Bahçe toprağınız size sonsuz problemler veriyorsa, her şeyi bir gecede değiştiremezsiniz, ancak ihtiyaç duyduğunuz yerde, kalıcı iyileştirme eğilimini tersine çevirebilirsiniz.

Kumlu toprak – Funda ve otları birleştirin

Kum dokunulduğunda algılanabilir, çünkü en büyük elementtir: bir gram kum yaklaşık bin parçacık içerir.

Avantajları  : Boşluklarla dolu, dolayısıyla havadar ve suyun kolayca dolaşmasını sağlayan bir elementtir. Kumlu toprak iyi drene edilmiş ve gevşektir. Aletler, orada herhangi bir kısıtlama olmaksızın gelişen kökler gibi kolayca içine batar. Bitkiler hızlı büyür.

Dezavantajları  : Kilden altı yüz kat daha az su tutar… ve yağmurdan veya sulamadan sonra çabuk kurur. Su ile birlikte derinliklere alınan besleyici mineral elementlerdir.

Hangi bitkiler?  Soğanlar (nergis, lale, süs ve sebze sarımsağı), otlar (mavi fescue, pennisetum), Akdeniz bitkileri (kekik, biberiye, zakkum), sedumlar ve diğer sulu meyveler ile deniz kenarında olanlar (gülhatmi, mimoza, süpürge) , demirhindi).

Nasıl geliştirilir? Özellikle sebze bahçesinde ihtiyaç hissedilir, çünkü sebzeler hem su hem de besin açısından açgözlüdür. Mucize tarif: Her zaman yüzeyde olan kompostun ekilecek yüzeylere veya yerleştirildikten sonra bitkilerin (domatesler) çevresine yüzeysel olarak (10 cm) gömülmesine katkısı. Delikte ayrıca saksı toprağı da ekleyebilirsiniz. Kompost, topraktaki humus seviyesini arttırır: daha sonra suyu daha iyi tutar ve onunla zenginleştirilir. Ardından malçlamayı unutmayın, çünkü kompost taze kalırsa işini daha iyi yapacaktır.

Kireçli toprak – Sahte portakallar kokuludur

Topraktaki kireçtaşı, çok büyük miktarlar dışında, temel bir mineral elementtir! pH ile ölçülür: 7’nin üzerinde zemin kireçlidir; aşağıda, az çok asidiktir.

Avantajları:  Bitkiler sadece topraktan alabilecekleri az miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bu kalsiyum özellikle onları kuraklığa karşı daha dayanıklı hale getirir ve işlevlerini etkinleştirir. Aynı zamanda toprakta humus ve kilin bağlanması için de gereklidir, bu da onu verimli, esnek ve stabil hale getirir, sebze bahçesi için idealdir.

Dezavantajları:  Fazla kireç taşı, özellikle demiri özümsemelerini önleyerek bazı bitkilere zarar verir. Bu eksiklik, armut, ayva, limon, acı bakla, likitambar, kamelya… ve hepsinden önemlisi, pH’ı 4.5 ile 5.5 arasında (yani asidik) tercih eden orman gülleri ve açelyalara çarpabilen kloroz adı verilen yapraklarda sararma ile sonuçlanır. toprak).

Hangi bitkiler?  Tarla akçaağaç, alıç, dişbudak, laburnum, siyah mürver, Meksika portakal ağacı, söğüt ve çilek ağacı. Armut ve ayva ağaçları, toleranslı çeşitlerin yanı sıra güller (  Rosa laxa üzerine aşılanmış) aşılama sayesinde uyum sağlar.

Nasıl geliştirilir?  Başarılı bir ormangülü veya Japon akçaağaç için, su ile sulayacağınız funda toprağıyla dolu büyük bir çukur kazmak yerine, onları kaplara dikin… evinizden kireçtaşı! Sebze bahçesinde  ahududu    çalılarının dibine mümkün olduğunca çok organik madde (kompost, kompost, yaprak malç) getirin.

Bahçe toprağı

Kil toprağı – Gül çalıları mutludur

Kil, dokunulduğunda hissedilemeyecek kadar ince parçacıklardan oluşur: bir gram kil yaklaşık doksan milyar parçacık içerir!

Avantajları  : kil, sulama suyunu toprağın derinliklerinde ve ayrıca bitkileri besleyen mineralleri daha uzun süre tutar. Bu nedenle, sebze bahçesinde taze kalan, çok ilginç olan zengin bir topraktır.

Dezavantajları  : Hava, toprak parçacıkları arasında dolaşmakta güçlük çeker. Killi toprak, ağırlığının %70’ini suda tutabilir ve tüm kış boyunca suyla dolu kalabilir. Bununla birlikte, ekili bitkilerimizin çoğu, daha çok süzülmüş bir toprağa ihtiyaç duyar. Öte yandan, yağmur durur durmaz toprak geri çekilir, beton kadar sert bloklar arasında kökleri sıkıştıran ve büyümelerini yavaşlatan çatlaklar oluşturur.

