzun vadede tüm bahçeye ciddi zararlar verebilir, hatta sebze ve meyvelerin lezzetlerinin değişmesine neden olabilirler. Her zaman kesinlikle kaçınılması gereken bir şey.

Aşağıda, bahçenizdeki sinir bozucu böceklerin varlığını ortadan kaldırmak için çok etkili ve avantajlı 4 doğal yöntemi keşfetmenize yardımcı olacağız   . Burada bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bahçe böceklerine karşı 4 doğal çözüm

Çoğu böcek gibi  tahtakuruları da yılın sıcak aylarında uyanır  . Bu nedenle ilkbahar ve yaz, bahçede ve meyve bahçesinde böceklerin varlığı sorunuyla uğraşmak zorunda kalabileceğiniz dönemler olacaktır. Belirtildiği gibi bitkilerin özsuyu ve meyveleriyle beslenirler ve sağlıkları açısından ciddi tehlikelere neden olurlar. Bununla birlikte, varlığıyla mücadele etmek için çeşitli doğal çözümler vardır   .

bahçedeki böcekler

İlk yöntem  genel durumun izlenmesini içerir  . Bahçede çok sayıda böceğin çoğaldığını fark ederseniz manuel olarak ilerlemeniz gerekecektir. Üreyen ve dolayısıyla yumurta bırakmaya başlayan tahtakurularının ilk çiftlerinin engellenmesi çok önemli olacaktır.

Bu yumurtalar  bitkilerin üzerine bırakılabilir. Durumun dikkatlice kontrol edilmesi ve  bu varlığın manuel olarak ortadan kaldırılması,  bahçede küçük bir sorunla karşılaşıldığında uygulamaya konulacak ilk yöntem olabilir. Aslında hasara çok sayıda tahtakurusu neden oluyor. Dolayısıyla bu böceklerin sınırlı sayıda bulunması durumunda ciddi bir tehlike oluşturmalarının önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Tahtakuruların varlığıyla etkili bir şekilde mücadele etmenin bir başka doğal yöntemi de neem yağının kullanılmasıdır   . Neyle ilgili? Bu ürünle ilgili tüm detayları ve sorunu etkili bir şekilde çözmenin diğer doğal yöntemlerini bilelim   .

Diğer çözümler

Neem yağı,  Hint ve tropik yarımadadaki egzotik bir bitkiden elde edilen bitkisel bir yağdır. İnsan vücudu için dikkate değer nemlendirici özelliklere sahiptir, ancak sadece bununla sınırlı değildir. Aslında sadece estetik ve kozmetik alanında değil, bahçemizde de etkili bir şekilde kullanılamaz. Aslında neem yağı aynı zamanda dikkate değer  antiparazitik özelliklere de sahiptir  .

neem yağı

Bu neem yağının bitkilere uygulanması  böceklerin gelişimini engelleyecek  ve onların bitki özsuyu ve meyvelerle beslenme “arzularını” ortadan kaldıracaktır. Tehlikeli böcek ilaçlarının kullanımına tamamen doğal bir alternatif. Öğleden sonra saatlerinde bu yağın bitkilere püskürtülmesi önemli olacaktır.

Üçüncü doğal yöntem, bitkilerde neem yağının hafif bir potasyum sabunu ile birleştirilmesini içerir   . Bu ürün aslında  tahtakurularına da tamamen zarar verecek  , tahtakuruları kısa sürede etkisiz hale getirilip yok edilecektir.

Neem yağıyla birleştirilmese bile yumuşak potasyum sabunu kullanmak mümkün olacaktır. Daha sonra tedaviyi çok sık tekrarlamak önemli olacaktır. Bir sprey şişesine, bir litre suya yaklaşık 15-20 ml yumuşak potasyum sabunu koymanız gerekecektir   .

 Bahçenizdeki böceklerle mücadele etmek için size sunduğumuz en yeni doğal yöntemi keşfetmeyi merak ediyor musunuz  ? Kaolin adı verilen özel bir elemente, yani beyaz kaya tozuna ihtiyacınız olacak   . 200 ml kaolini  yaklaşık 5 litre suda eritmeniz gerekecektir   .

Bu doğal ürün  bahçenizdeki  domatesten patlıcan ve bibere kadar tüm ürünlerin bağışıklık savunmasını artırır. Böcekleri uzak tutmak için bu karışımı bitkilere eşit şekilde dağıtmak önemli olacaktır.

ev