Baharın gelişiyle birlikte kışlık ayakkabılarınızı gardıroba koymanın zamanı geldi. Botlarımızı, yarım botlarımızı ve diğer dolgulu ayakkabılarımızı daha açık ve hafif ayakkabılarla değiştiriyoruz. Bu süreçte, ünlü çok amaçlı beyaz spor ayakkabılara gururla yer vermeliyiz. Hem yaz hem de kış için vazgeçilmezdirler ve onları giyen genç ve yaşlı herkese rahat ve konforlu bir dokunuş sağlar.

Tek sorun: kusursuz beyazları genellikle griye döner! Modeli ne olursa olsun, bu spor ayakkabıların ortak kusuru çok çabuk kirlenmesidir. Panik yapmayın, bu yazımızda   size beyaz ayakkabılarınızı makinede yıkamaya başvurmadan etkili bir şekilde temizlemenin çok basit ve hızlı bir yöntemini göstereceğiz . Hem de onlara zarar vermeden!

temiz beyaz ayakkabılar

Beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir?

Aceleniz var ve kesinlikle en sevdiğiniz beyaz çifti giymek mi istiyorsunuz? Ah, dikkat etmedin ama o kötü durumda. Sorun değil: Ayakkabılarınız bir dakikadan daha kısa sürede temiz olacak! Bu özellikle etkili çözümün vaadi budur. Spor ayakkabılarınız kusursuz olacak.

Tüm malzemeleri elinize aldıktan sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz.

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Çamaşır suyu damlaları.
  • Temizleme sütü
  • Pamuk
  • Bir mikrofiber bez
  • Diş fırçası
  • Diş macunu

Bilmeyenler için diş macunu özellikle güçlü beyazlatıcı özelliği sayesinde beyaz ayakkabı temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diş fırçasına diş macunu (renkli değil) koyun ve ayakkabıların kirli lastiğini iyice ovalayın. Mikrofiber bezi ılık suyla ıslatın, ardından diş macununun üzerinden geçmeden önce iyice sıkılacaktır.

Öte yandan, deri kısmı temizlemek için bir pamuğa biraz temizleme sütü sürmeniz yeterlidir.

Not  : Eğer bağcıklar çok kirliyse ve daha fazla zamanınız varsa, onları bir kaseye su ve çamaşır suyu damlatarak koyabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika yeterli olacaktır. Ardından sıcak su ve biraz çamaşır makinesi deterjanı ile yıkayın. Son olarak, güneşte kurutun.

Ancak spor ayakkabılarınız beyaz kanvas ise bunun yerine kabartma tozu kullanmanız önerilir. Aynı zamanda güçlü bir temizleyici, dezenfektan ve beyazlatıcıdır. Lastik ve bağcıkları temizlemek için yukarıda açıklanan prosedürleri takip edebilirsiniz. Kumaş için ise biraz su ile nemlendirin ve diş fırçasının üzerine dökülen kabartma tozu ile nazikçe ovalayın. Kabartma tozu kalıntısını çıkarmadan iyice kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra kuru bir mikrofiber bezle tozunu alın.

İşte beyaz ayakkabılarınızı, onlara zarar vermeden ve çamaşır makinesi kullanmadan bir dakikada nasıl temizleyeceğiniz. Aceleniz olduğunda ve dışarı çıkarken kesinlikle çiftinizi giymek istediğinizde çok faydalı bir ipucu!

Şimdi, onları çamaşır makinesinde yıkamayı tercih ediyorsanız, işte ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde nasıl temizleyeceğiniz.

beyaz ayakkabı çamaşır makinesi

Beyaz ayakkabılar çamaşır makinesinde nasıl temizlenir?

1. Yüzeydeki tüm kir kalıntılarını nemli bir bezle temizleyin. Ayakkabınızın üzerinde çok fazla toz, çimen veya çamur varsa, ovalamak zorunda kalmadan eski bir bezle silin ve mümkün olduğunca fazla kiri temizleyin.

2. Ayakkabı tabanlarını bir diş fırçası ve ılık sabunlu su ile temizleyin. Küçük bir bardak alıp suyla doldurarak başlayın. 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Diş fırçasını solüsyona batırın. Diş fırçası ile tabanları ovun. Güçlü bir şekilde yapın: ne kadar sert ovalarsanız, o kadar fazla kir çıkarabilirsiniz.

3. Ayakkabıları durulayın. Herhangi bir sabun kalıntısından kurtulmanız gerekir. Bunu yapmak için ayakkabılarınızı bir küvetin veya lavabonun üzerine tutun ve ayakkabı tabanlarını suyla durulayın.

4. Gerekirse tabanlıkları ve bağcıkları çıkarın.  Ayakkabılarınız bağcıklı ise çamaşır makinesine ayrı atmalısınız .  Bağcıklarda ve halkaların çevresinde çok fazla kir birikebilir, bu nedenle bunları çıkarmak cihazın bunları daha iyi temizlemesine yardımcı olacaktır.

ev