Banyo, evinizde her zaman temiz tutulması gereken ve içinde biriken kir ve kireci temizlemeye özen göstermeniz gereken odadır. Tuvaletinizde rahatsız edici izler, fayanslarınızda veya küvetinizde kötü kokular veya lekeler olabilir. Ancak kirden kurtulmanın çok basit bir bileşeni var: kaba tuz.

Kusursuz bir banyoya sahip olmak için mutlaka bu iş için özel olarak tasarlanmış birçok ürünü kullanma eğilimindesiniz. Ancak banyonuzu iyice temizlemek için kaba tuz da kullanabileceğinizi unutmayın. Bu basit malzemeyi nasıl en iyi temizlik yardımcınız yapacağınızı öğrenin!

temiz banyo-1

Tuzun ev için faydaları nelerdir?

Mutfakta en sık kullanılıyorsa, tuz, lekeleri, küfleri ve bakterileri yok etmede müthiş bir müttefiktir. Limon, sirke ve kabartma tozu gibi tuz da tencereleri temizlemek, giysilerdeki ter lekelerini, çay ve kahve lekelerini çıkarmak ve hatta bulaşıkları yıkamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sağlığa ve çevreye zararlı geleneksel ürünlere para harcamaktan sizi kurtarabilecek etkili ve ekonomik bir koku giderici ve dezenfektandır Antimikrobiyaldir ve kristalleri sayesinde en inatçı lekeleri yok eder. Tuz, evinizdeki negatif enerjileri uzaklaştırmak
için bile kullanılır  .

Banyonuzu temizlemeniz, giderleri açmanız, kireci temizlemeniz ve inatçı lekelerden kurtulmanız gerekiyorsa, tuz tam size göre!

Tuz kullanarak banyo nasıl temizlenir?

tuvaleti temizle-1

Evinizde kaba tuz varsa,    endüstriyel bir ürün kullanmak yerine bu malzemeyi kullanarak banyonuzda yapabileceğiniz temizlik işleri burada.

  • Kanalizasyonları açın

Banyonuzdaki giderleri açmak için, bir bardağa eşit miktarda kaba tuz ve kabartma tozu doldurun ve gidere dökün. Biraz su kaynatın ve yavaş yavaş tahliyeye dökün. Tıkanan tuvaleti açmak için bir fırça veya çubuk kullanarak tuz ve kabartma tozu karışımını karıştırabilirsiniz. Bir gece tuvalette bırakın, ertesi gün tuvaleti sifonu çekin.

  • Tuvaletteki sarı lekeleri temizleyin

Soğuk su ve kaba tuzdan bir macun yapın ve bir fırça yardımıyla banyonuzdaki sarı lekelere sürün. Karışımı daha da etkili hale getirmek için kabartma tozu da ekleyebilirsiniz. 30 dakika bekletin ve lekelerin üzerine kaynar su dökün, ardından su hala sıcakken fırçalayın. Bir limonu ikiye bölüp sünger gibi kullanarak kaba tuzu doğrudan lekelere sürebilirsiniz. Kendinize bu numaranın çok eski olmayan lekeler üzerinde işe yaradığını söyleyin.

kaba tuvalet tuzu

  • Kötü kokuları nötralize edin

Kaba tuz, borulardan gelen kötü kokuları gidermenize veya sadece odadaki kokuyu gidermenize yardımcı olabilir. Kanalizasyon tıkanıklığını açar gibi, tuzu ve kabartma tozunu karıştırın ve bu sefer antibakteriyel özelliklere sahip çay ağacı, limon, nane ve hatta lavanta esansiyel yağını 20 damla ekleyin. Faydalarının ve hoş kokusunun tadını çıkarmak için karışımı gidere dökün.

  • Fayansları, duşu veya küveti yıkayın

Kaba tuz ve sudan bir macun yapın ve kabartma tozu ekleyin.  Kir ve kireçten kurtulmak  için duş veya küvetinizdeki zemini veya lekeleri bu karışımla ovalayın  . Küf lekelerini gidermek için çay ağacı yağı ekleyin veya eski bir diş fırçası kullanarak fayanslar arasındaki derzleri temizleyin.

  • Neme karşı savaş

Kaba tuz, banyonuzun nemini almak için de yararlıdır. Bunun için bir veya daha fazla küçük kase iri tuz ve uçucu yağ koyun ve bunları odanın en nemli köşelerine yerleştirin. Bu karışım, odadaki su ve nemin doğal olarak emilmesini mümkün kılar.

Banyonuzu nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız, yeni temizlik ürününüzü kullanımı kolay ve ekonomik buldunuz. Bu yüzden daha fazla beklemeyin ve evinizin ışıldaması için tuzu test edin!

ev