Duvarlarımızda küf bulunması pek sağlıklı olmayan nemli bir ortam havasının garantisidir. Mümkün olduğunca çabuk çözmenin bize bağlı olduğu iğrenç bir durum. İşte nasıl.

Neme karşı savaşmak  ve keyifli bir ortamın tadını çıkarmak için size etkili ve ekolojik ipuçları sunuyoruz.

duvar tavan kalıbı

Duvarlardaki küf nasıl temizlenir

Kalıpların temizliğine atılmadan önce, sorun özellikle önemliyse, bir profesyonelin uzmanlığına başvurmak tercih edilir. Ve iyi bir nedenle küf, alerjiler de dahil olmak üzere sağlık sorunlarından sorumlu olabilir. Tedavi edilecek alan o kadar geniş değilse mutlaka  eldiven, gözlük ve yüz maskesi ile kendinizi koruyun.

Su ve beyaz sirke çözeltisi hazırlayın

Bir ölçü beyaz sirkeyi üç ölçü suyla karıştırın, ardından  sert kıllı bir fırça kullanarak kararmış bölgeyi solüsyonla ovalayın . Daha sonra nemli bir bezle durulayın ve kurumaya bırakın.

Alternatif olarak,  duvara püskürtmek için bir su ve beyaz sirke spreyi hazırlayabilir  ve gece boyunca bırakabilirsiniz. Ertesi gün nemli bir süngerle ovun ve kuru bir bezle duvarı kurulayın.

duvar temizliği

Evi havalandırın

Alınacak en iyi reflekslerden biri evinizi iyi havalandırmaktır. İyi havalandırma, günlük aktivitelerinizden kaynaklanan ve duvarlarınızda küf oluşumuna katkıda bulunan  tüm nemi tahliye  etmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bir nem alma cihazına yatırım yapmak zorunda kalmadan pencereleri açarak evi havalandırmak önemlidir. Bununla birlikte, ikincisi bu tür bir durumda pratik kalır.

Ayrıca pencere çerçevelerinde veya banyonuzun tavanında mikroskobik mantar olup olmadığını kontrol edin. Tahliye edilemeyen su buharının neden olduğu olaylar  .

Yalıtımı iyileştirin

Isı kaybını  azaltmak ve yalıtımı iyileştirmek için iki kat camlı çift camlı pencereler kurabilirsiniz. Nemli havanın dışarı çıkmasına izin vermek için damlama deliklerini de açık bırakın. Tabii bunları dilediğiniz gibi kapatabilirsiniz.

Bir nem giderici alın

Bir nem alma cihazı seçmeden önce, odanın boyutunu ve barındırdığı nem seviyesini göz önünde bulundurun. Daha sonra cihazı bodrum veya banyo gibi bir alana kuracak ve ardından  ideal nem seviyesine, yani %40 ile %60 arasında ayarlayacaksınız. İlk olarak nem alma cihazı aşırı nemin peşine düşerek başlayacak   ve daha sonra bu fazlalık giderildikten sonra ideal nem seviyesini korumaya özen gösterecektir.  Bazı iç mekan bitkilerinin nem alma etkisinden  de yararlanabilirsiniz  .

Yoğuşma sorunları nasıl önlenir?

Nemli ortam havası daha düşük sıcaklıktaki bir yüzeye maruz kaldığında, odadan nem kaçmaz. Sonuç olarak, pencere çevresinde veya soğuk alanlarda küçük su damlacıkları oluşur. Bu yoğuşma sorununa bir son vermek için,   bu tür bir sorunu önlemek için çözümlere geçmeden önce duvarları kurutmak gerekecektir .

Yoğuşma sorununun geri dönmesini önleyin

Evinizi havalandırmaya yardımcı olması için bir pencere açın ve havalandırma deliklerinizin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Taze dış havanın içeri girmesine izin vermiyorsanız, termostat seviyesini yükseltebilirsiniz. Ayrıca, nem gidericiniz yoksa  çamaşırları kapalı mekanlarda kurutmaktan kaçının.

 

yoğunlaşma

Duvarlarda Küf Önleme İpuçları

Nem  önleyici boya: Kendin yap mağazalarında küf önleyici boya bulmalısın. Bu, sporların tekrar duvarlara yerleşmesini önleyecektir.

Islak Koşulları Ortadan Kaldırın:  Evdeki nemli alanları mümkün olduğunca kuru tutun ve havluları ve duş perdelerini kuruladığınızdan emin olun. İşte  ona yapışabilecek küfü ortadan kaldırmak için 6 ipucu.

Sızıntı durumunda hemen  harekete geçin: Sızıntıyı fark ettiğiniz anda bir uzmanı arayarak mümkün olan en kısa sürede harekete geçin.

Kontrollü mekanik havalandırma (VMC):  İç mekan havasını yenilemek için tasarlanmış bir mekanik havalandırma sistemine de yatırım yapabilirsiniz.

ev