Havluları, bazen çamaşır makinesini banyoya bunun önerilmediğini bilmeden koyma eğilimindeyiz. Havlularınızı neden artık banyoda saklamanıza gerek olmadığını bu yazıda öğrenin!

Banyo havluları nerede saklanmalı?

Banyoda bir havlu

Banyodaki nem ve sıcaklıktaki değişiklik, havlu gibi orada bulunan belirli nesneleri bozabilen bakteri ve küfün büyümesi için ideal koşullar yaratır.

Banyoda yeni yıkanmış ve kuru havlular, fazla suyu emecek şekilde tasarlanmış bir malzemeden yapıldıkları için nemi kolayca alırlar. Bu nedenle kuru ve havalandırılmış bir yerde muhafaza edilmeleri gerekir.

Havlulara saldıran küf ve mantarın sadece hoş olmayan bir  koku yaydığını  değil   , aynı zamanda sağlığımızı da etkilediğini unutmayın. Rahatsız edici kokudan kurtulamayacağımızın yanı sıra cildimizin durumunu da değiştirebiliriz. Küf bulaşmış bir havlu kullanmak sivilceyi daha da kötüleştirebilir, tahrişe, kuru cilde ve hatta yağlı saçlara neden olabilir.

Banyodan sonra havluyla ne yapmalı?

Duştan sonra banyoda   nemli bir havlu bırakırsanız    çok çabuk kurumayacağından emin olabilirsiniz. Banyo yaptıktan sonra, havluları yerlerine (banyo dışında) saklamadan önce kuruyabilecekleri bir yere, örneğin bir kurutucuya asmayı unutmayın.

Havlularınızı ne sıklıkla değiştirirsiniz?

Havluyu değiştirmek kesinlikle havlunun kullanımına bağlıdır. Her birimiz farklı bir frekans kullanıyoruz.   Bu nedenle banyo havlusu kullanırken yapılan  banyo  sayısını dikkate alıyoruz. Üçüncü banyodan sonra yıkamak daha sağlıklıdır. Havlu değişimi üye ve misafir sayısına göre değişmektedir. Evde birkaç kişi yaşıyorsa veya arkadaşlarımız bizi sık sık ziyaret ediyorsa, onları her gün değiştirmeliyiz. Üç kişilik bir ailede 2-3 günde bir değiştirilmesi yeterlidir.

Havlularınızı hangi sıcaklıkta yıkamalısınız?

havluları yıka

40 derecede bakteri ve mantarların sadece %14’ünü öldürürüz, bu nedenle havlularınızı daha yüksek sıcaklıklarda yıkamanız tavsiye edilir. Günlük olarak 60 derecede yıkamak yeterlidir ancak ayda bir kez 90 derecede yıkanabilirler. Ancak, yüksek sıcaklıkların kumaşa zarar verebileceğini, rengini ve yumuşaklığını değiştirebileceğini unutmayın, böylece çamaşırlara dezenfektan ekleyebilir ve makineyi daha düşük sıcaklıklara ayarlayabilirsiniz.

Bu nedenle, hızlı bir şekilde zarar görebilecek diğer günlük nesnelerle aynı şekilde havluları banyonuzdan başka bir yerde saklamanız hem sizin hem de çevrenizdekilerin sağlığı için tercih edilir.

ev