Banyo, evin en ıslak odalarından biridir. Bu nem, birçok rahatsızlığın nedenidir. Gerçekten de, küflenmeye ek olarak, duş contalarını sarı ve hatta bazen siyah yapar. Beyaz mühürleri bulmak için ucuz ve hazır ürünleri kullanabilirsiniz. Banyonuzdaki sararmış derzleri temizlemenin en iyi yolunu bulun.

Banyoda duş contaları veya contaları önemlidir.  Duş teknesi, lavabo, küvet   ve fayansların su geçirmezliğini garanti eder  ve su sızmasını sınırlar. Ancak sert sulardan neme ve kireçlere maruz kalan duş contaları zamanla sararır ve hatta gözenekli hale gelir ve dolayısıyla etkinliğini kaybeder.

banyo contaları

Banyoda sararmış derzler nasıl temizlenir?

  • Eklemleri temizlemek için diş macunu

Diş macunu, derzleri temizlemede ve kireç çözmede etkilidir  .  Bunu yapmak için sararmış contalara diş macunu sürün ve iyice temizlemek için eski bir diş fırçasıyla ovalayın. Ardından tercihen kireç içermeyen temiz su ile durulayın.

  • Eklemlerdeki kireci temizlemek için beyaz sirke

Eklemlerin sararmasına neden olan kireci çıkarmak için beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Bu doğal ve ekolojik ürün,  kireç önleyici ve yağ giderici etkisiyle ünlüdür . Bunu yapmak için, beyaz sirkeyi sarı kiremit derzlerinin üzerine dökün ve 10 ila 15 dakika bekletin. Ardından bir diş fırçası ile ovalayın, tedavi edilen alanı temiz suyla durulayın ve  temiz bir mikrofiber bezle düzgün bir şekilde kurulayın.

Eşit parçaları bir sprey, beyaz sirke ve sıcak suda da karıştırabilirsiniz. Sarı derzlere püskürtün, 5 dakika etki etmesini bekleyin ve bir fırça ile ovalayın.

Eklemlerinizi temiz tutmak ve sararmasını önlemek için bu beyaz sirke solüsyonunu düzenli olarak püskürtmeniz tavsiye edilir  .

kabartma tozu ve sirke

  • Eklemleri beyazlatmak için kabartma tozu

Duş contalarınızı kurtarmak için kabartma tozuna da güvenebilirsiniz. Bu çok amaçlı ürün, derzlerin temizlenmesinde, dezenfekte edilmesinde ve beyazlatılmasında oldukça etkilidir. Bunu yapmak için, bir macun oluşturmak için kabartma tozunu suyla karıştırın. Eklemlere uygulayın, sert kıllı bir fırça ile ovalayın ve eklemleri ılık suyla durulayın.

  • Eklemleri temizlemek için soda kristalleri

Soda kristalleri kabartma tozundan daha aşındırıcıdır ve bu nedenle  inatçı lekeleri çıkarmada etkilidir.  Bunun için soda kristallerini biraz su ile karıştırarak macun kıvamına gelene kadar sarı ve kirli derzlerinize uygulayacaksınız. Birkaç dakika bekletin ve bir fırça ile ovalayın. Ardından eklemlerinizi durulayın ve kuru bir bezle kurulayın.

  • Eklemleri hafifletmek için tuz ve limon

Tuz, eklemlerdeki kireç tortularını çözmede etkilidir,  limon ise içerdiği sitrik asit sayesinde beyazlatıcı özelliği sayesinde beyazlıklarını geri kazanmanıza yardımcı olur. Bunu yapmak için 3 yemek kaşığı tuzu yarım bardak limon suyuyla karıştırın ve solüsyonu bir sprey şişesine aktarın. Lekeli harcı püskürtün, bir saat bekletin ve sert bir  süngerle ovalayın Ardından ılık suyla durulayın ve fayansı kurulayın.

duvar karosu silin

  • Eklemleri temizlemek için siyah sabun

Siyah sabun, evin bakımında çok popüler olan doğal bir temizleyicidir. Leke çıkarma özelliği sayesinde duş contalarınızı temizleyebilir,  kir ve kiri çözebilir.  Kullanımı basittir. Sert kıllı bir fırçayı iyi bir kat siyah sabunla ıslatın ve sararmış eklemleri ovalayın. Ardından derzleri kurutmak için banyoyu durulayın ve havalandırın.

Eklemlerin sararması nasıl önlenir?

Sarı ve pullu derzlerden kaçınmak için nemden kurtulmak önemlidir. Bunu yapmak için, özellikle duştan sonra banyonuzu düzenli olarak havalandırın. Ayrıca, bir silecek kullanarak fayanslardaki ve duşakabin duvarlarındaki fazla suyu alın. Bu, banyonuzu daha hızlı kurutmanıza ve derzlerin sararmasına neden olan sert suyun durgunluğunu önlemenize olanak tanır.

Derzleriniz nemden dolayı hasar görmüşse, su sızmasını önlemek ve  banyonuzu su geçirmez tutmak  için bunları yeniden yaptırmanız önemlidir.

 Bu kolay ve ekonomik ipuçları , çamaşır suyu veya amonyak gibi toksik kimyasallara başvurmadan banyonuzdaki  duvar veya yer karolarının derzlerini   temizlemenize ve beyazlatmanıza olanak tanır  .

ev