Küfler genellikle kendilerini banyo gibi evin nemli odalarına davet eder. Fayans derzlerinde, duvarlarda ve duş perdelerinde her yere yerleşirler. Çirkin görünümlerine ek olarak, bu grimsi izler genellikle havanın kalitesinden ödün vererek onu solunamaz hale getirir. Neyse ki, onları kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak şüpheli olmayan bir bileşen var. Size her şeyi anlatıyoruz.

Banyo hiç şüphesiz evde bakım ve temizlik açısından özel dikkat gerektiren odadır. Gerçekten de küfler, bu küçük mikroskobik mantarlar oraya yerleşebilir ve hoş olmayan kokular yayabilir. Bu yeri sağlıklı ve hijyenik tutmak  için tüm küf izlerini ortadan kaldırmak ve bir sonraki görünümlerini önlemek için  birçok yöntem kullanılabilir.

Banyodaki küfü çıkarmanın çaresi nedir?

İyi bir vantilatör takarak veya kalıbı temizlik ürünleriyle yıkayarak banyoyu düzenli olarak havalandırmanın yaygın yöntemlerine ek olarak, küflenmeye son vermek için önemli bir bileşen vardır.

– Greyfurt çekirdeği özü, küfle mücadele için ideal

Greyfurt çekirdeği ekstresi

Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilmesinin yanı sıra, greyfurt çekirdeği özütü, doğal bir küf ilacıdır. Küflü yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için,  bir sprey şişesine ve bir bardak sıcak suya on damla greyfurt çekirdeği ekstresi dökün.  Daha sonra çözeltiyi, genellikle ilk önce musallat olan kiremit derzlerine püskürtün. Sürtünmeden önce ürünün birkaç dakika etki etmesine izin verin. Ancak, sarı iz bırakma riskine karşın beyaz fayanslarda kullanmaktan kaçının.

Ayrıca istenen sonucu elde etmek için bu ürünün mümkün olduğunca doğal olması gerekir. Ucuz ithalattan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Banyoda küfle savaşmak için diğer malzemeler?

Banyodan küfü çıkarmak için,  onu sağlıklı ve temiz tutacak bir  dizi ev ilaçları vardır.  Ardından fayanslarınıza, derzlerinize ve banyo duvarlarınıza uygulayabileceğiniz temel ürünlerin bir listesini keşfedin.

– Beyaz sirke ve kabartma tozu, küfe karşı güçlü bir ittifak

Beyaz sirke ve kabartma tozu

Beyaz sirke ve kabartma tozu en faydalı temizlik ve temizlik ürünleri arasındadır. Bu iki ürün, yüzeylerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve küfle mücadele için ilginç özelliklere sahiptir. Bunu yapmak  için temizlenecek bölgelere bir bardak beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu dökmeniz yeterlidir.  Bir fırça kullanarak karışımı ovalayın ve yaklaşık on dakika etki etmesi için bırakın. Sonucu düşünürken tek yapmanız gereken duru suyla durulamak!

– Küfle savaşmak için zararsız ama etkili bir bileşen olan siyah sabun

Siyah sabun, banyonuzda mükemmel bir harç ve fayans temizleyici olabilir. Tüm küf izlerini yok etmek için risksiz kullanılabilir. Sıvı siyah sabunu direkt olarak küften etkilenen kısımlara dökün. Ürünü kirli yüzeylerde birkaç dakika dinlendirin, ardından sünger veya yumuşak bir fırça ile ovalayın. Ardından durulayın ve alanı kurutmak için temiz bir bezle silin.

– Uçucu yağlar, küf kokusunu gidermek için doğal takviyeler

Lavanta esansiyel yağı

Banyonuzu temiz tutmak için yüzeyleri sterilize etmek ve küf izlerini ortadan kaldırmak için su ve beyaz sirke karışımının yerini hiçbir şey tutamaz. Ve  evin bu vazgeçilmez parçasına hoş bir koku getirmek için  , çözümü tamamlamak için zevkinize göre bir esans yağı seçebilirsiniz. İşte ihtiyacınız olacak malzemeler:

– ½ litre beyaz sirke

– ½ litre su

– Birkaç damla sıvı sabun veya siyah sabun

– Birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı, küf veya lavantaya karşı etkili, koku için limon.

Seçtiğiniz uçucu yağ çözelti içinde seyreltildikten sonra, karışımı doğrudan kalıp lekelerinin üzerine püskürtmeniz yeterlidir. Bu çözümü, tuvaletlerinizdeki kireç izlerini ortadan kaldırmak için de kullanmanız mümkün.

ev