Bitkiler, doğa ve varlığımız için çeşitli temel işlevleri yerine getirebilirler. Ancak bunlar arasında estetik işlev de küçümsenmemelidir. Evet, çünkü Begonya gibi bitkiler bir balkon veya terastan en iyi şekilde faydalanabilir.

Bu nedenle, bu harika bitkinin mümkün olan en iyi şekilde yetiştirilmesi ve renkler açısından gerçekten muhteşem bir sonuç elde edilmesi için faydalı olabilecek bir dizi endikasyon sunmaya karar verdik.

en iyi 5 bahçıvan ipucu begonya 1

Doğru şekilde tekrarlayın

Bitkilerin, özellikle de Begonya’nın bakımında yapılabilecek en yaygın hatalar arasında saksı değişimi etkinliğine rastlıyoruz . Bitkinin doğru zamanda, hem boyuna hem de enine büyümesini sağlayacak şekilde yeniden saksılanması gerektiği anlaşılmalıdır.

Saksıyı değiştirmeden önce, kökler kök topunun neredeyse tüm dış kısmını işgal etmiş olmalıdır : yoğun ve dar olmalıdırlar . Açıkçası, vazo seçimi de büyük önem taşıyor (tercihen pişmiş toprak). Saksı değişimi için doğru zaman ilkbahardır.

Begonya’nın yapraklarına bakın

Yapraklardan Begonya’yı sulamanın ne zaman daha iyi olduğunu anlamak mümkündür . Bunlar önemli ölçüde düşme eğiliminde olduğunda, suya ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Begonia’nın kökleri çok hassas olduğundan ve çürüyebildiğinden, toprak ne olursa olsun daima nemli olmalı ama ıslak olmamalıdır.

Yapraklardan herhangi bir parazitin varlığını fark etmek ve buna göre hareket etmek de mümkündür : delikler, noktalar ve lifler belirleyici olabilir. Öyleyse hemen başlayın.

Sapları budamak

Begonia’ya daha iyi bakmanın bir başka yolu da büyümelerini teşvik etmek için en uzun dalları kesmektir. Sadece bir boğumun altında veya yeni bir yaprağın doğmak üzere olduğu noktalarda kesin. Bu durumda bile doğru anı seçmek önemlidir: bahar yılın en uygun zamanıdır.

Döllenme Begonyası

Begonyalar, belki de herkesin bilmediği, bol çiçeklenme ile karakterize edilir. Gübreleme bu anlamda sonucu olumlu etkileyebilir: en fazla üç ila dört haftada bir olmak üzere potasyum açısından zengin bir gübre kullanın Muz kabukları doğal bir gübre olarak da faydalı olabilir.

kesimlerin önemi

Son olarak, kesimler önemli bir önem kazanır. Balkonlar doldurulabilir, sadece 10 cm’lik sapı kesin ve gömmeden önce birkaç gün kurumaya bırakın. Kesilen tencere aydınlık bir alana yerleştirilmelidir.

ev