Yer karolarının temizlenmesi oldukça kolaysa, zamanla kararan derzler için aynı şey söylenemez. Bakımları bu nedenle zorunlu hale geliyor ve sizi şaşırtacak bir ürün sayesinde sizinle paylaşacağımız çözümün iddia ettiği şey bu.

Fayans derzlerinin bakımını sadece hijyen açısından ihmal etmemek değil, aynı zamanda  çatlak oluşumunu önlemek de önemlidir. Bunlar, suyun sızmasını teşvik edebilir, bu nedenle karoların çıkmasına neden olur ve bu, karo zeminde veya duvarda görmek isteyeceğiniz son şeydir. Fayans derzlerinizi etkili bir şekilde korumak için basit ama nispeten etkili bir teknik var.

Fayans derzleri

Fayans derzleri zahmetsizce nasıl korunur?

Duvar karolarının veya zeminin derzlerinin yıkandıktan sonra kararması için sadece birkaç gün yeterlidir. Birden fazla hile yaparak akıllı olmayı gerektiren bir problem. Nasıl ? Fayans derzlerini beyazlatmayı mümkün kılan bu yöntemi benimseyerek .

Bunu başarmak için, evde nadiren bulunan bir ürüne güvenebilirsiniz:  beyaz bir mum . Gerçekten de, ikincisinin mumu, karoları ayıran derzler üzerinde etkili bir koruma oluşturmaya izin verecektir. Başlamak için, derzleri her zamanki gibi temizleyin, tozdan arındırın ve kurumasını bekleyin. Ardından beyaz mumu alın ve fitili mumdan çıkardığınızdan emin olarak ucunu contalara sürtün. Böylece aşırı kir oluşumunu geciktirirken derzleri beyazlatmaya izin veren koruyucu bir film oluşturulacaktır.

beyaz mum

Banyo fayanslarınız   kireç   ve sabun köpüğü ile doluysa, kabartma tozu ve beyaz sirke formülü bir zorunluluktur. Yukarıda bahsedilen tekniğe ek olarak uygulamaktan çekinmeyiniz.

Mum yöntemini kullanmadan önce hangi temizleme teknikleri tercih edilmelidir?

Contaları doğrudan buji ile beyazlatmaya çalışmadan önce,  ne kadar kirli olduklarına bağlı olarak birkaç şekilde temizlenmelidir:

Hafif kirli derzler için

Tedavi edilecek sadece küçük alanlar varsa,  kullanılmış bir diş fırçası  ve diş macunu işe yarayacaktır. Ancak, daha büyük bir alanı temizlemeyi planlıyorsanız, farklı şekilde yapmanız gerekecektir. Bu durumda, doğrudan yüzeye uygulanacak bir macun elde etmek için kabartma tozunu hidrojen peroksit ile karıştırın. Yaklaşık 5 dakika bekletin ve ardından temiz su ile durulayın.

Eski bir diş fırçasıyla duş derzlerini temizleme

Orta derecede kirli derzler için

Orta derecede kirli derzlerde beyaz sirkenin dezenfekte edici gücüne ve sodyum bikarbonatın aşındırıcı özelliğine güvenebilirsiniz  4 yemek kaşığı kabartma tozu ile 10 cl beyaz sirkeyi karıştırın, ardından elde edilen solüsyona bir yıkama fırçası batırın. Contaları ovalayın, ardından yüzeyi temiz, kuru bir bezle kurutmadan önce temiz suyla uzun bir durulama yapın.

Çok kirli derzler için

Özellikle kirli derzlere karşı kendinizi korumayı unutmadan amonyak gibi  daha güçlü ürünler kullanabilirsiniz  .

İlk olarak, bir çift eldiven, bir maske  alın ve  ürünün buharını tahliye etmek   için evi havalandırın .   Bir kapta amonyağı 2/3 oranında su ile seyreltin. Elde edilen solüsyonu temiz su ile durulamadan önce bir fırça kullanarak contalara uygulayınız. Kurumasını bekleyin ve işiniz bitti.

Bu temizleme ve bakım yöntemini benimsemek, ne pahasına olursa olsun onları temizlemeye ve beyazlatmaya çalışmak için değerli saatlerinizi boşa harcamaktan kurtaracaktır.

ev