Tek ihtiyacınız olan her salatalık için bir kaşık ve bahçeniz bu sebzelerle dolup taşacak: bu teknikle iki kat daha fazla hasat yapacaksınız.

Salatalık başına sadece bir çorba kaşığı ve bol bir hasatınız olacak

Bol salatalık hasadı nasıl yapılır ? Bu malzemeleri alın: Tek bir kaşık , bu meyvelerle dolu olacak bahçenizi canlandıracak .

Salatalık yetiştiriciliği, bilmeniz gereken her şey

Cucurbitaceae familyasına ait olan salatalığın anavatanı Güney Asya’dır. Bugün gıda pazarında en çok talep edilen meyveler arasında yer alıyor ve özellikle bu üç ülkede büyük miktarlarda tüketiliyor: İtalya, Fransa ve İspanya.

Salatalıklar

Yetiştiriciliği oldukça zahmetlidir, ancak birkaç basit ipucunu izlerseniz, salatalık bitkisi size verim açısından gerçekten çok fazla tatmin verebilir.

Örneğin sıcaklığın 20° ile 30° arasında dalgalandığı ortamlarda iyi yetişir. İklim faktörlerine dikkat : çok yüksek sıcaklıklar, doğru solunum ve fotosentez sürecini engelleyen dengesizliklere neden olur.

Nem, bitki gelişimi için de önemlidir . Salatalığın gündüzleri en az %60 , geceleri ise %90 neme ihtiyacı vardır.

Güneş ayrıca salatalıkların büyümesi için de gereklidir : bitki ne kadar fazla ışık ve ısıya sahipse, bu meyvelerin üretimi o kadar fazla ve iyi olacaktır. Zengin ve bol bir salatalık hasadı almak istiyorsanız, bu sistemi mutlaka test etmelisiniz:  bahçede bu solüsyondan  bir kaşık alın ve ne olduğunu göreceksiniz.

Her salatalık için sadece bir çorba kaşığı ve hasat bol olacak

Özellikle yukarıda saydığımız ve bol hasat için gerekli olan şartlara uyulmadığı takdirde hıyar bitkisinin bakımı oldukça karmaşıktır .

Siz de hıyar bitkilerini gömdüyseniz ama meyvelerini toplamakta zorlanıyorsanız korkmayın. Bugün sofranıza bolca salatalık getirmenizi sağlayacak bir sistem keşfedeceksiniz .

Yapmanız gereken gerçekten çok basit olan bu tarifi yapmak. Bir kaba 2 yemek kaşığı şeker, 3 tepeleme yemek kaşığı yulaf ezmesi koyun ve bir litre su ekleyin.

İyice karıştırın ve çözeltiyi bir karıştırıcıya dökün . Her şeyi 10 dakika karıştırın ve karışımın en az iki saat dinlenmesini sağlayın. Ardından solüsyonunuzu süzün ve başka bir litre suda seyreltin. Tamamlamak! Bu şekilde hıyar bitkilerinizi büyütmenize yardımcı olacak doğal ve güçlü bir gübre yapmış olursunuz .

İki bitkinin toprağını 15 günde bir bu solüsyonla gübreleyin – her salatalık için sadece bir çorba kaşığı yeterlidir – ve sizi temin ederiz ki bol hasat alacaksınız : bahçeniz bu enfes meyvelerle dolup taşacak.

Bol salatalık tarifi

Okuyabileceğiniz gibi bol hıyar üretimi için çevreyi kirleten gübreler almanıza gerek yok . Size açıkladığımız teknik, sebze bahçenizde veya bahçenizde bulunan diğer bitkileri gübrelemek için de faydalı olacaktır.

Salatalık, mükemmel beslenme özelliklerine sahip bir sebzedir . Potasyum açısından zengin ve sodyum açısından düşüktür . Düşük kalorili bir diyet uygulaması gerekenler veya hipertansiyondan muzdarip olanlar için mükemmeldir .

Kabuğu bile , her zaman iyi yıkanırsa, beta-karoten ve lif açısından zengin olduğu için tüketilebilir . Daha da iyi büyümek için, hıyar bitkisi iyi gübrelenmiş fakat aynı zamanda süzülmüş toprağa gömülmeli ve su durgunluğu olmamalıdır. Tuzlu topraklar ise bitki büyümesine veya meyve vermesine katkıda bulunmaz.