Banyo yüzeyleri küf oluşumu için üreme alanlarıdır. Fayanslar, derzler ve hatta duş ve küvet perdeleri arasında nem oluşur ve çıkarılması her zaman kolay olmayan hoş olmayan lekeler oluşturur. Boş ver, sadece ondan kurtulmak için doğru yöntemleri seç. İşte buradalar.

Banyo, genellikle ısı/nem ikilisine maruz kalan bir odadır. Ve kim nem diyor, küf diyor. Kimyasallar veya ağartıcı olmadan nemin sakıncalarına karşı tam potansiyellerini göstermek için yalnızca kısa bir zaman alan doğal çözümler öneriyoruz  .

Tek başına en tembellerimizi temizlemeye motive eden çirkin görünümlerinin yanı sıra, küf daha da yayılabilir. Ama hepsi bu kadar değil, çünkü nemin bu tezahürü aynı zamanda sağlık için de taviz veriyor. Alerjilere, solunum problemlerine neden olur ve bu nedenle astımlı ve alerjik kişilerin semptomlarını şiddetlendirir.

siyah noktalar kalıbı

Banyo kalıbından nasıl kurtulur?

– Duş kabinleri, küvet ve fayanslardaki küfü ortadan kaldırın

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Yarım litre su
  • 200 cl limon suyu
  • 4 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 250 cl beyaz sirke

Talimatlar

Bir kapta beyaz sirke, su ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımı iyice karıştırın ve bir mikrofiber bezi içine batırın, ardından   sporların genişlemesini teşvik etmekten ve dolayısıyla durumu kötüleştirmeden kaçınmak için solüsyonu ovalamadan küf izlerine uygulayın. 20 dakika bekletin ve bir sonraki adıma geçmeden önce temiz suyla durulayın.

Artık yüzeyi limon ve sirke ile dezenfekte edebildiğinize göre, bir bardak bu beyaz toz ve biraz su ile hazırladığınız bir kabartma tozu macunu sürün. Fayans derzleri ve köşeler de dahil olmak üzere lekeli alanları fırçalamak için sert kıllı bir diş fırçası kullanın. Ardından 1 saat bekletin.

nemli fayans derzlerini lekeler

Yapmanız gereken diğer yıkanabilir alanları ihmal etmeden işlem görmüş yüzeyleri durulamaktır. Bunu yapmak için kalıntıları gidermek için sıcak su serpin  ve ardından yüzeyleri kurumaya bırakın. Unutulmamalıdır ki, pencereniz varsa odayı havalandırmak veya bir nem alma cihazı düşünmek en iyisidir. Eğer gerekli görürseniz küf önleyici işlemi tekrarlamaktan çekinmeyiniz.

Nem ve küf de, mutfakta her yerde bulunan ve kaba tuzdan başka  bir şey olmayan bir bileşenle çabucak çözülebilecek bu sorunların bir parçasıdır  .

– Duş perdelerindeki küften kurtulun

duş perdesi nem lekeleri

İster kumaş ister plastik duş perdeleriniz olsun, nemin sonuçlarından kurtulamayacaklar. Bu durumda, çamaşır makinenizi temizleme işlemine dahil etmeniz gerekecektir. Bunun için duş perdelerinizi çamaşır makinesine yerleştirin ve hassas çevrimi açın. Yıkama döngüsü sırasında, deterjan çekmecesine kabartma tozu ve ev yapımı deterjan   karışımı dökün   ve durulama döngüsü sırasında biraz beyaz sirke ekleyin. Sıkma döngüsünü atlayarak, öğelerin kurumasına izin verin.

temiz duş perdesi

Banyoda küf oluşumu nasıl önlenir?

Küf, nemin varlığının bir sonucu olduğundan,   uygulanabilecek  en iyi reflekslerden biri kullanımdan sonra karoları, duş perdesini ve duş kabinini kurutmaktır. Ayrıca, yukarıda bahsedildiği gibi, havalandırma, sıcak buharların odanın havasında yüzmelerine ve dolayısıyla yüzeyleri tehlikeye atmasına izin vermek yerine tahliye edilmesini sağlayacaktır. Böylece daha kolay hava sirkülasyonunu  garanti edersiniz  . Fazla nemi gidermek için bu yüzeyleri mikrofiber bir bezle de kurutabilirsiniz.

Bu çözümlerden en iyi şekilde yararlanmak için buradaki anahtar,  düzenli temizlik yapmak  ve bu hoş olmayan lekelerle bir daha asla uğraşmak zorunda kalmamak için doğru hareketleri benimsemektir.

ev