Hangi bitkiler?  Çok ıslak zemin dışında, kil, hızla güçlü kökler geliştiren birçok ağaç ve çalı için uzun süre bir sorun değildir.   Özellikle   güller   killi toprakları tercih eder. Uzun ömürlüler arasında daylilies, aster, acanthus ve phlox’u hatırlayın.

Nasıl geliştirilir? Dikim sırasında, kurulacak bitkinin kök küresinden üç kat daha büyük bir delik açın. Çıkarılan en koyu toprağı (1/3) bir el arabasına koyun ve 1/3 bahçecilik kompostu ve 1/3 kum veya küçük çakıl ile karıştırın. Orijinal topraktan çok daha yumuşak ve daha havadar olan bu karışımla çukuru doldurun. Su ve malçla örtün. Bu uygulamayı sebze bahçesine genelleyin. Çok ıslak bölgelerde, 15 cm yüksekliğindeki höyüklere patates, çilek ve süsen ekilir.

Asitli Toprak – Ortancaları Toplayın

Evlerin granitten yapıldığı yerlerde, toprak genellikle asidiktir, bu da bodrumdaki bu kayanın ayrışmasından kaynaklanır.

Avantajları  : Bazı bitkiler kireçtaşına karşı alerji gösteriyorsa, asidik toprakta bu pek söz konusu değildir. Asitli topraklar genellikle kumlu, hafif, işlenmesi kolay ve drenajlıdır.

Dezavantajları  : genellikle mineral besin maddelerinin az olduğu veya özümsenemediği fakir topraklardır (çalılıklı kırlar). Çok asitli bir ortam, özellikle bitki atıklarının humusa ayrışması için gerekli olan toprak solucanlarının bol toprak yaşamı için elverişsizdir.

Hangi bitkiler?  Brittany’de olduğu gibi, orman gülleri, kamelyalar ve  ortancalar  burada başarılıdır.Soğuk   toprakta eğrelti otları ve Çin kızılcıkları gelişir. İyi drene edilmiş toprakta ve ılıman bir iklimde callistemons, Güney Afrika proteaları ve diğer nadir türler toplanır.

Nasıl geliştirilir?  Çok asitli topraklarda sebze ve meyve ağaçlarını beslemek için yüzeye kompost eklemek (tekrar!) gerçekten çözümdür. Bir sebze bahçesine başlamadan önce, kökleri toprağı organik madde ile zenginleştirecek ve yavaş yavaş solucanları geri getirecek olan yeşil gübre (hardal, çavdar, yonca veya yonca) ekilmesi tavsiye edilir. Yaz aylarında, toprağın sızmasını önlemek için az ve çok sık sulayın.

Çiçek ekmek

Toprağınızı analiz edin

  1. 1 litrelik şeffaf cam kavanoz kullanın ve 2/3’ünü suyla doldurun.
  2. Toprağınızdan biraz alın ve kesekleri ve çakılları çıkarmak için eleyin. Su ağzına ulaşana kadar kavanoza toprak ekleyin. Kapatın, iyice sallayın ve bekletin.
  3. Bir keçeli kalem kullanarak kavanozun dibine çöken kumun seviyesini not edin . Yüzey suyu berraklaşana kadar bir saat bekleyin.
  4. Her katmanın kalınlığını (altta kum, sonra silt ve kil) işaretleyin ve toplam toprak yüksekliğine göre oranını hesaplayın. %70 kum, %10 kil, %10 kireçtaşı ve %10 humus içeren ideal toprakla karşılaştırın.

Bunun için doğru zaman…

Ekime başla

Sonbahar ve kış için fidelere başlamayı unutmayın. Paketlenmiş toprağa (özellikle kazmayın), kuzu marulu ve kış ıspanağı ekin. Kışlık marulları, tohumdan tasarruf etmek ve nakledilmesi kolay fideler elde etmek için alveolat tepsilere ekebilirsiniz: fidan başına sadece bir bitki tutun. Pembe ve siyah turpları düşünün!

Tarp ve ot

Çimlerin bir kısmını bir yatağa veya sebze bahçesine dönüştürüyorsanız, şimdi tüm yüzeyi su geçirmez siyah bir muşamba ile kaplamanın zamanı geldi. Yazın son sıcağı otları pişirecek ve geceleri solucanlar galerilerini kazmak için toprağı işlerken onları yüzeyde parçalayacak.
Birkaç ay içinde, tarlaları yürütmek çok daha kolay olacak .

Çalıları kes

Ortanca, weigelia, cistus: Yeni çitler, çiçek tarhları dikmeyi veya bitkileri başarılı bir şekilde değiştirmeyi planlıyorsanız, çalılardan kesimler alın. Üç yapraklı çiçek açmayan yan dalları alın, yaprakların alt yarısını çıkarın ve bir fide kompostunda kesimlerinizi delin. Sulayın ve her şeyi mini bir seraya yerleştirin: Kesimler nemli bir ortamda daha iyi korunur. Kök oluşturmadıkları sürece sulamayı zorlamayın.