Salatalık başına yalnızca bir çorba kaşığına ihtiyacınız var ve bahçeniz bu sebzeyle dolu olacak: Bu teknikle iki kat daha fazla hasat elde edeceksiniz.

Zengin bir salatalık hasadı nasıl elde edilir? Bu malzemeleri stoklayın: Bu meyvelerle dolu bahçenizi hareketlendirmek için sadece bir çorba kaşığı yeterlidir.

Salatalık yetiştirmek: bilmeniz gereken her şey

Cucurbitaceae familyasına ait olan salatalığın anavatanı Güney Asya’dır. Bugün gıda pazarında en çok aranan meyvelerden biridir ve özellikle İtalya, Fransa ve İspanya olmak üzere üç ülkede büyük miktarlarda tüketilmektedir.

Yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir, ancak birkaç basit ipucu takip edilirse salatalık bitkisi verim açısından pek çok keyif getirebilir.

Örneğin sıcaklığın 20 ila 30°C arasında değiştiği ortamlarda iyi yetişir. İklimsel faktörlere dikkat edin: Aşırı yüksek sıcaklıklar, doğru solunum ve fotosentez sürecini engelleyen dengesizliklere neden olur.

Nem aynı zamanda bitki gelişimi için de önemlidir. Salatalık gündüzleri en az %60, geceleri ise %90 neme ihtiyaç duyar.

Güneş aynı zamanda salatalıkların büyümesi için de gereklidir: Bitki ne kadar fazla ışık ve ısıya sahip olursa, bu meyvelerin üretimi de o kadar fazla ve daha iyi olur. Zengin ve bereketli bir salatalık hasadı elde etmek istiyorsanız kesinlikle bu sistemi denemelisiniz: bahçeye bu solüsyondan bir çorba kaşığı eklemeniz yeterli, elde edilen sonuçları göreceksiniz.

Salatalık başına sadece bir çorba kaşığı yeterli olur ve hasat bol olur.

Salatalık bitkilerinin bakımı, özellikle verimli bir hasat için yukarıdaki gerekliliklerin karşılanmaması durumunda oldukça karmaşıktır.

Siz de toprakta salatalık bitkiniz varsa ancak meyveleri hasat etmekte zorluk çekiyorsanız endişelenmeyin. Bugün masanızda çok sayıda salatalığa yer vermenizi sağlayacak bir sistem keşfedeceksiniz.

Yapmanız gereken ise gerçekten çok basit olan bu tarifi hazırlamak. Bir kaba 2 yemek kaşığı şekeri, 3 tepeleme yemek kaşığı yulafı koyun ve üzerine 1 litre su ekleyin.

İyice karıştırın ve çözeltiyi bir karıştırıcıya dökün. Her şeyi 10 dakika karıştırın ve karışımı en az iki saat dinlendirin. Daha sonra çözeltinizi süzün ve bir litre daha suyla seyreltin. Bitti ! Bu şekilde salatalık bitkilerinizi büyütmenize yardımcı olacak doğal ve güçlü bir gübre yapmış olursunuz.

Her iki bitkinin toprağını her 15 günde bir bu solüsyonla gübreleyin – her salatalık için sadece bir çorba kaşığı yeterlidir – ve size bol miktarda hasat garanti ediyoruz: bahçeniz bu enfes meyvelerle dolup taşıyor.

Okuyabileceğiniz gibi bol miktarda salatalık üretimi elde etmek için kirletici gübre satın almanıza gerek yok. Sizlere sunduğumuz teknik bahçenizde veya bahçenizde bulunan diğer bitkilerin gübrelenmesi için de uygundur.

Salatalık mükemmel besin özelliklerine sahip bir sebzedir. Potasyum oranı yüksek, sodyum oranı düşüktür. Düşük kalorili bir diyet uygulaması gereken veya yüksek tansiyondan muzdarip olanlar için mükemmeldir.

Her zaman iyice yıkanan cilt, beta-karoten ve lif açısından da zengin olduğu için de tüketilebilir. En iyi büyüme için salatalık, iyi gübrelenmiş fakat aynı zamanda durgun su olmayan, iyi drenajlı toprağa gömülmelidir. Öte yandan tuzlu topraklar bitki büyümesine veya meyve üretimine katkıda bulunmaz.