Banyo genellikle hijyen ve temizlik ile ilişkilendiriliyorsa, bazen bazı hoş olmayan ve rahatsız edici kokular yayabilir. Borulardan yayılan kanalizasyon kokusu bu durumda son derece rahatsız edici olabilir, ancak neyse ki bu rahatsızlığı ortadan kaldırmanın etkili yolları vardır.

Kötü banyo kokularından nasıl kolayca kurtulabileceğinizi ve ortaya çıkmalarını önlemek için hangi refleksleri benimsemeniz gerektiğini öğrenelim.

Banyo giderlerinizden gelen kokuların sebebi nedir?

boru tamiri

Boruları açın

Kötü koku problemini daha iyi düzeltmek için sebebini tespit etmek gerekir.
Kötü kokuların yayılması tıkanmış borulardan gelebilir. Bazen organik maddeler (saç, sabun vb.) duş,  lavabo   veya mutfak lavabosunun borularında birikerek tıkanıklık oluşturarak atık suyun tahliyesini zorlaştırır. Bu atık ve kir birikimi tahliyeleri tıkar ve kokuların giderilmesini zorlaştırır. Daha sonra sifonda oluşan tıkanıklık, genellikle bu hoş olmayan kanalizasyon kokusunun nedenidir.

Kötü kokuların artması, hatalı bir sifonla da bağlantılı olabilir. Delikler, kurumuş, çatlamış… sifon artık çalışmıyorsa, ana işlevlerinden biri olan tahliye deliği olan tahliye yoluyla kötü kokuların yükselmesini önlemek artık görevini yerine getirmiyor. Kavisli şekli, gerçek bir koku bariyeri görevi gören küçük bir her zaman temiz su rezervuarı içermesini mümkün kılar. Bu nedenle duşların lavabo sifonlarını veya zemin sifonlarını temizlemek önemlidir.
Boruların bu tıkanmasının bir başka nedeni de suda bulunan tartar ve kireçtaşı birikimine bağlanabilir. Su akışı zorlaşır ve kir birikimi hızla meydana gelebilir.

Banyo boruları, tahliyeleri boşaltmak ve böylece kötü kokuların dışarı çıkmasını önlemek için düzenli bakım gerektirir.

Banyonuzdaki kanalizasyon kokusu nasıl giderilir?

Doğal ve aşındırıcı olmayan ürünler kullanılarak yapılan borularınızın kokusunu gidermek için birkaç kolay ve ucuz tarif vardır.

beyaz sirke-1

sirke

Bu ilk çözüm, beyaz sirke ve kabartma tozu kullanır. Bakım ve temizlik için mucize bir ürün olan   kabartma tozu  , boruları temizler ve temizler. Sirke bir dezenfektan görevi görür ve asitliği biriken tüm kiri yok eder ve böylece yağ tıkaçlarını veya kötü kokulara neden olan diğer maddeleri çözer.

Bunu yapmak için 100 gr kabartma tozu, 200 ml beyaz sirke ve 500 ml sıcak suya ihtiyacınız olacak. Suyu kaynayana kadar kaynatın, ardından beyaz sirkeyi ekleyin ve iyice karıştırın. Kabartma tozunu gidere dökün, ardından sirke ve su solüsyonunu ekleyin.

Bir efervesan reaksiyon meydana gelirse ve beyaz bir köpük çıkarsa endişelenmeyin. Kimyasal reaksiyon, borulardaki gazın basıncıyla tıkanmayı etkili bir şekilde açmasını sağlayan CO2 üretir. Çözeltinin gece boyunca çalışmasına izin vermek için tahliyenin bir tapa ile kapatılması da önerilir. Sabah sıcak suyu 5 ila 10 dakika akıtın ve tıkanıklığa veda edin!

Karbonat

Kabartma tozu limon suyu ve kaynar su ile de kullanılabilir. 100 g kabartma tozunu yarım bardak limon suyuyla gidere karıştırarak yukarıdakiyle aynı şekilde devam edin. Bir saat bekletin.
Sitrik asidin neden olduğu kimyasal reaksiyon, borulardaki tıkanıklığı etkili bir şekilde açacaktır. Ardından giderin tıkanmasını önlemek için bir litre kaynar su ekleyin.

Kola

Garip görünse de, kola ile karıştırılmış kabartma tozu, borularınızı temizlemek için etkili bir çözümdür. Tahliye borusuna iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve 500 ml dökün. Çözeltinin bir saat etki etmesine izin verin. Sonra bir litre kaynar su dökün.

su

Su tahliye borusundan buharlaştıysa, durum biraz daha basittir. Tıkanıklığı açmaya ve sorunu çözmeye yardımcı olmak için sıcak suyun 5 ila 10 dakika akmasına izin verin.

boru hatları

drenaj borusu bakımı

Sifonun ve boruların düzenli bakımı, işlevsellik garantisidir. Sızıntı veya kırık olmadığından emin olmak için lavabonun altındaki boruyu düzenli olarak kontrol edin. Eğer öyleyse, yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir.   Bir tesisatçı   sorunu kolayca çözebilir.

temizleyici yılan

Kanalizasyon temizleyici yılan

Tıkanmayan yılan, özellikle saç birikmesinden kaynaklanan tıkanıklıkları temizlemek için banyo lavabo borularını boşaltmak için ideal bir araçtır.

Çeşitli uzunluk ve kalınlıklarda mevcut olan tahliye veya tahliye yılanı, tıkanmış boruları etkili bir şekilde temizlemeyi mümkün kılar. İnce ve filiform, birincil avantajı, oluşturulmuş tapayı temizlemek ve boruyu serbest bırakmak için basit kullanımı ve böylece yağ gidericilerin veya diğer kimyasal blokaj açıcıların kullanılmasından kaçınmasıdır.
Tıkanma açıcı yılanla tıkanıklığı temizledikten sonra, giderinizin tamamen temiz olduğundan emin olmak için yukarıdaki kabartma tozu solüsyonlarından birini de kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, borularınızın düzenli bakımı, kötü kokulardan kaynaklanan rahatsızlıklardan kaçınmanın anahtarıdır. Tıkanan boruların açılması sifonları temiz tutar ve böylece kokuşmuş yükselmeleri önler.

ev