Bahçenize 4 muz dikin – hiç beklemediğiniz bir şey olabilir. Olabilecek her şey aşağıda bulunabilir.

Bahçeye ekilen muzlar

Tamamen doğal olan bu yöntemle elde edeceğiniz sonuçlara siz de şaşıracaksınız! Tek ihtiyacınız olan bu dört muzu bahçenizin toprağında kullanmak. Kendi arka bahçenizi büyütmeye adandığınızda çok etkili bir yöntem. Burada çiçek, sebze ve baharat yetiştirebilirsiniz. Güzel bir bahçe aynı zamanda evinizin dış görünümünü de güzelleştirir. Bu yüzden bu makaleyi okumak önemlidir.

Bahçenize 4 muz dikin: bahçe bakımı

Bahçenizi daha da güzelleştirecek rengarenk çiçeklerle dolu, zengin ve güzel bir bahçeye sahip olabilmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bitkilerinizi sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyütebilmeniz için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır .

Aşağıda size muz kabuğu kullanımını içeren belirli bir yöntemden bahsedeceğiz. Muz kabukları , deneyimsiz olanlar için, potasyum ve magnezyum açısından zengin görünmektedir.

Muz kabukları

Sadece bu da değil, bitkilerimizin iyi büyümesine yardımcı olabilecek farklı mineraller açısından da zengindirler. Yani burada derileri gerçek gübreye dönüştürebiliriz ve derileri doğrudan toprağa kırmadan bunu nasıl yapabiliriz?

Bu şekilde bitki beslenmesi için faydalı maddeleri serbest bırakacaklar. Kısacası muz kabukları bahçenizi güzelleştiren özelliklere sahiptir .

Burada, örneğin domatesleri ekerken, deliklerin dibine kabuğu koyabilirsiniz. Ayrışmanın gerçekleşeceğini ve bitkilerinizin gelişeceğini göreceksiniz.

Bahçenize 4 muz dikin: bahçeniz için diğer faydalı yöntemler

Bunu yapmak için kullanılabilecek başka yöntemler de var gibi görünüyor. Aşağıda bir tane daha görelim.

İyi bir hasat için atılacak ilk adım , parazitleri savuşturmak  için  yumurta kabuklarını kullanmaktır .

Yumurta kabukları

Sümüklü böceklerin bahçenizi ele geçirmesini ve böylece taze salınan tüm sebzeleri yiyerek bahçenizi mahvetmesini önlemek çok önemlidir . Bu, onları hasat etme fırsatı bulamadan önce olur ve sizin ve bahçeniz için büyük bir kayıp olur.

Neyse ki, bu sorun yumurta kabuğu kullanılarak etkili bir şekilde çözülebilir. Bahçenize yumurta kabukları serperek , sümüklü böceklerin çimlerinize girmesine izin vermeyecek keskin bir yüzey oluşturacaksınız . Ancak yumurta kabuklarını yere koymadan önce, küçük parçalara ayrıldıklarından emin olarak onları yıkamanız gerekecek.

Bahçenize salyangozlardan çok daha fazla zarar verecek kemirgenleri çekmemek için yumurtanın tüm kokusunu gidermelisiniz .

Bilmek için başka ne var?

Bitkiler hem evinizin hem de bahçenizin değerli bir süsü olabilir, ancak bunun için sağlıklı ve nemli olmaları gerekir. Bu nasıl başarılabilir? Alt kısma yerleştirilmesi gereken çocuk bezlerinin kullanılmasıyla , ardından toprakla kaplanır.

çocuk bezi

Toprağın kurumasına izin vermemek için ekicinin suyu verimli bir şekilde tutmasına izin vermek için yalnızca bir bebek bezine ihtiyacınız olacak.

Bu bez hilesi her tür bitki için kullanılabilir, özellikle iris Tifa veya bataklık ayçiçeği ile çalışır.

En büyük hatalardan biri bitkilerinizi yeterince sulamamaktır.

Boş bir şişe kullanarak bu gözden kaçmayı düzeltebilirsiniz. Cam şişeye konulan şarabı bitirdiğinizde cam şişe bu amaçla kullanılabilir. Sıcak su ile temizledikten sonra tatlı su ile doldurun ve kapağı tekrar zorlayarak bir delik açın.

Boynu yere gelecek şekilde şişeyi ters çevirin. Şişede su olduğu sürece, bitkiniz her zaman iyi nemlendirilmiş olacaktır.

Bitkilerin su kaybetme sürecini yavaşlatmak için saksıların dibine dizmek için ihtiyaç duyacağınız kahve filtrelerini kullanabilirsiniz . Bu, suyun boşalmasını durdurmaz, ancak toprağın suyu emmesi için süreci yavaşlatır.

Geyiği bahçenizden uzak tutmak için tek yapmanız gereken yere serpiştirilmiş küçük sabun parçaları bırakmak . Bunlar kokularını sevmediği için yaklaşmasını engelleyecektir. Alternatif olarak, bazı hayvanların girmesini engellemek için bahçenize çok kokulu bir kalıp sabun içeren bir çanta asabilirsiniz.

Sümüklü böcekleri bahçenizden uzak tutmanın bir başka yöntemi de bira bazlı yöntemdir .

Bu haşereler, toprağa yerleştirilmiş ve bitkilerinizden uzakta bir kavanoza koymanız gereken birayı tercih ederler.

Salyangozlar, biranın içine konulan malzemeleri tercih ettikleri için bitkiler yerine buna odaklanacaktır.

Uçları yukarı bakacak şekilde yere sokulan plastik çatallar, köpek ve sincap gibi hayvanları bahçeden uzak tutmanın harika bir yoludur.

Bitkileri dondan korumak için büyük bir plastik kabın sadece üst kısmına yerleştirmek, geceleri daha sıcak kalmalarına yardımcı olacaktır.

Yararlı kendin yap yöntemleri ve muz yöntemi

Pratik bir sulama kabı oluşturmak için iyi durulanmış basit bir süt kabına ihtiyacınız olacak. Kapağında delikler açarak bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.

Tarçın mantar önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle mantarları ve karıncaları bitkilerden uzak tutmak için de kullanılabilir .

İlk dikim için eski kek kalıplarını yeniden kullanabilirsiniz .

Beyaz sirke doğal bir herbisittir ve yabani otları öldürmek için kullanılabilir.

Beyaz sirke

Çeri domatesleri tatlandırmak için son kullanışlı bir yöntem de bitkinin tabanına sürülen kabartma tozudur . Bitkiler tarafından özümsenerek çeri domatesleri daha tatlı yapar.

Bunlar, güzel ve işlevsel bir DIY bahçesine sahip olmanın birçok ideal yolundan sadece birkaçı.