Yastık kılıfları bakterilerin en fazla olduğu yerlerden biridir. Bu yüzden sık sık değiştirilmeleri gerekir. Ama ne sıklıkla? İşte doğru cevap.

bakteri içeren yastık kılıfları

Yatağı temiz tutmak için çarşafları sık sık değiştirmelisiniz. Haftada bir kez yapılması tavsiye edilir, ancak daha sık değiştirilmesi gereken bir kısmı vardır. Bunlar, yastıkların bulunduğu çarşaflarla koordineli kumaş torbalar olan yastık kılıflarıdır.

Yatak yastık kılıflarında kaç bakterinin gizlendiğini inceleyen bir çalışma var. Bu nedenle bakteri, makyaj artıkları, cilt yağı, ter ve saçların yüz derisine yerleşmemesi için sık sık değiştirmek çok önemlidir. Ancak bunları ne sıklıkla değiştirmeniz gerekiyor?

yastık kılıfı

Aşağıda, bakteri oluşumunu önlemek ve yastık ile yüz derisi arasında bir tür koruyucu bariyer oluşturmak için yastık kılıflarını ne sıklıkta değiştirmenizin önerildiğini göreceğiz. Ayrıca yastığı yıkamak, yastık kılıfını yıkamaktan çok daha karmaşık olacağı için. Ama gidip bakalım.

Yastık kılıfları: Bu, onları yıkamanız gereken zamandır.

Yastık kılıflarını yıkamak çok önemlidir ve dedikleri gibi bunu kanıtlayan bir çalışma var . Bu , ev ve dekorla ilgilenen bir site olan Apartment Therapy tarafından yapılan bir çalışmadır . Bu sitede yastık kılıflarınızı haftada en az bir kez yıkamanız ve 7 günü geçmemeniz gerektiği belirtilmiştir.

Temel olarak satır aralarını okuyacak olursak, cildimize karışan bakteri olmaması ve çoğalmasına fayda sağlamadığından emin olmak için yastık kılıflarını haftada iki kez yıkamanın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz . Ama nasıl yıkanır?

bakteri içermeyen temiz yastık kılıfları

Yastık kılıflarını yıkamak basittir ve doğal ürünlerle ve piyasada bulunan ürünlerle de yapabilirsiniz . Kumaş cinsine göre evinizde çok rahat bulacağınız farklı bir ürün tercih edebilirsiniz. Aslında yastık kılıflarını karbonat ve sirke ile yıkayabilirsiniz .

Yastık kılıfları beyazsa ve pamuktan yapılmışsa, beyazlatıcı etkisi olduğu için beyazın ortaya çıkmasına da yardımcı olacak kabartma tozu kullanabilirsiniz. Ayrıca biraz sirke ekleyebilirsiniz. Yastık kılıfları ise renkli ise çamaşır makinesinde 60°C’de yaklaşık 40 dakika deterjan ve yumuşatıcı kullanarak yıkayabilirsiniz.

yastık kılıfları ve yastıklar

Bir de yastık kılıflarının elde yıkanması gereken durumlar var . Bu, yün veya ipek olmalarıdır. Yün yastık kılıfları elde yıkanmalı ve kesinlikle ütülenmemelidir. Öte yandan, ipek yastık kılıfları kısa döngüler ve düşük sıcaklıklar kullanılarak çamaşır makinesine konulabilir.

Ancak başka bir önemli yön daha var. Yastık yıkamaktan bahsedelim . Her zaman yastık kılıfı ile örtülen onlar da yılda en az iki kez yıkanmayı gerektirir . Sadece sıcaklıklar uygun olduğunda yapın ve bu nedenle ilkbaharda ve sonbaharın başlarında yapılması önerilir.

ev